PIG-PIB na IX Forum Pomp Ciepła

forum pomp miniChcesz ogrzać dom energią z gruntu? Skorzystaj z porady geologa! – takimi hasłami nasi eksperci zachęcali inwestorów i projektantów pomp ciepła do skorzystania z bogatej informacji geologicznej, gromadzonej i udostępnianej przez Państwowy Instytut Geologiczny.

 

 

Kto ma informację, ten ma władzę - trudno nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. Informacja ma kolosalne znaczenie nie tylko w procesie sprawowania władzy, lecz także, jak przekonywali eksperci Państwowej Służby Geologicznej, podczas planowania inwestycji geotermalnych. Chodzi oczywiście o INFORMACJĘ GEOLOGICZNĄ.

 

Podczas tegorocznego Forum Pomp Ciepła, które odbyło się w Kielcach w dniach 30-31 marca, eksperci Państwowej Służby Geologicznej skierowali do inwestorów, instalatorów i projektantów pomp ciepła, a także przedstawicieli administracji samorządowej oraz osób prywatnych krótki komunikat - Chcesz ogrzać dom energią z gruntu? Skorzystaj z porady geologa!

 

stoisko pig 

Wiele osób pozytywnie odpowiedziało na nasz apel i odwiedziło stoisko PIG-PIB. Prezentowana w nim ekspozycja bardzo ułatwiała prowadzenie rozmów. Uproszczone infografiki doskonale sprawdziły się w wyjaśnianiu zależności pomiędzy budową geologiczną a instalacją gruntowych pomp ciepła

 

Naszych rozmówców informowaliśmy, że inwestując w gruntowe pompy ciepła należy nie tylko zapoznać się z ofertą rynkową, lecz przede wszystkim z warunkami geologicznymi danego terenu, ponieważ to właśnie od nich zależy powodzenie całej inwestycji. Wśród wielu zadawanych pytań dwa powtarzały się najczęściej - Czy na terenie mojej działki mogę zainstalować gruntową pompę ciepła? oraz Czy istnieją mapy warunków geotermalnych dla płytkich instalacji?

 

Na pierwsze pytanie nasza odpowiedź przeważnie brzmiała tak, aczkolwiek w kilku przypadkach wskazywaliśmy, że warunki gruntowo-wodne nie są korzystne i instalacja gruntowych wymienników ciepła może być nieopłacalna.

 

Odpowiadając na drugie pytanie prezentowaliśmy mapę warunków geotermalnych opracowaną przez PIG-PIB wspólnie z saksońską służbą geologiczną. Dzięki tej mapie inwestorzy mogą szybko podjąć decyzję, czy wskazana lokalizacja jest odpowiednia do instalacji gruntowych pomp ciepła oraz ocenić, czy przewidywana wydajność systemu geotermalnego zaspokoi zapotrzebowanie na moc grzewczą. Mapa wzbudziła duże zainteresowanie i nadzieję inwestorów na szybką i rzetelną informację. Niestety, entuzjazm pytających szybko został zgaszony, ponieważ taka mapa została opracowana tylko dla rejonu Zgorzelca, a tak się złożyło, że większość pytających interesował obszar województw: świętokrzyskiego, podkarpackiego i małopolskiego. Mamy nadzieje, że pilotażowy projekt TRANSGEOTHERM,  w ramach którego została opracowana mapa, otworzy drogę do kolejnych projektów i w niedalekiej przyszłości służba geologiczna opracuje takie mapy dla znacznie większych obszarów naszego kraju.

 

mapa 490 

Mapa warunków geotermalnych podłoża na pograniczu polsko-saksońskim opracowana w ramach projektu TRANSGEOTHERM. Projekt bazował na wykorzystaniu innowacyjnych metod analizy i interpretacji danych geologicznych, hydrogeologicznych i geotermalnych.

 

 w paciura

Podkreślając znaczenie informacji geologicznej w projektowaniu pomp ciepła zachęcaliśmy odwiedzających stoisko do wyszukiwania podstawowej informacji na temat warunków gruntowo-wodnych w rejonie planowanej inwestycji. O tym, jak jest to proste, przekonało się wielu naszych gości. Wystarczy włączyć komputer i wejść na stronę Centralnej Bazy Danych Geologicznych (CBDG) i... gotowe. Wojciech Paciura przeprowadził wiele ekspresowych szkoleń z obsługi bazy

 

Duże zainteresowanie wzbudzała prezentowana w stoisku PIG-PIB sonda TRT (test reakcji termicznej), służąca do badania wydajności cieplnej otworowych wymienników ciepła.

 

Przekonywaliśmy inwestorów dużych inwestycji (o mocy powyżej 50 kW), że tego rodzaju badanie, mimo że kosztowne, pozwoli uniknąć niedoszacowania lub przeszacowania zdolności gruntu do przekazywania ciepła, a więc może zadecydować o powodzeniu całej inwestycji.

 

Pracownicy PIG-PIB wzięli także aktywny udział w sesji przygotowanej przez Redakcję GLOBEnergia z Krakowa. Grzegorz Ryżyński wygłosił na niej referat pt. Gruntowe pompy ciepła – informacja geologiczna i uwarunkowania prawne, stan na rok 2016 .

 

Stoisko PIG-PIB odwiedził m.in. znany dziennikarz i prezenter pogody Tomasz Zubilewicz. Pan Zubilewicz, z wykształcenia geograf, jest fanem ekologii i z wielką pasją włącza się we wszelkie akcje promujące odnawialne źródła energii, a ponieważ geolodzy i geografowie mają wiele wspólnych tematów do rozmów, stąd też wizyta gościa trwała dłuższy czas. W jej trakcie pan Zubilewicz przeprowadził z naszymi pracownikami krótkie wywiady.

 

wywiad z g ryzynskim

W wywiadzie dla Tomasza Zubilewicza Grzegorz Ryżyński (z prawej) podkreślił znaczenie budowy geologicznej w procesie projektowania gruntowych pomp ciepła....

 

wywiad z w paciura

a Wojciech Paciura zaprezentował zasoby Centralnej Bazy Danych Geologicznych

 

Jak wskazują dane Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, od 2010 r. rynek gruntowych pomp ciepła w Polsce wzrósł o ponad 30%. Udział PIG-PIB w Forum Pomp Ciepła utwierdził nas w przekonaniu, że dalszy rozwój rynku oraz skuteczne i bezpieczne upowszechnianie tej technologii wymaga zwiększenia współpracy pomiędzy administracją samorządową, wykonawcami i użytkownikami pomp ciepła, a Państwową Służbą Geologiczną.

 

Tekst: Anna Bagińska i Grzegorz Ryżyński

Zdjęcia: Anna Bagińska

 

Grzegorz Ryżyński i Edyta Majer - Geotermia niskotemperaturowa – informacja geologiczna i procedury prawne. Prz. Geol., 68 (12): 1388-1396.

Informacja geologiczna w aplikacji GeoLOG

pdf Folder PIG-PIB - Pompy ciepła (3.21 MB)

pdf Poradnik inwestora - energia geotermalna, pompy ciepła (5.60 MB)