Islandia – wyspa czterech żywiołów

plansza45bMuzeum Geologiczne PIG-PIB zaprasza do obejrzenia Islandii oczami geologów, zafascynowanych urokiem wulkanów, lodowców i unikalnych form tektonicznych powstałych w wyniku rozciągania skorupy ziemskiej.

 

 

 

Wystawa Islandia – wyspa czterech żywiołów ukazuje piękno i różnorodność niezwykłego skrawka północnej Europy - wulkanicznej wyspy przeciętej grzbietem śródatlantyckim, który oddziela płytę północnoamerykańską od euroazjatyckiej.

 


plansza6c 

Szczelina tektoniczna w dolinie ryftowej Þingvellir. Fot. J. Pacześna

 

Na ponad 120 wielkoformatowych fotogramach zaprezentowano wieloaspektowość budowy geologicznej Islandii, szczeliny tektoniczne i skarpy uskokowe powstałe w wyniku rozciągania skorupy ziemskiej, różne typy wulkanów i produkty ich erupcji, systemy i strefy wulkaniczne, gejzery i źródła wód geotermalnych, a także rozległe, widowiskowe lodowce oraz formy ich działalności.


 laki

Stożki wulkanu szczelinowego Laki. System wulkaniczny Grimsvötn. Wschodnia strefa wulkaniczna. Fot. J. Pacześna

 

Na zdjęciach została również uwieczniona niezwykła flora strefy koła podbiegunowego i charakterystyczna dla wyspy fauna, m.in. foki i maskonury. Ekspozycję wzbogacają okazy minerałów i skał wulkanicznych, w tym różnego rodzaju law.

 

 lawa

Fragment ekspozycji. Lawa bazaltowa - pęcherzykowa i typu pahoehoe. Fot. M. Świło

 

Inspiracją do utworzenia ekspozycji stały się zdjęcia z wyprawy na Islandię, którą odbyli geolodzy z Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego w czasie podbiegunowego lata 2011 r. Celem ekspedycji była zarówno eksploracja turystyczna Islandii, jak i poznanie głównych aspektów budowy geologicznej tej niezwykłej wyspy. Wyprawa, zorganizowana przy pomocy Klubu Podróży „Horyzonty", rozpoczęła się lądowaniem na lotnisku Keflavík w Rejkiawiku 16 lipca, a zakończyła 29 lipca zaokrętowaniem w Seyðisfjörður we wschodniej Islandii na prom Nörona, płynący do Törshavn na Wyspach Owczych.

 


 lid3

Uczestnicy wyprawy przed tunelem lawowym na polu lawy Dimmuborgir w systemie wulkanicznym Krafla, w północno-wschodniej Islandii. Fot. K. Kupiszak

 

Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się 14 maja 2013 r. w Muzeum Geologicznym Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie. Zaproszeni goście i uczestnicy wyprawy: prof. dr hab. Dariusz Rott (Wydział Filologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach) oraz dr hab. Jolanta Pacześna prof. nadzw. PIG-PIB, dr hab. Krystyna Kenig prof. nadzw. PIG-PIB, mgr Hubert Kiersnowski i mgr Marek Brzeziński (PIG-PIB) wygłosili liczne referaty, w których przedstawili budowę geologiczną i historię Islandii, w tym historyczne zapiski Daniela Vettera i Ferdynanda Goetla, walory przyrody islandzkiej, a także swoje impresje z pobytu na wyspie.

 

otwarcie 

Oficjalne otwarcie wystawy: od lewej mgr Marek Brzeziński i dr hab. Jolanta Pacześna – uczestnicy wyprawy na Islandię, przedstawiciele NSZZ Solidarność w PIG-PIB, która organizowała wyprawę oraz autorzy scenariusza wystawy; przemawiający dr Piotr Szrek - kierownik Muzeum Geologicznego; mgr Lidia Adach – zastępca kierownika Muzeum Geologicznego, kurator wystawy; dr hab. Grzegorz Pieńkowski - sekretarz naukowy PIG-PIB i mgr Hubert Kiersnowski - uczestnik wyprawy na Islandię. Fot. J. Iwańczuk

 

DSC 0176b copy

Prof. dr hab. Dariusz Rott przedstawia historię XVII-wiecznej Islandii opisaną przez Daniela Vettera. Fot. L. Adach

 

paczesna

Dr hab. Jolanta Pacześna przybliża zwiedzającym zagadnienia budowy geologicznej i wulkanizmu na Islandii. Fot. M. Świło

 

wyklad 

Dr Elżbieta Gaździcka opowiada o specyficznym klimacie i szacie roślinnej Islandii. Fot. L. Adach

 

Wystawa będzie czynna do 31 grudnia 2013 r., od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-15.00 oraz w niedziele w godzinach 10.00-14.00. Serdecznie zapraszamy.

 

Kurator wystawy:
Lidia Adach

Autorzy scenariusza:
Jolanta Pacześna, Marek Brzeziński, Elżbieta Gaździcka, Aleksandra Kozłowska,
Katarzyna Jarmołowicz-Szulc i Małgorzata Bruj

Tekst: Lidia Adach i Jolanta Pacześna