Państwowy Instytut Geologiczny promuje idee otwartych danych i architektury korporacyjnej państwa

srodow inf mnŚmiało można powiedzieć, że pracownicy PIG-PIB wystąpili na Konferencji „Środowisko Informacji” z przytupem – przedstawili bowiem wizję miejsca resortu środowiska w architekturze korporacyjnej państwa.

 

 

 

 

II Konferencja „Środowisko Informacji” odbyła się w Warszawie w dniach 7-8 października. Było to największe w Polsce spotkanie specjalistów zajmujących się pozyskiwaniem, gromadzeniem, przetwarzaniem i aktywnym udostępnianiem danych i informacji o środowisku, zorganizowane przez Ministerstwo Środowiska, NFOŚiGW i GDOŚ, wspólnie z PIG-PIB i kilkoma innymi partnerami. Dokonano na nim przeglądu zasobów bazodanowych o środowisku i omówiono kwestie zastosowania najnowszych technologii informatycznych w udostępnianiu danych.

 

Konferencja była okazją do zaprezentowania przez PIG-PIB osiągnięć w dziedzinie geoinformacji oraz udostępniania danych o środowisku naturalnym, gromadzonych w tej instytucji już prawie od 100 lat. Szerokie spektrum informacji, przedstawione podczas sesji plenarnej i sesji tematycznych, ukazało różnorodność zagadnień, jakimi zajmuje się PIG-PIB. Jednocześnie prezentacje zostały tak ukierunkowane, aby pokazać użytkownikom, jak można wykorzystać w różnych procesach decyzyjnych informacje udostępniane przez państwową służbę geologiczną i państwową służbę hydrogeologiczną.

 

Kulminacyjną częścią konferencji był blok prezentacji zorganizowanych przez PIG-PIB, poświęcony idei otwartych danych i wdrażaniu architektury korporacyjnej państwa. Na nasze zaproszenie w sesji plenarnej wystąpili Rich Frazier z Amerykańskiej Służby Geologicznej (USGS) i prof. Andrzej Sobczak z SGH.

 

Prof. Andrzej Sobczak w bardzo przystępny sposób przybliżył zebranym temat architektury korporacyjnej w administracji publicznej. Wyjaśnił samo pojęcie architektury korporacyjnej i przedstawił korzyści związane z jej wdrożeniem w administracji publicznej. Omówił także założenia inicjatywy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji odnośnie architektury korporacyjnej państwa. W realizację tej inicjatywy włączyło się już wiele instytucji publicznych w Polsce, a Komitet Rady Ministrów ds. Informatyzacji i Cyfryzacji zatwierdził do stosowania pierwsze opracowane dokumenty. Są to Pryncypia architektury korporacyjnej dla podmiotów publicznych.

 

Goszczący w Polsce na zaproszenie PIG-PIB przedstawiciel amerykańskiej służby geologicznej Rich Frazier poruszył w swojej prezentacji tematykę otwartego rządu (Open Government) i otwartych danych (Open Data). Szczególnie podkreślił rolę właściwego zarządzania danymi i ich wysokiej jakości. USGS jest liderem wśród amerykańskich służb publicznych we wdrażaniu i promowaniu idei otwartych danych. Udostępnia publicznie najwięcej danych, a jego kierownictwo jest przekonane, że to podejście jest dźwignią rozwoju zarówno całego społeczeństwa, jak i samego USGS.

 

Trzecią prezentację, stanowiącą niejako uzupełnienie dwóch poprzednich, wygłosili Dorota Kazanecka-Pieńkosz i Mateusz Hordejuk z PIG-PIB. Podzielili się oni doświadczeniami zdobytymi podczas początkowych etapów tworzenia architektury Państwowego Instytutu Geologicznego.  Autorzy zaproponowali rozpoczęcie prac nad tworzeniem architektury resortu środowiska, która pomogłaby Instytutowi w prowadzeniu wspólnych inicjatyw, pozyskiwaniu i udostępnianiu danych i usuwaniu barier prawnych. Zaprezentowali także wizję miejsca resortu środowiska w architekturze korporacyjnej państwa i odnieśli się do idei otwartych danych.

 

srodow inf

Dorota Kazanecka-Pieńkosz i Mateusz Hordejuk z PIG-PIB przedstawiają wizję miejsca resortu środowiska w architekturze korporacyjnej państwa

 

Przedstawiona przez prelegentów inicjatywa opracowania architektury resortu środowiska wpisuje się w prowadzone od kilku lat działania nad integracją zasobów danych resortu środowiska w ramach prac działającego przy Ministrze Środowiska Zespołu ds. Infrastruktury Informacji Przestrzennej, co podkreśliła, komplementując prezentację, Pani Ewa Madej-Popiel, zastępca dyrektora Departamentu Ochrony Środowiska w MŚ i jednocześnie szefowa wspomnianego zespołu. Miejmy nadzieję, że jest to dobry sygnał do podjęcia stosownych działań w celu rozpoczęcia wdrażania architektury korporacyjnej resortu środowiska.

 

Okazją do zaprezentowania wybranych zasobów informacyjnych, oferowanych i udostępnianych przez PIG, były sesje tematyczne. Tematyka prezentacji PIG-PIB została tak dobrana, aby podkreślić praktyczne możliwości zastosowania informacji gromadzonych w PIG w codziennej pracy urzędników, przedsiębiorców, a także obywateli poszukujących informacji o środowisku. Doboru prezentacji dokonał dr Tomasz Nałęcz, któremu powierzono koordynację udziału Instytutu w konferencji i prowadzenie sesji Przegląd zasobów bazodanowych o środowisku.

 

W trakcie sesji tematycznych obszernie omówiono wykorzystanie przestrzennych danych geośrodowiskowych państwowej służby geologicznej w procesie sporządzania raportów OOŚ i opracowań ekofizjograficznych; przedstawiono wybrane bazy danych oraz rolę i zakres wykorzystania wyników prowadzonego przez Państwowy Instytut Geologiczny monitoringu środowiska, a także zaprezentowano przykłady modelowania 3D/4D w procesie przetwarzania danych geologicznych. Prezentacja zasobów PIG była jednocześnie promocją instytucji jako lidera we wdrażaniu technologii przetwarzania i udostępniania informacji przestrzennej, wpisując te działania w budowę krajowej infrastruktury informacji przestrzennej.

 

Pracownicy PiG-PIB aktywnie włączyli się w nurt dyskusji na główne tematy konferencji, prezentując praktyczne wykorzystanie danych o środowisku, poparte wieloma bardzo ciekawymi przykładami. Warto podkreślić niezwykle istotne wystąpienie dr Małgorzaty Woźnickiej z PIG-PIB na sesji plenarnej, która przedstawiła działania państwowej służby hydrogeologicznej na rzecz zrównoważonej gospodarki wodnej.

 

 

woznicka

Małgorzata Woźnicka przedstawia działania państwowej służby hydrogeologicznej na rzecz zrównoważonej gospodarki wodnej

 

 

Tekst: Dorota Kazanecka-Pieńkosz, Mateusz Hordejuk i Tomasz Nałęcz

 Zdjęcia: Anna Mikołajczyk

 

PREZENTACJE

Architektura korporacyjna w administracji publicznej - prof. Andrzej Sobczak (SGH) - film na YouTube

pdf Otwarte rządy i otwarte dane - Rich Frazier (USGS) (7.82 MB)

pdf Zagadnienia architektury korporacyjnej w resorcie środowiska - Dorota Kazanecka-Pieńkosz i Mateusz Hordejuk (PIG-PIB) (1.07 MB)