Dwa dni z geologią na Mokotowie


W najbliższy piątek, 7 maja warto wybrać się do Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie, na ul. Rakowiecką 4. W otoczeniu zabytkowych budynków i kwitnących ogrodów Instytut stanął pawilon wystawowy VIII Międzynarodowych Targów Geologia 2010

Targi otworzy, 7 maja o godzinie 10:00, patron honorowy - dr Henryk Jacek Jezierski, główny geolog kraju, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, wraz z Katarzyną Sobierajską, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki oraz gospodarzem targów, doc.dr. hab. Jerzym Nawrockim, dyrektorem Państwowego Instytutu Geologicznego. Organizatorzy zapowiadają nietypowe otwarcie - zamiast klasycznego przecięcia wstęgi będzie wybuchowy akcent.

Przez dwa dni - 7 i 8 maja - polskie i zagraniczne firmy będą się chwalić swymi osiągnięciami w dziedzinie poszukiwania złóż surowców, ochrony środowiska, kartografii, monitoringu i badań geochemicznych. Na własne oczy będzie można zobaczyć ciężkie urządzenia wiertnicze, stacje pomiarowe do badania przeróżnych cech litosfery i wód podziemnych, wyposażenie laboratoriów - tysiące urządzeń oraz programów komputerowych z najwyższej półki światowego high-tech.

Specjaliści będą mieli co oglądać, ale targi nie są adresowane wyłącznie do fachowców. Każdy, nawet średnio zainteresowany geologią, znajdzie coś dla siebie:

  • barwne minerały - w tym kolekcje bursztynów;
  • okazy skał wulkanicznych;
  • mapy geoturystyczne;
  • foldery popularnonaukowe.


Podczas imprez towarzyszących będzie można się dowiedzieć:

  • co dalej z polskimi łupkami gazonośnymi?
  • jak wykorzystać naturalne ciepło Ziemi?
  • czy można zarobić na nowej dziedzinie rekreacji - geoturystyce?


Będzie też mowa o złożach polskiego bursztynu i przygotowywanej do wdrożenia technologii składowania pod ziemią dwutlenku węgla. Oczywiście, przewidziano możliwość zadawania pytań na wszelkie tematy związane z geologią. Z góry przepraszamy - nie będziemy w stanie określić terminu zakończenia erupcji wulkanu Eyjafjöll.

Czynne będzie też Muzeum Geologiczne. Mamy nadzieję, że wycieczka z przewodnikiem po jednym z najpiękniejszych obiektów tego typu w Warszawie zainteresuje wielu naukami o Ziemi - kto wie, może skłoni niektórych młodych ludzi do wyboru pięknego zawodu geologa.

Więcej informacji - dzień pierwszy>>>

Podsumowanie>>>


Kontakt dla dziennikarzy:
Mirosław Rutkowski
rzecznik prasowy Państwowego Instytutu Geologicznego
tel. kom. +48 500 076 985
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.