Wielki finał gry RAZ, DWA, TRZY - WARSZAWIAKIEM JESTEŚ TY!

gala miniMuzeum Geologiczne PIG-PIB po raz trzeci wzięło udział we wspaniałej międzymuzealnej grze zainicjowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego. W sobotę 17 września w Parku Wolności odbyła się wielka gala finałowa.

 

 

 

Gra Raz, dwa, trzy - warszawiakiem jesteś Ty! odbyła się już po raz szósty. Do zabawy przyłączyły się 24 warszawskie placówki muzealne, w tym Muzeum Geologiczne PIG-PIB.

 

W czasie wakacji rodziny z dziećmi mogły odwiedzać uczestniczące w grze instytucje kulturalne i, rozwiązując łamigłówki, poznawać tajemnice stolicy. W tym roku młodzi gracze ruszyli na wspólną przygodę śladami szeroko rozumianych „smaków Warszawy”.

 

Nasze Muzeum Geologiczne przygotowało zagadki i pytania dotyczące zygmuntówki, a dla tych, którzy odwiedzili co najmniej 8 instytucji i poprawnie rozwiązali zagadki – również nagrody.

 

karta gry 490

Karta gry z zagadkami Muzeum Geologicznego w Warszawie

 

Wielu warszawiakom słowo zygmuntówka kojarzy się z ciastkiem, natomiast geologom ze zlepieńcem zygmuntowskim - piękną skałą pochodzącą z kamieniołomu Zygmuntówka znajdującego się na południowo-zachodnim zboczu Czerwonej Góry w Górach Świętokrzyskich.

 

czerwona gora

Dawny kamieniołom, Czerwona Góra. Fot. J. Malec

 

W 1644 r. ze zlepieńca zygmuntowskiego została wykonana kolumna pomnika Zygmunta III Wazy, który stoi na placu Zamkowym w Warszawie. W 1887 r. w ramach renowacji starą kolumnę zastąpiono nową, wykonaną z granitu. Tę pierwszą, niestety już mocno zniszczoną, nadal można oglądać w lapidarium przy murach Zamku Królewskiego (od strony Trasy W-Z). Aby zakończyć historię samego pomnika dodajmy jeszcze, że w czasie Powstania Warszawskiego, w pierwszych dniach września 1944 r., posąg króla został zwalony na ziemię i dziś Zygmunt III Waza stoi na trzeciej już kolumnie, wykonanej z granitu strzegomskiego.

 

zygmuntowka 490

Zlepieniec zygmuntowski. Fot. M. Krzeczyńska

 

Wielka gala finałowa gry odbyła się 17 września w Parku Wolności w Warszawie. Uczestniczyło w niej około 1200 graczy, którzy przez całe wakacje w rodzinnych zespołach rozwiązywali zadania w muzeach i instytucjach kultury na terenie Warszawy, Legionowa, Sulejówka i Żyrardowa. W trakcie gali zostały rozdane nagrody - aż 500 zestawów. Dodatkową atrakcją uroczystości był występ zespołu Leszek Halik Quartet.

 

gala

Wielka finałowa gala gry w Parku Wolności w Warszawie. Fot. M. Rudnik

 

Tekst: Izabela Olczak-Dusseldorp i Magdalena Mizerska

Zdjęcia: Maksym Rudnik (Muzeum Powstania Warszawskiego), Monika Krzeczyńska i Jan Malec