X Bałtycki Festiwal Nauki

fb 210Geolodzy z PIG zorganizowali na plaży w Gdyni Orłowie piknik naukowy. Wyjaśniali, kiedy powstało Morze Bałtyckie i jak będzie się zmieniać jego poziom. Dużym powodzeniem cieszyła się wystawa skał i skamieniałości znalezionych na polskiej plaży.

 

 

 

 

 

W dniach 26 i 27 maja 2012 w ramach X Bałtyckiego Festiwalu Nauki odbył się X Geologiczny Piknik Naukowy. Na plaży w Gdyni Orłowie pracownicy Oddziału Geologii Morza PIG-PIB w Gdańsku oraz Muzeum Geologicznego i Programu Geozagrożenia PIG-PIB z Warszawy, a także geolodzy – amatorzy i zaprzyjaźnieni miłośnicy geologii starali się przybliżyć tematykę dotyczącą geologii oraz odpowiedzieć na wszystkie nurtujące pytania zadawane przez gości festiwalu i spacerowiczów, którzy pojawili się w tych dniach na plaży.

 

bfnDużą popularnością cieszyły się wycieczki wzdłuż klifu. Podczas spaceru uczestnicy poznawali geologię i historię klifu, metody badań geologicznych, metody ochrony brzegu, a także mieli możliwość sprawdzenia się w rozpoznawaniu skał występujących na plaży. Jeżeli po tej lekcji nadal pozostawały petrograficzne wątpliwości, można było je rozwiać rozmawiając z prowadzącymi warsztaty z tego tematu. Jeżeli kogoś bardziej interesowały skamieniałości naszych plaż, mógł obejrzeć prezentowaną kolekcję oraz dowiedzieć się, jak preparować znajdowane okazy oraz co właściwie i gdzie można znaleźć podczas spacerów. Osoba, w której obszarze zainteresowań większe miejsce zajmują znajdowane na brzegu i w dnie morza muszle, także znalazła coś dla siebie. Wszyscy z zainteresowaniem śledzili sprawdzanie za pomocą lupy i wiązki światła, czy w naszej kolekcji są same bursztyny, czy może trafił się tam jakiś plastik lub szkiełko imitujące ten cenny materiał jubilerski. Natomiast zdeklarowani empirycy sami, używając siły własnych mięśni i łopaty oraz salinometru, mogli sprawdzić, czy woda w piaskach plaży jest słona czy może jednak słodka.

 

Jak można się domyślić, wszystko co nieziemskie budzi zainteresowanie, więc także prezentowane okazy meteorytów oraz prowadzący prezentacje cieszyli się nieziemską popularnością. Miłośnicy historii mogli poznać szczegóły powstania Morza Bałtyckiego i zmian poziomu morza w przeszłości oraz dowiedzieć się, jakie pamiątki pozostawił nam lądolód, a patrzący w przyszłość - jak zmieni się poziom morza i czy zmiany te wpłyną na mieszkańców Pomorza, a także jakie są perspektywy udokumentowania gazu łupkowego w naszym regionie.

 

Geologiczny Piknik Naukowy co roku cieszy się olbrzymią popularnością. Również i ten rok nie był wyjątkiem. Cieszymy się, że mogliśmy rzucić nieco światła na tak fascynujący temat, jakim jest geologia.

 

tekst: Urszula Pączek

 

bfn2

Fot. 1. Uczestnicy wycieczki (fot. Szymon Uścinowicz)

 

bfn3

Fot. 2. Prezentacja skamieniałości (fot. Urszula Pączek)

 

bfn4

Fot. 3. Fascynujący świat petrografii (fot. Urszula Pączek)

 

bfn8

Fot.4. Przyszłość geologii? (fot. Urszula Pączek)

 

bfn9

Fot. 5. Minerały ciężkie (fot. Urszula Pączek)

 

bfn5

Fot. 6. Zdeklarowani empirycy (fot. Urszula Pączek)

 

bfn7

Fot. 7. Słowo o przyszłości z historią w tle (fot. Urszula Pączek)

 

bfn1

Fot. 8. Proszę pana! A co to jest? (fot. Urszula Pączek)

 

bfn10

Fot. 9. Szkiełko i oko (fot. Urszula Pączek)

 

bfn11

Fot. 10. Bursztyn czy plastik? (fot. Urszula Pączek)

 

bfn6

Fot. 11. Wiertacze w akcji (fot. Urszula Pączek)