Interdyscyplinarne Metody Pozyskiwania Danych Przestrzennych w Geologii – GeoRzepka 2016

georzepka miniSpecjaliści z Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, Państwowej Służby Geologicznej, firmy SKANSKA i GDDKiA wspólnie uczyli studentów, jak pozyskiwać dane przyrodnicze za pomocą odbiorników do nawigacji satelitarnej.

 

 

W dniach 11-15.07.2016 r. w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach odbył się kurs Interdyscyplinarne Metody Pozyskiwania Danych Przestrzennych w Geologii – GeoRzepka 2016. W zajęciach uczestniczyli studenci Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego. Szkolenie zostało zorganizowane w ramach Funduszu Innowacji Dydaktycznych (FID) przez Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, wraz z partnerami: Państwową Służbą Geologiczną, Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad oraz firmą SKANSKA.

 

georzepka 2

Arkadiusz Piechota z Państwowej Służby Geologicznej prowadzi warsztaty na temat transformacji danych przestrzennych do wybranych układów odniesienia. Fot. D. Łukasiak

 

Głównym celem kursu było wykonanie projektu przyrodniczego ukierunkowanego na atrakcyjność geologiczną regionu Gór Świętokrzyskich, z zastosowaniem zarówno tradycyjnych, jak i innowacyjnych metod pozyskiwania danych przestrzennych. Projekt realizowano w kamieniołomie Rzepka nieopodal Chęcin, dokonując pomiarów sytuacyjno-wysokościowych za pomocą tradycyjnych instrumentów geodezyjnych oraz nowoczesnych odbiorników do nawigacji satelitarnej GNSS (Global Navigation Satellite System). Metodykę pomiarów i praktyczne zastosowanie odbiorników GNSS przedstawił Arkadiusz Piechota z Państwowej Służby Geologicznej. Jako narzędzie do pozyskiwania szczegółowych danych o powierzchni terenu firma SKANSKA zaprezentowała naziemny skaning laserowy w wersji mobilnej oraz stacjonarnej, a z problematyką standardów pozyskiwania danych przestrzennych zapoznali uczestników prelegenci z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, wygłaszając referat Geodezja na potrzeby geologii w GDDKiA.

 

georzepka

Model powierzchni terenu w rejonie kamieniołomu Rzepka k. Chęcin na podstawie danych z lotniczego skaningu laserowego (obraz w intensywności odbicia wiązki lasera). Autor: Dominik Łukasiak (Wydział Geologii UW)

 

W celu uzyskania pełnego obrazu analizowanego obszaru dane pozyskane podczas pomiarów terenowych zintegrowano z danymi pochodzącymi z zasobów Państwowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej oraz z danymi Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego. Ze względu na różnorodność formatów zapisu danych omówiono zagadnienia GIS (Geographic Information Systems), CAD (Computer Aided Design) oraz BIM (Building Information Menagment). Do realizacji projektu wykorzystano głównie narzędzia Systemu Informacji Geograficznej (GIS), w tym przede wszystkim narzędzie WebGIS, na bazie którego przedstawiono możliwości pozyskiwania danych o zasięgu lokalnym, jak również globalnym, wykorzystując usługę przeglądania WMS (Web Map Service) oraz pobierania WFS (Web Feature Service).

 

georzepka 3

Pomiary z zastosowaniem nawigacji satelitarnej (GNSS) – zajęcia prowadzi Arkadiusz Piechota z Państwowej Służby Geologicznej. Fot. M. Stępień

 

W myśl założeń organizatorów uczestnicy kursu GeoRzepka 2016 zostali nauczeni efektywnego pozyskiwania danych przyrodniczych odnoszących się do dowolnie wybranego miejsca w geoprzestrzeni. W ramach kursu przekazano wiedzę o zarządzaniu pozyskanymi danymi, tworzeniu plikowych baz danych oraz nowych produktów na podstawie danych pochodzących z: lotniczego skanowania laserowego (LiDAR); satelitarnych zdjęć lotniczych; rastrowych i wektorowych danych kartograficznych oraz geodezyjnych pomiarów terenowych.

 

Współpraca wysoko wykwalifikowanej kadry dydaktycznej Wydziału Geologii UW z prelegentami z Państwowej Służby Geologicznej, firmy SKANSKA i GDDKiA umożliwiła wprowadzenie na rynek ciekawej oferty dydaktycznej, która łączy w sobie zagadnienia z zakresu geologii, geodezji, kartografii, teledetekcji, geografii, geomatyki oraz praktycznego zastosowania prezentowanych metod pomiarowych w przemyśle. Dodatkowym walorem była lokalizacja kursu w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach i możliwość korzystania z bogatego zaplecze dydaktycznego tej placówki. Zaangażowanie studentów oraz dobra współpraca z partnerami dobrze prognozują na kolejną edycję kursu GeoRzepka w 2017 r.

 

Tekst: Dominik Łukasiak i Arkadiusz Piechota

Zdjęcia: Dominik Łukasiak i Marcin Stępień