Służby geologiczne Polski i USA oszacują zasoby gazu łupkowego

Image

INFORMACJA PRASOWA


Wczoraj, 20 października zakończyły się rozmowy o współpracy Państwowego Instytutu Geologicznego, który w Polsce wykonuje zadania państwowej służby geologicznej, z przedstawicielami z amerykańskiej służby geologicznej – USGS. Tematem były możliwości wspólnych działań zmierzających do oszacowania potencjalnych zasobów gazu łupkowego w Polsce. Rozmowy odbyły się w warszawskiej siedzibie Państwowego Instytutu Geologicznego.

Więcej>>>

USGS reprezentowali: dr Ingrid Verstaeten, kierująca w przeszłości wieloma międzynarodowymi programami USGS wspomagającymi dostęp do zasobów wody, obecnie szefowa Biura Programów Międzynarodowych USGS w Europie i Eurazji oraz dr Donald Gautier, wybitny specjalista w dziedzinie oceny zasobów ropy i gazu, autor  głośnego raportu o potencjalnych bogactwach Arktyki, który wywołał burzę polityczną kilka miesięcy temu.

Państwowy Instytut Geologiczny reprezentował dyrektor doc. dr hab. Jerzy Nawrocki wraz z grupą specjalistów, zajmujących się geologią złóż ropy i gazu, w tym niekonwencjonalnych.

Amerykańscy goście po wysłuchaniu informacji o stanie rozpoznania polskich formacji łupkowych byli zaskoczeni wysokim poziomem badań specjalistów Instytutu. Dr Gautier stwierdził, że był to najlepszy i najbardziej szczegółowy wykład o geologii łupków gazonośnych, jaki udało mu się wysłuchać w Europie.

Amerykański specjalista przedstawił metodologię stosowaną w USGS do szacunkowej oceny zasobów przy niepełnych danych wiertniczych. Polega ona na skojarzeniu zaawansowanych metod rachunku prawdopodobieństwa z naukową analizą dostępnych danych geologicznych. Kluczowym dla powodzenia operacji jest znalezienie analogów złóż badanych wśród złóż już znanych i eksploatowanych. W tym przypadku USGS oferuje bogaty materiał porównawczy, obejmujący dziesiątki eksploatowanych pól gazowych w Stanach Zjednoczonych. Dane amerykańskie są unikatowe – nigdzie na świecie nie eksploatuje się jeszcze gazu łupkowego na skalę przemysłową.

Należy podkreślić, że Państwowy Instytut Geologiczny nigdy oficjalnie nie przedstawił oceny potencjalnych zasobów gazu łupkowego w Polsce. Pojawiające się w prasie dywagacje na temat wielkości zasobów, opierające się rzekomo na danych Instytutu, nie zostały potwierdzone przez kierownictwo Państwowego Instytutu Geologicznego. Wstępne szacunki, wykonane przez firmy konsultingowe Wood Mackenzie (1400 mld m3) i Advanced Res. Int. (3000 mld m3 ), opierają się na nieujawnionej metodologii – nie możemy ich zatem ani potwierdzić, ani zanegować.

Współpraca w dziedzinie oceny zasobów gazu łupkowego jest kolejnym kierunkiem wspólnych działań polskiej i amerykańskiej służby geologicznej. Od kilku miesięcy funkcjonuje kooperacja dotycząca osuwisk i masowych ruchów gruntu.

Więcej>>>

Część doświadczeń geologów amerykańskich, zmagających się z podobnymi problemami w górzystych stanach USA, jest obecnie adoptowana do warunków polskich w Oddziale Karpackim PIG-PIB w Krakowie. Cenne dla nas są zwłaszcza metody monitoringu i bieżącej oceny zagrożeń. Z kolei Amerykanie są zainteresowani wprowadzonym przez Instytut systemem osłony przeciwosuwiskowej SOPO i wynikami kartowania geologicznego osuwisk karpackich.

Mirosław Rutkowski
rzecznik prasowy PIG–PIB
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 500 076 985