dsc04854W mikołajki nasze Muzeum odwiedzili uczniowie VII klasy Szkoły Podstawowej w Żupawie (woj. podkarpackie).

Spotkanie to stanowiło fascynującą podróż przez bogatą przeszłość geologiczną regionu świętokrzyskiego i Ponidzia, dostarczając uczniom niezapomnianych wrażeń edukacyjnych.

Podczas wizyty w muzeum uczestnicy mieli okazję zapoznać się z różnorodnymi aspektami historii geologicznej omawianego obszaru. Jednak to skamieniałości i szczątki kręgowców, w tym dinozaurów i ssaków, wywołały szczególne zainteresowanie uczniów.  

Lekcja muzealna nie ograniczyła się jedynie do obserwacji eksponatów. Na zakończenie spotkania uczniowie zostali zaproszeni do udziału w ciekawym quizie, w którym pytania dotyczyły muzealnej ekspozycji. To interaktywne podejście umożliwiło młodzieży nie tylko przypomnienie sobie zdobytej wiedzy, ale także poszerzenie swoich horyzontów o nowe informacje. Równocześnie, uczestnicy mieli okazję do zabawy i rywalizacji, co z pewnością wpłynęło pozytywnie na atmosferę spotkania.

Aby uczynić zakończenie wizyty jeszcze bardziej ekscytującym, organizatorzy przygotowali dla uczniów niespodzianki w postaci losowanych nagród. To doskonały sposób na podkreślenie znaczenia zaangażowania i aktywności podczas lekcji muzealnej, zachęcając jednocześnie młodych uczestników do aktywnego udziału w procesie edukacyjnym.

tekst: A.Mader, E. Bąk 

zdjęcia: E. Bąk, K. Nowakowska

W dniu 28 września 2023 r. w Centrum Geoedukacji w Kielcach odbyła się konferencja „Geoturystyka i Geoparki" podsumowująca polsko-islandzki projekt realizowany przez Świętokrzyski Światowy Geopark UNESCO we współpracy z Katedrą Geologii Ogólnej i Geoturystyki AGH oraz Światowym Geoparkiem UNESCO Katla oraz Stowarzyszeniem Hlaskolafelag Sudurland.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele Oddziału Świętokrzyskiego PIG-PIB: mgr inż. Ewelina Bąk, mgr inż. Agnieszka Milianowicz oraz mgr Witold Wesołowski. Zespół autorów podczas sesji referatowej zaprezentował temat „Rola ścieżek geoedukacyjnych w propagowaniu walorów przyrodniczych wśród lokalnych społeczności”. W czasie wystąpienia autorzy przypomnieli role i tradycję Oddziału Świętokrzyskiego PIG-PIB w propagowaniu geoturystyki i geoedukacji. Zaprezentowali istniejącą już ścieżkę geoedukacyjną "Dolina Świśliny", a także projektowaną obecnie ścieżkę "Kopalnia pirytu Staszic w Rudkach". Podkreślili znaczenie współpracy z lokalnymi społecznościami przy realizacji wyżej wymienionych projektów. Zwrócili także uwagę na ważną rolę realizowanych ścieżek w kształtowaniu postaw proekologicznych wśród lokalnej społeczności. Podkreślili, że dziedzictwo geologiczne może stać się powodem do dumy oraz źródłem promocji dla takich podmiotów jak gminy czy lokalne stowarzyszenia.
Prelegenci zachęcali także uczestników konferencji - przedstawicieli geoparków, stowarzyszeń, nauczycieli i przewodników do współpracy z PIG-PIB przy realizowaniu podobnych tematów z zakresu geoedukacji i geoturystyki. 

img20230928145638

Pracownicy Oddziału Świętokrzyskiego PIG-PIB podczas konferencji "Geoturystyka i Geoparki"

 

Tekst: W. Wesołowski, E. Bąk
Zdjęcie: M. Jagodziński

W dniu 26 września 2023 r. Muzeum Geologiczne przy Oddziale Świętokrzyskim PIG-PIB odwiedzili przedstawiciele Światowego Geoparku UNESCO Katla z Islandii wraz z pracownikami Katedry Geologii Ogólnej i Geoturystyki AGH. Wspólnie z Geoparkiem Świętokrzyskim realizują oni projekt ,,Geoturystyka i Geoparki", którego integralną częścią była wizyta studyjna w Górach Świętokrzyskich. Goście docenili walory naszego Muzeum i stwierdzili, że jest to doskonałe miejsce do prowadzenia geoedukacji w regionie świętokrzyskim. Po wystawie oprowadzili dr hab. Anna Fijałkowska-Mader oraz mgr Witold Wesołowski.

dsc04580

 dsc04586

 dsc04596

Na zdjęciach przedstawiciele Światowego Geoparku UNESCO Katla z Islandii oraz naukowcy z AGH zapoznają się z ekspozycją muzealną.

Tekst: W. Wesołowski, E. Bąk

Zdjęcia: W. Wesołowski

dsc03836W dniu 17 sierpnia Muzeum przy Oddziale Świętokrzyskim PIG-PIB odwiedziła grupa przedszkolaków z Niepublicznego Przedszkola Muzycznego – Lalamido w Kielcach. W czasie swojej wizyty dzieci mogły dowiedzieć się jak wygląda praca geologa i jakie są jej efekty. Również podzieliliśmy się z nimi wiedzą na temat skał i minerałów. Dzięki temu nasi zwiedzający poznali skamieniałości i dowiedzieli się  jakie organizmy zamieszkiwały naszą planetę wiele milionów lat temu. Przy okazji też sprawdziliśmy talenty aktorskie przedszkolaków, musiały one poudawać m.in. amonity, czy koralowce, a także odegraliśmy kambryjskie polowanie na trylobity. Największe zainteresowanie wzbudziły modele teropoda oraz dinozaurów. Na koniec wizyty nasi goście zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie z modelem dilofozaura stojącym przed budynkiem Oddziału Świętokrzyskiego a następnie udali się do lapidarium.  

 

Tekst: W. Wesołowski

Zdjęcia: E. Bąk

 

 

p1033645Szanowni Państwo!

W związku z przypadającym w dniu 6 października 2023 r., Międzynarodowym Dniem Georóżnorodności (International Geodiversity Day – IGD), zapraszamy do odwiedzenia Muzeum Geologicznego przy Oddziale Świętokrzyskim PIG-PIB.

Zapoznają się Państwo tutaj z bogactwem zasobów naturalnych regionu świętokrzyskiego – skałami, minerałami i skamieniałościami, jakie w nim występują.

Zapraszamy do zwiedzania!!!