40. polsko-czeska narada hydrologów i hydrogeologów

W dniach 28-30 maja odbyła się w Dusznikach Zdroju 40. polsko-czeska narada ekspertów do spraw hydrologii i hydrogeologii na temat współpracy w dziedzinie gospodarki wodnej w obszarach przygranicznych (Police nad Metují – Kudowa Zdrój, Krzeszów – Adršpach oraz w zlewni górnej i środkowej Ścinawki).

W naradzie uczestniczyli – ze strony polskiej: Ryszard Hutnik - przewodniczący delegacji (Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu), Lesław Skrzypczyk - dyrektor Państwowej Służby Hydrogeologicznej (Państwowy Instytut Geologiczny), Andrzej Wojtkowiak, Agata Korwin-Piotrowska, Rafał Serafin i Karol Zawistowski (Oddział Dolnośląski Państwowego Instytutu Geologicznego) oraz Krystyna Szafrańska (Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu), a ze strony czeskiej: Daniela Bauerová - przewodnicząca delegacji (Ministerstwo Środowiska Rep. Czeskiej), Vojtěch Kněžek i Ivan Koroš (Hydrogeologická společnost, s.r.o.) oraz Jan Uhlík (PROGEO, s.r.o.).

Eksperci z obu krajów przedstawili wyniki prac monitoringowych prowadzonych w roku hydrologicznym 2011 i poinformowali o aktualnym stanie technicznym sieci monitoringu granicznego. Przedyskutowali też wyniki wspólnych pomiarów polsko-czeskich przeprowadzonych w kwietniu 2012 r. i ustalili, że kolejne wspólne pomiary zostaną wykonane we wrześniu 2012 r. Ponadto stwierdzono, że potrzebna jest optymalizacja sieci monitoringowej ograniczająca koszty jej utrzymania. Zakres optymalizacji zostanie przedstawiony podczas kolejnego spotkania. Strona polska poinformowała o prowadzeniu prac adaptacyjnych w dwóch nowych stacjach hydrogeologicznych sieci obserwacyjno-badawczej wód podziemnych – Dobromyśl i Szczytna, celem przystosowania otworów do prowadzenia obserwacji zwierciadła wód podziemnych.

Ważnym punktem spotkania były uzgodnienia w sprawie realizacji wspólnej bazy danych GIS i modelu numerycznego niecki śródsudeckiej. Strony poinformowały, że prace nad bazą danych GIS są realizowane zgodnie z harmonogramem i zostaną zakończone w roku 2013, a do końca 2014 roku zostanie opracowany polsko-czeski model numeryczny niecki.

Polacy przedstawili wyniki badań prowadzonych na modelu numerycznym jednolitych części wód podziemnych nr 137 w zapadlisku Kudowy, na podstawie którego obliczyli kierunki i wartości przepływów wód transgranicznych.


Przedmiotem rozmów były również poszukiwania złóż surowców mineralnych w strefie przygranicznej i ich ewentualne oddziaływanie na wody podziemne. Czesi poinformowali o wstrzymaniu przez Ministerstwo Środowiska Republiki Czeskiej poszukiwań złóż gazu łupkowego w obszarze „Trutnovsko", do czasu sprecyzowania aktów prawnych regulujących te działania. Złożyli natomiast wniosek o przygotowanie przez Polaków informacji na temat prac i badań prowadzonych w ramach poszukiwania złoża polimetalicznego z uranem w obszarze koncesyjnym Wambierzyce w gminie Radków, gdzie planowane jest przeprowadzenie prac geofizycznych oraz wykonanie otworu wiertniczego o głębokości ok. 350 m.

 

13r

Protokół z narady podpisali Daniela Bauerová i Ryszard Hutnik. Fot A. Korwin-Piotrowska

Kolejna, 41. narada ekspertów odbędzie się w październiku 2012 r. w Republice Czeskiej.


Agata Korwin-Piotrowska