Wizyta chińskiej delegacji rządowej w PIG-PIB

powitanie 210

W związku z szykowanym porozumieniem o współpracy między Chińską Służbą Geologiczną i PIG-PIB 2 lipca 2012 r. gościliśmy w Instytucie delegację chińskiego Ministerstwa ds. Gruntów i Surowców Mineralnych. Obszarami wspólnych zainteresowań obu stron są: poszukiwania złóż gazu w łupkach, kartografia geologiczna 3D i geologiczne składowanie CO2.

 

W ostatnich kilkunastu miesiącach odnotowujemy znaczne ożywienie relacji Instytutu z Chinami. Aktywizacja kontaktów ze Służbą Geologiczną Chin, innymi instytucjami i ministerstwami działającymi w obszarze geologii nastąpiła po wielu latach kontaktów incydentalnych, wynikających przede wszystkim z realizacji w latach 1990. projektów umieszczonych w Programach Wykonawczych do umowy międzyrządowej w dziedzinie współpracy naukowo-badawczej między Polską i Chinami. Ich tematyka obejmowała węgiel brunatny, osady aluwialne wzbogacone w Au, Sn, Zr, Ti i W oraz czarne łupki metalonośne.

 

W dniu 2 lipca 2012 r. w Instytucie złożyła wizytę 5-osobowa delegacja chińskiego Ministerstwa ds. Gruntów i Surowców Mineralnych (Ministry of Land and and Resources, MLR), której przewodniczył dr Zhong Ziran, pełniący funkcję głównego inżyniera MLR. Ministerstwo ds. Gruntów i Surowców Mineralnych zostało utworzone w 1998 r. w wyniku połączenia kilku krajowych instytucji administracyjnych i Ministerstwa Geologii. MLR odpowiada za planowanie, administrowanie, ochronę i racjonalne wykorzystanie surowców naturalnych Chin, w tym gruntów, surowców mineralnych i zasobów morskich.

 

W skład delegacji MLR weszli przedstawiciele kierownictwa ministerstwa i dyrekcji Chińskiej Służby Geologicznej, nadzorowanej przez to ministerstwo. Była to kolejna w ostatnich dwóch latach wizyta w Instytucie przedstawicieli Chińskiej Służby Geologicznej (CGS). Pierwsze spotkanie odbyło się w Zakładzie Regionalnym Geologii Pomorza PIG-PIB w Szczecinie (patrz Wizyta CGS w Szczecinie, 23.08.2010) Następnie w kwietniu 2011 r. przyjęliśmy w Warszawie delegację CGS, której przewodniczył dr Zhong Ziran, który w tym czasie pełnił funkcję zastępcy dyrektora CGS (patrz Będziemy współpracować z Chińską Służbą Geologiczną). W styczniu br. Pani Profesor Qiu Yanz z morskiej służby geologicznej z Guangzhou (uprzednio Kantonu) wygłosiła w PIG-PIB wykład na temat geologii Morza Południowochińskiego. Obecnie uzgadniane jest porozumienie o współpracy CGS z Państwowym Instytutem Geologicznym. Podpisanie porozumienia ma nastąpić w październiku br., podczas planowanej wizyty w PIG-PIB w Warszawie delegacji CGS pod przewodnictwem zastępcy dyrektora naczelnego Li Haiqing.

 

Wizytę w Instytucie poprzedziły rozmowy delegacji MLR z głównym geologiem kraju dr Piotrem Woźniakiem. W trakcie tych rozmów, prowadzonych w Ministerstwie Środowiska, strona chińska wyraziła wsparcie dla przygotowywanej umowy o współpracy pomiędzy PIG-PIB i CGS.

 

Spotkanie w Instytucie otworzył prof. Jerzy Nawrocki, dyrektor PIG-PIB, który wraz z Andrzejem Przybycinem, zastępcą dyrektora PIG-PIB i dyrektorem ds. państwowej służby geologicznej powitał delegację MLR.

 
otwarcie 

Prof. Jerzy Nawrocki, dyrektor PIG-PIB, rozpoczyna obrady

 

Po prezentacji delegacji chińskiej dr Zhong Ziran przyjął od gospodarzy gratulacje z okazji objęcia ważnej funkcji w MLR, a następnie prof. Marek Graniczny, p.o. kierownika Działu Obsługi i Organizacji Współpracy Zagranicznej PIG-PIB, przedstawił ogólne informacje na temat kluczowych kierunków działalności Instytutu, zadań oraz programów i projektów badawczych. Zgodnie z życzeniem strony chińskiej w dalszej części spotkania zaprezentowano prace PIG-PIB w zakresie modelowania i kartografii 3D (dr Ewa Szynkaruk), CCS (dr inż. Adam Wójcicki) oraz poszukiwań niekonwencjonalnych zasobów węglowodorów w Polsce (mgr Hubert Kiersnowski).

 

przy stole 

Delegacja Ministerstwa ds. Gruntów i Surowców Mineralnych ChRL przy stole obrad w PIG-PIB. Trzeci od lewej dr Zong Zhiran, przewodniczący delegacji

 

Priorytety i główne zadania ministerstwa oraz podległej mu Chińskiej Służby Geologicznej na najbliższe dziesięciolecie przedstawił przewodniczący delegacji dr Zhong Ziran. W swym wystąpieniu podkreślił, że są one zbieżne z zadaniami PIG-PIB, gdyż dotyczą zapewnienia bezpieczeństwa dostaw surowców energetycznych, w tym nadal węgla oraz ropy i gazu, zarówno ze złóż konwencjonalnych, jak i niekonwencjonalnych. Dla strony chińskiej równie ważne jest zapewnienie bazy surowcowej dla hutnictwa stali, miedzi oraz aluminium, jak i innych metali niezbędnych do rozwoju gospodarki. Inne priorytetowe zadania to wsparcie geologii dla rozwoju infrastruktury, a szczególnie budowy szybkich połączeń kolejowych i drogowych. Dotyczy to także geozagrożeń, które w Chinach, w kraju gdzie mamy zarówno „Dach Świata" (Tybet), jak i doliny wielkich rzek oraz obszary pustynne, a trzęsienia ziemi nie należą do rzadkości, ze względu na skalę i zasięg występowania zjawisk stanowią o wiele większe wyzwania. Stąd władze chińskie wspierają prace nad przygotowaniem porozumienia o współpracy (Memorandum of Understanding) pomiędzy Chińską Służbą Geologiczną i PIG-PIB, które obejmowałoby wymianę doświadczeń i udział we wspólnych projektach w zakresie poszukiwania i dokumentowania zasobów gazu z łupków, kartografii geologicznej 3D i geologicznego składowania CO2 (CCS) i innych tematów badawczych interesujących obie strony.

 

Szczególne zainteresowanie strony polskiej wzbudziły najnowsze wyniki poszukiwań gazu z łupków w Chinach i informacje, że 27 z 62 dotychczas wykonanych wierceń dało wypływ gazu spełniający wymogi przemysłowe (qualified for industrial use), co pozwoliło na przejście od etapu poszukiwań do produkcji. Przewodniczący delegacji chińskiej zakończył swe wystąpienie wstępnym zaproszeniem delegacji PIG-PIB do udziału w dorocznym, 14. Chińskim Kongresie Górniczym i EXPO 2012, jaki MLR i CGS współorganizują w dniach 3-6 listopada 2012 w Tianjin, około 160 km na północ od Pekinu. Jak to podkreślił dr Zhong Ziran, kongresy te zyskały już status ważnego forum dla omówienia najnowszych osiągnięć w geologii i górnictwie i kultywowania kontaktów. Bierze w nich udział zwykle ponad 20 szefów administracji rządowych odpowiedzialnych za geologię i gospodarkę surowcami mineralnymi oraz kilkudziesięciu przedstawicieli narodowych służb geologicznych oraz organizacji regionalnych i międzynarodowych, co nadaje im rangę światowych „szczytów geologicznych i górniczych".

 

Spotkanie w Instytucie zakończyła krótka wizyta w głównej sali wystawienniczej Muzeum Geologicznego PIG-PIB, którą poprowadziła dr Izabela Ploch.

 

W lipcu spodziewamy się kolejnego etapu w nawiązywaniu kontaktów i współpracy ze stroną chińską. W dniu 10 lipca 2012 r. w PIG-PIB ma złożyć wizytę 6-osobowa delegacja z Tianjin Land Resources and Housing Authority, kierowana przez zastępcę dyrektora generalnego Dong Jianjun. Celem wizyty jest przeprowadzenie rozmów na temat możliwości nawiązania współpracy z PIG-PIB w dziedzinie badań geologicznych oraz informacji geologicznej na temat surowców mineralnych i obszarów górniczych.

 

tekst: Ilona Śmietańska i Wojciech Brochwicz-Lewiński
zdjęcia: Barbara Ruszkiewicz