Inauguracja pierwszego europejskiego geoportalu OneGeology

one geologyInauguracja pierwszego paneuropejskiego geoportalu OneGeology odbyła się 27 października w Paryżu. Pierwsza ciągła geologiczna mapa Europy jest już dostępna  pod adresem  http://www.onegeology-europe.eu/portal

Nowy i innowacyjnych portal o geologii w Europie jest już dostępny dla każdego. Inauguracja systemu odbędzie się 27 października w Paryżu. Impreza rozpocznie funkcjonowanie nowego narzędzia, które pomoże decydentom na całym kontynencie w podejmowaniu administracyjnych decyzji w oparciu o wiedzę geologiczną, a obywatelom Europy umożliwi poznanie utworów geologicznych znajdujących sie pod ich miastami i domami. W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele Państwowego Instytutu Geologicznego, który jako reprezentant Polski brał udział w tworzeniu paneuropejskiego systemu kartograficznego. Eksperci ze służb geologicznych Europy wyjaśnią, jak ten projekt może wpłynąć na decyzje w sprawie zagospodarowania przestrzennego i w jaki sposób projekt ten może być wykorzystany w codziennym życiu Europejczyka.

Podczas inauguracji głos zabiorą m.in.: M Laurent Michel, dyrektor generalny ds. prewencji zagrożeń we francuskim Ministerstwie Zrównoważonego Rozwoju; Ian Jackson, dyrektor operacji Brytyjskiej Służby Geologicznej (BGS) i koordynator projektu, który poprowadzi spotkanie; Kristine Asch z Niemieckiej Federalnej Służby Geologicznej (BGR), która wyjaśni, jak została stworzona paneuropejska mapa geologiczna w skali 1:1 mln, Jean-Jacques Serrano z Francuskiej Służby Geologicznej (BRGM), który zaprezentuje technologię IT i wyjaśni jak zostało rozwiązane to informatyczne wyzwanie; Aleksandra Kuczerawy, z Uniwersytetu Leuven, która wyjaśni zagadnienia prawne dotyczące udostępniania map, natomiast Główny Sekretarz europejskiego stowarzyszenia służb geologicznych EuroGeoSurveys, Luca Demicheli, opowie o skutecznej strategii komunikacji.

OneGeology-Europe dostarcza pierwszą dynamiczną, wielojęzyczną, mapę geologiczną Europy dostępną za darmo poprzez internet. Projekt stwarza podstawę do monitorowania obszaru Europy  m.in. dla oceny ryzyka występowania radonu, usuwania odpadów, postępów poszukiwań złóż mineralnych oraz monitorowania powodzi i osuwisk.