Delegacja Państwowej Służby Geologicznej wzięła udział obchodach 200 lat górnictwa państwowego w Polsce

a kabzinski minZ okazji rocznicy powołania w Królestwie Polskim Dyrekcji Górniczej i Szkoły Akademiczno-Górniczej została zorganizowana ogólnopolska konferencja naukowa poświęcona przeszłości, teraźniejszości i przyszłości górnictwa w Polsce. Głos w debacie zabrali również eksperci z PIG-PIB.

 

 

Pod honorowym patronatem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w dniach 17-19 lutego 2016 r. odbyła się w Kielcach uroczysta, ogólnopolska konferencja „200 lat górnictwa państwowego w Polsce. Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość”. W spotkaniu wzięło udział wielu przedstawicieli branży górniczej, środowisk naukowych oraz władz administracji terenowej. Omówili oni kwestie formalnego określenia krajowej polityki surowcowej, a także problemy współczesnego przemysłu wydobywczego i konieczności ochrony złóż kopalin. Część wystąpień poświęcono historii górnictwa oraz postaci Stanisława Staszica - inicjatora powołania w 1816 r. Dyrekcji Górniczej. Konferencja została zorganizowana przez Kieleckie Towarzystwo Naukowe oraz Polski Związek Producentów Kruszyw (PZPK). Sesje odbyły się w Pałacu Biskupów Krakowskich i Best Western Grand Hotel.

 

Na zaproszenie prezesa PZPK Aleksandra Kabzińskiego w tym uroczystym wydarzeniu wzięła również udział delegacja Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego pod przewodnictwem dyrektor Państwowej Służby Geologicznej dr Edyty Majer, której towarzyszyły dr hab. Barbara Radwanek-Bąk i dr Olimpia Kozłowska.

 

a kabzinski

Przemawia prezes PZPK Aleksander Kabziński. Fot. BMP

 

Eksperci z PIG-PIB wygłosili referat: „Teraźniejszość i przyszłość surowców - nowe dane o kopalinach”, w którym przedstawili statystyki wieloletnich zmian zapotrzebowania na wybrane kopaliny na tle udokumentowanych ich zasobów, a także informacje o źródłach gromadzonych, opracowywanych i udostępnianych przez PIG-PIB danych o aktualnym stanie zasobów kopalin w Polsce. Zaprezentowali także wyniki prac przeprowadzonych w ramach realizacji Mapy Geośrodowiskowej Polski, w efekcie których udokumentowano nowe zasoby naturalnych kruszyw piaskowo-żwirowych w obszarach charakteryzujących się deficytem tych kopalin oraz zwiększonym na nie popytem. Duże wrażenie na słuchaczach wywarły zarówno rozmiar przeprowadzonego przedsięwzięcia, jak i sama ilość udokumentowanych w kategorii D zasobów kruszyw naturalnych piaskowo-żwirowych - ponad 9 mld ton, w obszarach wolnych od ograniczeń środowiskowych, które mogłyby utrudnić podjęcie eksploatacji. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się wyniki inwentaryzacji miejsc niekoncesjonowanej eksploatacji kopalin na terenie całej Polski oraz nowe usługi sieciowe, działające w funkcji raportowania do formatu pdf opracowanych danych.

 

Wypowiedzi przedstawicieli Państwowej Służby Geologicznej były w pełni zgodne z wystąpieniami innych uczestników konferencji, którzy poruszali problematykę polityki surowcowej kraju i pilnej konieczności zabezpieczenia bazy zasobowej kopalin. Prace prowadzone przez PSG ściśle dotyczą tych zagadnień i służą m.in. wyznaczaniu obszarów perspektywicznych do udokumentowania nowych złóż. Znajomość zasięgów występowania obszarów perspektywicznych pozwala na ich ochronę przed niewłaściwym zagospodarowaniem, uniemożliwiającym w przyszłości wykorzystanie istniejących zasobów kopalin. Są to zagadnienia od dawna dyskutowane w gremiach politycznych i naukowych, niezwykle istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa gospodarczego, a tym samym politycznego kraju - obecnie oraz w bliższej i dalszej przyszłości.

 

sala

Uczestnicy konferencji w zabytkowej sali Pałacu Biskupów Krakowskich. Fot. BMP

 

Prowadzący konferencję i jej współorganizator, prezes PZPK Aleksander Kabziński, również wielokrotnie podkreślał, że bez ochrony złóż oraz zapewnienia ich dostępności przedsiębiorcom górniczym nie będzie korzystnych warunków do rozwoju gospodarczego, co potwierdza analiza historii przemysłowej, ponieważ około 75% działań użytecznych ludzkości opierało się w przeszłości i nadal opiera się na wydobyciu i przetwarzaniu surowców mineralnych. Ta i inne wypowiedzi uczestników konferencji dowodzą, że jednym z podstawowych obowiązków PSG są działania zmierzające do wyznaczania i zabezpieczenia istniejącej oraz perspektywicznej bazy zasobów kopalin.

 

Tekst: Olimpia Kozłowska

PREZENTACJA PIG-PIB

pdf Teraźniejszość i przyszłość surowców - nowe dane o kopalinach - Barbara Radwanek-Bąk, Olimpia Kozłowska, Dariusz Brzeziński, Marta Sołomacha i Iwona Walentek (Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy) (6.31 MB)