Zapadlisko w Jankowicach k. Rybnika

jankowice miniW dniu 28 września 2016 r. nieopodal domów mieszkalnych w Jankowicach uaktywniło się zapadlisko. Grunt zapadł się w ciągu kilku godzin, tworząc dół o średnicy 10,7 m i głębokości 6,6 m. Państwowa Służba Geologiczna natychmiast podjęła badania interwencyjne.

 

 

 

Zapadlisko zagrażało pobliskiej zabudowie oraz infrastrukturze komunikacyjnej i przesyłowej. Do podobnego zdarzenia doszło w tym samym miejscu już rok temu. Na początku października 2015 r. powstało w Jankowicach zapadlisko o średnicy 11 m i ok. 7 m głębokości. Po kilku dniach zasypano je skałą płoną pochodzącą z eksploatacji węgla kamiennego.

 

jankowice 4

Zapadlisko w Jankowicach – 07.10.2016 r. Fot. Z. Perski

 

Tym razem, na wniosek władz samorządowych, sprawą niezwłocznie zajęła się Państwowa Służba Geologiczna, której zadaniem będzie zbadanie terenu i określenie przyczyny tego zjawiska. Specjaliści PSG podjęli już w terenie pierwsze prace z zastosowaniem nowoczesnych metod badawczych, m.in. skaningu laserowego powierzchni terenu i geofizycznego rozpoznania wgłębnej struktury podłoża. Uzupełnieniem badań będą analizy deformacji powierzchni terenu na większym obszarze, wykorzystujące satelitarną interferometrię radarową.

 

Ze względu na istniejące zagrożenie Państwowa Służba Geologiczna ściśle współpracuje z władzami samorządowymi, Okręgowym Urzędem Górniczym w Rybniku oraz z Kopalnią Węgla Kamiennego Jankowice. Otrzymane wyniki badań terenowych zostaną zestawione z archiwalnymi materiałami kartograficznymi dostarczonymi przez Okręgowy Urząd Górniczy w Rybniku.

 

jankowice 2

Oględziny zapadliska i konsultacje z mieszkańcami. Fot. R. Sikora

 

jankowice dom

Specjaliści PIG-PIB w trakcie wykonywania badań. Fot. Z. Perski

 

Po konsultacjach z władzami samorządowymi i KWK Jankowice zdecydowano o niezwłocznym zasypaniu zapadliska.

 

jankowice 5 a

Pomiary geofizyczne terenu wokół zapadliska. Fot. R. Sikora

 

straz pozarna

Zastęp Ochotniczej Straży Pożarnej z Jankowic czuwający nad bezpieczeństwem prowadzonych prac. Fot. M. Kazana

 

Badania są finansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczonych na prace interwencyjne Państwowej Służby Geologicznej.

 

Tekst: Rafał Sikora

Zdjęcia: Zbigniew Perski i Rafał Sikora