Finał międzymuzealnej gry

Ponad 3 tysiące osób uczestniczyło w tegorocznej międzymuzealnej grze „Raz, dwa, trzy, warszawiakiem jesteś Ty”. Jednym z organizatorów zabawy był Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy (PIG-PIB). Wielka Gala Finałowa odbyła się w Parku Wolności.

 Gra zorganizowana została już po raz siódmy. Jej głównym inicjatorem jest Muzeum Powstania Warszawskiego. W tym roku realizowały ją 24 instytucje kulturalne i naukowe z Warszawy i okolic, w tym PIG-PIB. 

Rodziny uczestniczące w grze musiały wykonać zadania w przynajmniej 8 zaangażowanych w projekt placówkach. W Muzeum Geologicznym została przygotowana specjalna tematyczna ścieżka edukacyjna.  Karty pracy dla dwóch grup wiekowych z pytaniami i zagadkami geologicznymi zostały przygotowane tak aby odwiedzenie wskazanych punktów na wystawie umożliwiało ich rozwiązanie.

Uczestnicy gry podczas Gali Finałowej

Uczestnicy gry podczas Gali Finałowej

Wszystkie dzieci, które poprawnie rozwiązały łamigłówki w wymaganej liczbie instytucji zostały zaproszone na Wielką Galę Finałową, która odbyła się w sobotę 16 września 2017 w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. W jej trakcie najpierw wystąpił Joszko Broda wraz z zespołem "Dzieci z Brodą", a następnie przedstawiciele wszystkich biorących udział w grze muzeów i instytucji kultury wręczyli laureatom nagrody. Na finał organizatorzy przygotowali aż 600 zestawów nagród, ważących łącznie ponad tonę. Na gali bawiło się ponad 1000 osób.

Występ zespołu Dzieci z Brodą

Występ zespołu Dzieci z Brodą

Na wspólną zabawę oprócz Muzeum Powstania Warszawskiego w tym roku zapraszali współorganizatorzy: Muzeum Geologiczne PIG-PIB, Dom Spotkań z Historią, Dział Starej Książki Medycznej Głównej Biblioteki Lekarskiej, Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy, Kordegarda Galeria Sztuki Narodowego Centrum Kultury, Miejski Ogród Zoologiczny, Muzeum Gazownictwa, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Historyczne w Legionowie, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie, Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, Muzeum Narodowe, Muzeum Niepodległości, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Pragi, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, PAN Muzeum Ziemi w Warszawie, Stacja Muzeum, Towarzystwo Ubezpieczeń Prudential i Zamek Królewski w Warszawie.

W tym roku dodatkowe nagrody dla zwycięzców przekazały i m.in.: Instytut Pamięci Narodowej i firma Granna, a projekt był współfinansowany przez Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.