Sztandar Kleeberczyków wrócił do Kocka

Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy (PIG-PIB) przekazał społeczeństwu Kocka sztandar Środowiska Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie”. Instytut opiekował się nim przez ponad 20 lat.

Przedstawiciele PIG-PIB przekazali sztandar podczas uroczystości upamiętniających 78 rocznicę bitwy pod Kockiem, które odbyły się 1 października 2017 r. przed pomnikiem gen. Franciszka Kleeberga w Kocku. W poczcie sztandarowym z ramienia Instytutu funkcję chorążego pełnił Jarosław Zawłocki, a Małgorzata Bejger i Anna Dąbrowska stawały jako asysta. Chorągiew została przekazana na ręce przedstawicieli szkoły podstawowej im. Gen. Kleeberga w Kocku. W ten sposób wróciła do miasta, które ufundowało ją weteranom SGO „Polesie”.

Poczet sztandarowy PIG-PIB

Poczet sztandarowy PIG-PIB. Od lewej Małgorzata Bejger, Jarosław Zawłocki, Anna Dąbrowska

Sztandar tej jednostki trafił do PIG-PIB w latach 90. za sprawą prof. Jerzego Znosko, który był pracownikiem Instytutu, ale też jednym z najmłodszych żołnierzy gen. Kleeberga. W 1939 roku miał zaledwie 17 lat.

Środowisko Kleeberczyków przez lata spotykało się w siedzibie PIG-PIB w Warszawie. Tutaj organizowali okolicznościowe uroczystości i spotkania świąteczne. Tutaj także przechowywali swój sztandar.

Prof. Znosko odszedł w styczniu tego roku. Pozostali weterani spod Kocka są w zaawansowanym wieku, dlatego też ich spotkania w Instytucie już się nie odbywają. W tej sytuacji dyrekcja PIG-PIB uznała, że sztandar powinien wrócić tam, gdzie doszło do bitwy – do Kocka. Na razie będzie on przechowywany przez tamtejszą bibliotekę miejską, później zaś trafi do miejscowego muzeum, które ma być otwarte w listopadzie tego roku.

Moment przekazania sztandaru

Moment przekazania sztandaru

Obchody rocznicowe w Kocku trwały dwa dni. Uczestniczył w nich jeden z ostatnich żyjących żołnierzy gen. Kleeberga pułkownik Bolesław Kowalski, który w tym roku skończył 100 lat. Obecny był także prawnuk gen. Kleeberga – płk Michał Rohde. Uroczystość uświetniły przelot nad miastem Zespołu Akrobacyjnego Biało-Czerwone Iskry, pokaz wyszkolenia kawaleryjskiego Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego i Szwadronu Toporzysko w barwach Pułku 3 Strzelców Konnych oraz krótka inscenizacja walk pod Kockiem.

Przelot Zespołu Akrobacyjnego Biało-Czerwone Iskry nad Kockiem

Przelot Zespołu Akrobacyjnego Biało-Czerwone Iskry nad Kockiem

Tekst: Andrzej Rudnicki

Zdjęcia: Waldemar Syta, Andrzej Rudnicki