Dinozaur Dyzio skończył 20 lat!

Dyzio jest już dojrzałym młodzieńcem. Z tej okazji wyprawiliśmy mu huczną imprezę urodzinową. Dwudziestolecie jubilata świętowaliśmy podczas rodzinnego pikniku 24 września 2017 roku w Muzeum Geologicznym. Na urodziny przybyło ponad 600 osób.

Dyzio jest z nami od 1997 roku. Rok wcześniej paleontolog Gerard Gierliński zidentyfikował ślady piór półpuchowych analizując płytę skalną z zachowanym odciskiem tylnych kończyn i brzucha drapieżnego dinozaura. Było to jedno z pierwszych znalezisk przemawiających za obecnością upierzenia u dinozaurów. W kolejnych latach zostało potwierdzone nowymi skamieniałościami.

Szacowny jubilat - dinozaur Dyzio

Szacowny jubilat - dinozaur Dyzio

W 1997 r. w ramach odbywającego się wówczas pierwszego Festiwalu Nauki w Warszawie, powstała rekonstrukcja opierzonego dinozaura, żyjącego w okresie jurajskim na terenie obecnej Polski. Dinozaur ten ochrzczony został Dyziem.

Goście tłumnie stawili się na imprezie urodzinowej Dyzia

Goście tłumnie stawili się na imprezie urodzinowej Dyzia

Od 20 lat Dyzio mieszka w Muzeum Geologicznym Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego (PIG-PIB). Dlatego urodziny urządzono właśnie tam.

Na gości czekała moc atrakcji – konkursy z nagrodami, mini wykopaliska, rozpoznawanie skał i minerałów, gry muzealne oraz warsztaty plastyczne. Świętujący mogli wysłuchać trzech wykładów. Dr Krzysztof Owocki przedstawił mieszkańców kredowych lasów pustyni Gobi. Dr Gwidon Jakubowski podzielił się wspomnieniami z wypraw paleontologicznych do Mongolii w latach 60-tych. Z kolei „rodzice” Dyzia, Gerard Gierliński (paleontolog) i Marta Szubert (artysta plastyk), przedstawili historię badań oraz powstania opierzonej rekonstrukcji. Po każdym z wykładów była chwila na rozmowę z prelegentami.

Kulminacyjnym momentem imprezy było gromkie odśpiewanie jubilatowi „Sto lat” i zdmuchiwanie świeczek na urodzinowym torcie. Oprócz pracowników Muzeum Geologicznego PIG-PIB w urodzinach uczestniczyli również przedstawiciele Wydziału Geologii UW, Muzeum Ziemi PAN, Muzeum Ewolucji PAN oraz Stowarzyszenia DELTA.

Kulminacyjny moment uroczystości - jest tort,

Kulminacyjny moment uroczystości - jest tort, a za chwilę gromkie "Sto lat"

Galeria zdjęć z wydarzenia dostępna jest również na fanpage’u Muzeum Geologicznego.

Tekst: Marlena Świło