Ciepło ziemi ogrzeje szkołę w Chotomowie

szkoła chotomówPaństwowy Instytut Geologiczny sprawuje nadzór nad wykonaniem pomp ciepła w Centrum Edukacyjno-Kulturalno-Sportowym w gminie Jabłonna k. Warszawy.

 

 

 


Instytut objął nadzór naukowy nad wykonaniem instalacji dolnego źródła ciepła w odwiertach pionowych na budowie centrum. Inwestorem jest Gmina Jabłonna, a współfinansującym projekt Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

Na granicy dwóch największych miejscowości w gminie, Chotomowa i Jabłonnej, trwa pierwszy etap inwestycji, tj. budowa szkoły podstawowej wraz z pomieszczeniami towarzyszącymi, salą gimnastyczną, terenowymi urządzeniami sportowymi oraz pełną infrastrukturą techniczną. Wysokość budynku szkolnego będzie wynosić ponad 11 m, a całkowita powierzchnia kondygnacji naziemnych będzie mieć prawie 5000 m2. Do ogrzania, chłodzenia i dostarczenia ciepłej wody użytkowej zaprojektowano 57 pionowych kolektorów o głębokości 85 m każdy, co łącznie daje ponad 4,8 km wierceń. Będzie to największa inwestycja związana z pozyskiwaniem ciepła ziemi na Mazowszu w sektorze publicznym. Otwarcie szkoły zaplanowano na wrzesień 2014 r. Budowa szkoły to pierwszy krok do powstania Centrum Edukacyjno-Kulturalno-Sportowego, w skład którego wejdzie ponadto gimnazjum, dom kultury i biblioteka.

 

centrum

Centrum Edukacyjno-Kulturalno-Sportowe. Wizualizacja: Gmina Jabłonna

 

szkola
Szkoła podstawowa. Wizualizacja: Gmina Jabłonna


Na placu budowy trwają prace wiertnicze wraz z instalacją dolnego źródła ciepła. Na jednym z wykonanych otworów geolodzy z PIG-PIB wraz z firmą Clima Komfort sp. j. z Grudziądza przeprowadzili pomiar współczynnika przewodzenia ciepła przez grunt za pomocą metody określanej w literaturze jako TRT (thermal response test). Badanie wykonano w celu sprawdzenia zgodności założeń projektowych, przyjętych na podstawie dotychczasowego stanu rozpoznania geologicznego, z pracą układu w warunkach zbliżonych do eksploatacyjnych. Dane są obecnie analizowane. W zależności od uzyskanych wyników  Inwestor będzie mógł zwiększyć długość kolektorów pionowych, tak aby zapewnić optymalną sprawność pompy ciepła lub obniżyć koszty inwestycyjne w przypadku przewymiarowania instalacji.

 

roboty

Roboty geologiczne prowadzone w celu wykonania dolnego źródła ciepła

 

pomiar

Pomiar współczynnika efektywnego przewodnictwa cieplnego gruntu za pomocą mobilnego zestawu pomiarowego TRT (themal response test)


Pompy ciepła stają się w Polsce coraz bardziej popularnym odnawialnym źródłem energii (OZE). Coraz chętniej stosuje się technologię płytkiej geotermii w obiektach użyteczności publicznej, a najbliższe lata zapowiadają dynamiczny rozwój rynku pomp ciepła w Polsce.


Nadzór naukowy PIG-PIB tego typu inwestycji publicznych, wykorzystujących ciepło ziemi, ma na celu wsparcie inwestora – administracji samorządowej poprzez dostarczenie specjalistycznej i merytorycznej wiedzy z zakresu płytkiej geotermii.

 

Tekst i foto: Grzegorz Ryżyński i Jakub Sokołowski