Dinozaur Dyzio skończył 20 lat!

Dyzio jest już dojrzałym młodzieńcem. Z tej okazji wyprawiliśmy mu huczną imprezę urodzinową. Dwudziestolecie jubilata świętowaliśmy podczas rodzinnego pikniku 24 września 2017 roku w Muzeum Geologicznym. Na urodziny przybyło ponad 600 osób.

Dyzio jest z nami od 1997 roku. Rok wcześniej paleontolog Gerard Gierliński zidentyfikował ślady piór półpuchowych analizując płytę skalną z zachowanym odciskiem tylnych kończyn i brzucha drapieżnego dinozaura. Było to jedno z pierwszych znalezisk przemawiających za obecnością upierzenia u dinozaurów. W kolejnych latach zostało potwierdzone nowymi skamieniałościami.

dsc08784

Szacowny jubilat - dinozaur Dyzio

W 1997 r. w ramach odbywającego się wówczas pierwszego Festiwalu Nauki w Warszawie, powstała rekonstrukcja opierzonego dinozaura, żyjącego w okresie jurajskim na terenie obecnej Polski. Dinozaur ten ochrzczony został Dyziem.

dyzio 5

Goście tłumnie stawili się na imprezie urodzinowej Dyzia

Od 20 lat Dyzio mieszka w Muzeum Geologicznym Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego (PIG-PIB). Dlatego urodziny urządzono właśnie tam.

Na gości czekała moc atrakcji – konkursy z nagrodami, mini wykopaliska, rozpoznawanie skał i minerałów, gry muzealne oraz warsztaty plastyczne. Świętujący mogli wysłuchać trzech wykładów. Dr Krzysztof Owocki przedstawił mieszkańców kredowych lasów pustyni Gobi. Dr Gwidon Jakubowski podzielił się wspomnieniami z wypraw paleontologicznych do Mongolii w latach 60-tych. Z kolei „rodzice” Dyzia, Gerard Gierliński (paleontolog) i Marta Szubert (artysta plastyk), przedstawili historię badań oraz powstania opierzonej rekonstrukcji. Po każdym z wykładów była chwila na rozmowę z prelegentami.

Kulminacyjnym momentem imprezy było gromkie odśpiewanie jubilatowi „Sto lat” i zdmuchiwanie świeczek na urodzinowym torcie. Oprócz pracowników Muzeum Geologicznego PIG-PIB w urodzinach uczestniczyli również przedstawiciele Wydziału Geologii UW, Muzeum Ziemi PAN, Muzeum Ewolucji PAN oraz Stowarzyszenia DELTA.

dyzio 14

Kulminacyjny moment uroczystości - jest tort, a za chwilę gromkie "Sto lat"

Galeria zdjęć z wydarzenia dostępna jest również na fanpage’u Muzeum Geologicznego.

Tekst: Marlena Świło

Zobacz więcej zdjęć