aktualna sytuacja hydrogeologiczna

Ostrzeżenie hydrogeologiczneright arrow
Aktualne informacje

Państwowy Instytut Geologiczny wydał książkę dla dzieci

pig pib web

INFORMACJA PRASOWA – NIETYPOWA, TYM RAZEM...

 

Geologia złóż surowców mineralnych dla dzieci w wieku 10–14 lat? Czemu nie, uznali naukowcy z Państwowego Instytutu Geologicznego i wydali ilustrowany zbiór krótkich opowiadań o najważniejszych polskich kopalinach.

 

Książka pod tytułem „Sezam polski. W poszukiwaniu podziemnych skarbów” jest prawdopodobnie pierwszym wydawnictwem tego typu w Polsce. Jej autor, geolog i popularyzator nauki Mirosław Rutkowski pisze o złożach węgla kamiennego i brunatnego, rudach miedzi i srebra, cynku i ołowiu, zasobach ropy naftowej i gazu ziemnego w złożach konwencjonalnych i tak głośnych ostatnio nagromadzeniach niekonwencjonalnych. Można dowiedzieć się, jak z rudy miedzi produkuje się koncentrat dla hut, jak powstaje paliwo dla elektrowni atomowych, a nawet dlaczego nie eksploatujemy rud tytanu i żelaza na Suwalszczyźnie. Naukowe informacje podane bez natrętnej dydaktyki, z uwzględnieniem wyników najnowszych badań Państwowego Instytutu Geologicznego są łatwiejsze do przyswojenia dzięki ilustracjom malarki i pracowniczki Muzeum Geologicznego Agaty Olszyńskiej.

 

sezam okladka 

Cena książeczki – tylko 25 zł – jest niezbyt wygórowana, mamy nadzieję, zważywszy, że starannie wydane dzieło ma sztywne, lakierowane okładki i 71 wielobarwnych stron. Została skalkulowana w zasadzie po kosztach produkcji, albowiem rozpowszechnianie tego wydawnictwa wpisuje się w statutową misję Instytutu, który nie tylko ma obowiązek badania geologii Polski dla rozwoju gospodarki narodowej, ale również winien wyniki owych badań możliwie szeroko rozpowszechniać, również wśród młodzieży. Nie bez znaczenia jest też konieczność uświadamiania od najmłodszych lat, że surowce mineralne – najlepiej krajowe – są podstawą bezpieczeństwa gospodarczego, a obowiązek racjonalnego korzystania z zasobów polskiego sezamu wymaga oszczędnej gospodarki odpadami i szanowania zasobów przyrody.

 

Książka będzie rozprowadzana przez Instytut własnymi kanałami dystrybucji – do nabycia jest obecnie w Muzeum Geologicznym PIG i w księgarni Instytutu w Warszawie, przy ul. Rakowieckiej 4 (wejście od ul. Wiśniowej). Możliwa jest też sprzedaż wysyłkowa – informacje na stronie www.pgi.gov.pl