Dzień polskiego gazu z łupków w Państwowym Instytucie Geologicznym



Image
INFORMACJA PRASOWA PAŃSTWOWEGO INSTYTUTU GEOLOGICZNEGO


Polski gaz ziemny z łupków – wielkie koncerny naftowe wkraczają do akcji

Nadzieje na nowe zasoby gazu ziemnego przyciągają do Polski największych inwestorów przemysłu naftowego. Rodzi się jeden z najbardziej atrakcyjnych rynków gazowych na świecie

W Państwowym Instytucie Geologicznym w Warszawie spotkali się wczoraj, 30 marca, managerowie największych światowych koncernów naftowych z naukowcami i przedstawicielami administracji państwowej. Obecni byli specjaliści z ExxonMobil, Lane – ConocoPhilips, Chevron, Marathon, BNK Petroleum, Talisman, EurEnergy, jak również z polskich firm – Orlen i PGNiG. Przybyli eksperci z firm geofizycznych i wiertniczych, obsługujących poszukiwania gazowe – Schlumberger, Halliburton, Poszukiwania Nafty i Gazu Kraków, Geofizyka Toruń. Administację państwową reprezentowali dyrektorzy departamentów w Ministerstwie Środowiska, Ministerstwie Gospodarki i Wyższym Urzędzie Górniczym. Rolę gospodarzy pełnili specjaliści z Państwowego Instytutu Geologicznego, który w Polsce wykonuje zadania państwowej służby geologicznej.

Spotkanie „Polish Shale Gas Day” miało charakter roboczy. Udział wzięło ponad sto osób. Oprócz kwestii czysto technicznych poruszano zagadnienia wyboru strategii poszukiwawczych na najbliższe lata. Dyskutowano na temat barier, które mogą utrudniać prace poszukiwawcze. Firmy naftowe przedstawiły swoje oczekiwania wobec administracji publicznej.

PROGRAM>>>

Ewa Zalewska, dyrektor Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych Min. Środowiska omówiła nowe regulacje prawne przygotowane w resorcie.
Prof. Marek Graniczny, dyrektor ds. państwowej służby geologicznej i Paweł Poprawa z Państwowego Instytutu Geologicznego przedstawili badania Instytutu dotyczące występowania czarnych łupków, jak dzisiaj wiemy – potencjalnie gazonośnych. Pierwsze prace Instytutu na ten temat ukazały się w 1920 r.

Uczestnicy spotkania zastanawiali się w jaki sposób przenieść doświadczenia amerykańskie na grunt europejski, gdzie obowiązują odmienne regulacje prawne. Z uwagi na wysoką kapitałochłonność nowego segmentu rynku najważniejszym wyzwaniem jest obecnie minimalizowanie kosztów prac poszukiwawczych. Niezwykle trudne będzie zapewnienie serwisu wiertniczego i sejsmicznego w skali znacznie przekraczającej nasze dotychczasowe doświadczenia i wyobrażenia.

Komentując wydarzenie dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego Jerzy Nawrocki powiedział:
– Spotkanie w Państwowym Instytucie Geologicznym dowodzi, że kończy się faza wstępnego rozpoznania a rozpoczyna faza aktywnych, wysokonakładowych prac poszukiwawczych. Przykładem jest pierwsze wiercenie realizowane przez Lane – ConocoPhillips w okolicach Lęborka, które rozpocznie się w maju br. Kolejne firmy wkrótce rozpoczynają prace sejsmiczne i wiertnicze. Mamy więc gwarancję, że za kilka lat dowiemy się czy posiadamy złoża gazu ziemnego w łupkach, a jeśli tak, to jak bogate.

Główny organizator spotkania, Paweł Poprawa Państwowego Instytutu Geologicznego dodaje:
– Dziś w Warszawie spotkaliśmy ludzi, którzy tworzyli amerykańską „rewolucję gazową” ostatnich 20 lat. Dzięki nim Stany Zjednoczone odzyskały niezależność energetyczną i przekształciły się w eksportera gazu ziemnego. Ci sami ludzie są teraz w Polsce. Reprezentują przemysł dysponujący zarówno zasobami finansowymi, jak i technologiami. Będą próbowali przenieść amerykański sukces na grunt polski. Czy zmienią nasz kraj w eksportera gazu? Trzeba będzie poczekać kilka lat, w czasie których będą prowadzone intensywne prace poszukiwawcze. Wezmą w nich udział zarówno wielkie zagraniczne koncerny naftowe jak i polskie firmy wiertnicze, geofizyczne i instytuty naukowe–badawcze. Polska, dzięki korzystnej budowie geologicznej i sprzyjającym warunkom dla inwestycji, stała się już zdecydowanie najbardziej atrakcyjnym rynkiem poszukiwania gazu łupkowego w Europie, zarazem jednym z najważniejszym tego typu rynków na świecie.



KONTAKT

•    Mirosław Rutkowski, rzecznik prasowy – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; 500 076 985
•    Paweł PoprawaTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; tel. 22 849 53 51 w. 315



ZDJĘCIA DO POBRANIA

Źródło: Państwowy Instytut Geologiczny



Image
Dyrektor Instytutu Jerzy Nawrocki wita uczestników Polish Shale Gas Day.
Pobierz HD>>>



Image
Mówi Mike Smith z ExxonMobile.
Pobierz HD>>>



Image
Polish Shale Gas Day zorganizowano w malowniczej scenerii Muzeum Geologicznego PIG.
Pobierz HD>>>




Image
Sala konferencyjna.
Pobierz HD>>>


Image
Pamiątkowe zdjęcie  przed wejściem do Muzeum Geologicznego, historycznej siedziby Państwowego Instytutu Geologicznego.
Pobierz HD>>>