Państwowy Instytut Geologiczny wspiera administrację geologiczną

magdalena sidorczuk mnJuż blisko 300 pracowników administracji geologicznej wzięło udział w szkoleniach zorganizowanych przez Dział Informacyjny Państwowego Instytutu Geologicznego. Przed nami jeszcze druga tura, dotycząca m.in. wód podziemnych, osuwisk i zarządzania zasobami środowiska.

 

 

Celem szkoleń jest bezpieczne przeprowadzenie urzędników przez gąszcz skomplikowanych przepisów, objaśnienie wykładni znowelizowanego niedawno Prawa geologicznego i górniczego i rozwianie wątpliwości interpretacyjnych. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie prowadzone na tak wielką skalę.

 

magdalena sidorczuk

Magdalena Sidorczuk, kierownik Działu Informacyjnego PIG, wita uczestników szkolenia i przedstawia informacje dotyczące projektu szkoleń dla administracji geologicznej

 

Do końca października wszyscy geolodzy wojewódzcy i powiatowi, którzy zadeklarowali chęć udziału w projekcie, lub też osoby pełniące ich funkcje w urzędach, zakończą pierwszy cykl szkoleń.

 

- Mamy świadomość niespójności prawa na styku różnych ustaw. Do tego, na szczeblu ministerialnym można wymienić cztery resorty, które odpowiadają za szeroko rozumiany obszar geologii i górnictwa. Tymczasem na niższych szczeblach administracji sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej – powiedział na szkoleniu we Wrocławiu główny geolog kraju, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Sławomir Brodziński, który objął honorowy patronat nad szkoleniami. Dodał także, że ma świadomość innego poważnego problemu - słabych relacji między geologiczną administracją rządową i samorządową, a nawet między poszczególnymi jednostkami samorządowymi i podkreślił konieczność zacieśnienia tych kontaktów, przy wsparciu Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB. Deklarując chęć współpracy, główny geolog kraju wskazał na zasadność wprowadzenia cyklicznych szkoleń o zróżnicowanej tematyce, obejmującej wszystkie zagadnienia, z którymi mogą się spotkać na stanowisku pracy przedstawiciele administracji geologicznej.

 

slawomir brodzinski 

Przemawia podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, główny geolog kraju Sławomir Brodziński

 

Szkolenia organizowane przez PIG-PIB mają merytorycznie wesprzeć geologów wojewódzkich i powiatowych. Ich praca wymaga nie tylko praktyki, ale też doskonałej znajomości prawa geologicznego i górniczego. Podczas spotkań z ekspertami mają szansę nie tylko na poszerzenie wiedzy i umiejętności zawodowych z zakresu szeroko rozumianej geologii, ale także na wymianę poglądów z pracownikami państwowej służby geologicznej i państwowej służby hydrogeologicznej.

 

Cykl szkoleń, realizowany w ramach projektu Wsparcie przez Państwową Służbę Geologiczną działań administracji samorządowej wykonującej zadania administracji geologicznej, ma zasięg ogólnopolski. Podstawą do przygotowania programu były konsultacje, które przeprowadzono wśród pracowników administracji geologicznej. Pozwoliły one ocenić obecny stan ich wiedzy i potrzeby edukacyjne.

 

Trzydniowe szkolenia zorganizowane w dwóch cyklach tematycznych są prowadzone w różnych rejonach Polski. Potrwają do końca listopada.

 

Dotychczas przeprowadzono szkolenia w Gdańsku (7-9 września), Warszawie (22-24 września) i Wrocławiu (28-30 września). Kolejne odbędzie się w Krakowie (21-23 października). Zgromadziły one blisko 300 uczestników. Docelowo przeszkolonych zostanie prawie 400 geologów powiatowych i wojewódzkich. Wśród prelegentów pierwszego cyklu szkoleń są m.in. Lidia Król – dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Gdańsku, prof. dr hab. Aleksander Lipiński z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, mgr Magdalena Piątkowska z Ministerstwa Środowiska oraz przedstawiciele Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB (dr hab. inż. Barbara Radwanek-Bąk, prof. nadzw. PIG-PIB, mgr inż. Waldemar Grądzki, dr Jacek Kocyła, dr inż. Piotr Lenik, mgr Paweł Lewandowski, dr Tomasz Nałęcz, mgr Wojciech Paciura i mgr Michał Sokołowski).

 

uczestnicy szkolenia

Uczestnicy szkolenia we Wrocławiu

 

prezentacja lidii krol

Prezentacja dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Gdańsku Lidii Król

 

Pierwszy cykl szkoleń poświęcono następującym zagadnieniom:

  • Postępowanie koncesyjne w praktyce terenowych organów administracji geologicznej
  • Planowanie przestrzenne a działalność regulowana prawem geologicznym i górniczym
  • Projekt robót geologicznych
  • Projekt zagospodarowania złoża
  • Prowadzenie ruchu w zakładach górniczych w warunkach koncesji udzielonej przez starostę i marszałka
  • Rekultywacja terenów pogórniczych
  • Informacja geologiczna
  • Archiwizowanie danych geologicznych i archiwa geologiczne
  • Dane geologiczne gromadzone w Centralnej Bazie Danych Geologicznych oraz tematycznych bazach prowadzonych przez PIG-PIB
  • Założenia systemu informacyjnego Geoinfonet

 

Teraz trwa nabór uczestników do udziału w drugim cyklu szkoleń, planowanym na październik i listopad br. Zakres tematyczny II cyklu szkoleń obejmuje następujące zagadnienia:

  • Rozpoznawanie, ustalanie i zagospodarowanie zasobów wód podziemnych
  • Zasady dokumentowania wód podziemnych
  • Zasady projektowania ujęć wód podziemnych
  • Monitoring wód podziemnych
  • Problemy badań geologiczno-inżynierskich i geotechnicznych, a procedury administracyjne
  • Problematyka prowadzenia rejestru terenów historycznie zanieczyszczonych oraz ocen stanu środowiska przez administrację samorządową i państwową
  • Zarządzanie zasobami środowiska: o możliwościach i zakresie korzystania z baz danych geośrodowiskowych udostępnianych przez PIG-PIB, w tym możliwościach raportowania
  • Ruchy masowe ziemi i System Osłony Przeciwosuwiskowej SOPO a obowiązki administracji
  • Energia geotermalna

 

Na zakończenie, w grudniu tego roku w Krakowie odbędzie się konferencja podsumowująca projekt. Przygotowane zostanie także specjalne wydanie miesięcznika Przegląd Geologiczny, w którym zostaną opublikowane artykuły informacyjno-edukacyjne na temat geologii złóż, informacji geologicznej, geologicznych baz danych, kartografii, geologii inżynierskiej, geologii środowiskowej, hydrogeologii oraz przepisów prawa. Projekt w całości jest finansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie: http://www.pgi.gov.pl/pl/szkolenia-dla-samorzadow/o-projekcie.html

 

Tekst: Maja Kowalska i Andrzej Rudnicki

Zdjęcia: Małgorzata Matysiak