22. Forum NFOŚiGW „Dobre praktyki w gospodarce odpadami i rewitalizacji środowiska”

miniaturkaPo raz kolejny NFOŚiGW zorganizował spotkanie ekspertów w celu omówienia zasad dofinansowania działań na rzecz poprawy jakości środowiska miejskiego. Specjaliści z PIG-PIB zaprezentowali na nim bogate możliwości wykorzystywania informacji geologicznej do rewitalizacji terenów zdegradowanych, zwłaszcza na Śląsku.

 

 

Termin składania wniosków do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) na dofinansowanie działania – Poprawa jakości środowiska miejskiego (działanie 2.5) zbliża się w szybkim tempie. 29 lutego br. lista potencjalnych beneficjentów zostanie zamknięta. Ale zanim to nastąpi, jednostki samorządu terytorialnego, podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych jednostek samorządu terytorialnego oraz regionalne dyrekcje ochrony środowiska mogą się ubiegać o dofinansowanie działań związanych z rekultywacją obszarów zanieczyszczonych i zdegradowanych, zlokalizowanych na terenach miast i w ich obszarach, oraz działania związane z rozwojem terenów zieleni.

 

Aby obie strony przygotowały się jak najlepiej do tego zadania, konieczna jest dyskusja, wymiana wiedzy i doświadczeń. 15 lutego 2016 r. w Katowicach odbyło się kolejne i zarazem ostatnie spotkanie zorganizowane przez NFOŚiGW oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach (WFOŚiGW). W siedzibie Instytutu Ekologii i Terenów Uprzemysłowionych (IETU), który był gospodarzem wydarzenia, spotkali się m.in. przedstawiciele nauki, biznesu, administracji rządowej i samorządowej – w sumie ponad 100 osób. Ponieważ informacja geologiczna jest kluczem do efektywnej poprawy stanu środowiska terenów zurbanizowanych, na spotkaniu nie mogło zabraknąć ekspertów z Państwowego Instytutu Geologicznego.

 

22. Spotkanie Forum pt. Dobre praktyki w gospodarce odpadami i rewitalizacji środowiska otworzył i poprowadził zastępca dyrektora Departamentu Ochrony Ziemi w NFOŚiGW – Konrad Miłoszewski.

 

Podczas ceremonii otwarcia głos zabrali przedstawiciele organizatorów spotkania: Krystian Szczepański - zastępca prezesa NFOŚiGW; Agnieszka Kostempska - zastępca prezesa WFOŚiGW w Katowicach, a także dr hab. inż. Jan Skowronek - dyrektor IETU.

 

1 

Słowo wstępne do uczestników spotkania skierował zastępca prezesa NFOŚiGW Krystian Szczepański, który życząc owocnych obrad, zachęcał potencjalnych beneficjentów do składania wniosków w programie Infrastruktura i Środowisko

 

 2

 

3

Przedstawiciele lokalnych mediów – radia i telewizji – bacznie śledząc spotkanie, prosili przedstawicieli organizatorów i zaproszonych gości o wywiady. Krótkich wypowiedzi na temat roli geologii w rewitalizacji terenów poprzemysłowych dla Śląskiej Telewizji Miejskiej oraz TV Zabrze udzielił dr Tomasz Nałęcz – zastępca dyrektora PIG-PIB

 

Merytoryczna część spotkania była bardzo rozbudowana. Spośród 8 przedstawionych prezentacji jedna dotyczyła roli badań geologiczno-środowiskowych w przygotowaniu prac zmierzających do rewitalizacji terenów dotkniętych zanieczyszczeniem środowiska gruntowo-wodnego. Przedstawiciele PIG-PIB zaprezentowali możliwości wykorzystywania do projektowania prac rewitalizacyjnych metod badawczych, wyników analiz i danych opracowanych w dziedzinie geochemii, geologii inżynierskiej, hydrogeologii oraz teledetekcji. Prezentację przedstawili dr Tomasz Nałęcz oraz dr Zbigniew Perski.

 

 4

Dr Zbigniew Perski, dyrektor Oddziału Karpackiego PIG-PIB, przedstawił zagadnienia dotyczące badania zmian deformacji terenu na podstawie satelitarnej interferometrii radarowej

 

Chcąc jeszcze bardziej przybliżyć zagadnienia informacji geologicznej, PIG-PIB przygotował 20 wielkoformatowych plansz, na których przedstawił wyniki badań środowiskowych Górnego Śląska, dotyczące zarówno wybranych rejonów, jak i całego województwa.

 

5 

Pracownicy PIG-PIB: od lewej dr Zbigniew Perski, dr Joanna Fajfer, mgr Katarzyna Strzemińska, dr Małgorzata Woźnicka i dr Wojciech Wołkowicz

 

Przedstawiciele administracji zaprezentowali informacje o źródłach finansowania na działania związane z poprawą jakości środowiska miejskiego i przekształcaniem terenów zdegradowanych. Zagadnienia rewitalizacji środowiska i gospodarki odpadami, a także pozyskiwania pieniędzy z funduszy unijnych w Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2014-2020 w województwie śląskim omówił Gniewosz Pawlus z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Ofertę WFOŚiGW w Katowicach przedstawiła Barbara Malkowska z Zespołu Ochrony Atmosfery i Powierzchni Ziemi. Pracownicy Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych zaprezentowali przykłady dobrych praktyk w rewitalizacji zdegradowanych terenów miejskich.

 

Z pewnością rewitalizacja terenów poprzemysłowych nie jest procesem łatwym, ale jest konieczna i jak pokazują liczne przykłady przynosi wymierne korzyści, także biznesowe. Obecni na spotkaniu samorządowcy (m.in. z Mysłowic, Świętochłowic, Gliwic i Częstochowy) akcentowali potrzebę szybszej rewitalizacji terenów poprzemysłowych. Tak więc wszystkich potencjalnych beneficjentów zachęcamy do składania wniosków i życzymy powodzenia. Jednocześnie, jak zwykle, oferujemy wsparcie ekspertów Państwowej Służby Geologicznej i Państwowej Służby Hydrogeologicznej.

 

Tekst i zdjęcia: Anna Bagińska