Polski geolog weźmie udział w pracach Oceanicznego Programu Wierceń Badawczych – IODP

JR frontpageb

Wiercenia prowadzone przez IODP na wszystkich morzach i oceanach świata pozwoliły na rozwiązanie kluczowych zagadek dziejów Ziemi. Czy wyjaśnią również zmiany klimatu w przeszłości Europy?

 

Wczoraj do Państwowego Instytutu Geologicznego nadeszła oczekiwana z niecierpliwością wiadomość. Europejskie Konsorcjum Oceanicznych Wierceń Badawczych ECORD poinformowało, że dr Wojciech Granoszewski, pracownik Oddziału Karpackiego PIG-PIB, został wybrany do międzynarodowego zespołu badawczego, który latem przyszłego roku będzie analizował próbki geologiczne pobrane podczas wierceń na Bałtyku. Wiercenia mają wyjaśnić skomplikowaną historię zmian klimatu i środowiska w ciągu ostatnich 140 tysięcy lat, zapisaną w osadach dennych Bałtyku. Prowadzone będą w ramach badań IODP, którego członkiem jest ECORD.

 

Dr Granoszewski będzie odpowiedzialny za ważny kierunek badań tych osadów – analizę palinologiczną. To klasyczna, jedna z najbardziej dokładnych metod rekonstrukcji zmian klimatu, które następowały w przeszłości. Pozwala również na datowanie i korelację różnych profili osadów. Polega ona na jakościowej i ilościowej analizie pyłków roślin w badanym osadzie, co jest podstawą do odtworzenia zmian roślinności, a przez to zmian klimatu i środowiska.

 

JR frontpagea

Flagowa jednostka programu IODP - statek wiertniczy Joides Resolution

 

Wiercenia na Bałtyku prowadzone będą z pokładu specjalnego statku badawczego w czerwcu i lipcu przyszłego roku. Rdzenie pobrane z otworów wiertniczych będą wstępnie badane w laboratorium lądowym w Bremie. Materiał uzyskany w czasie wierceń będzie w następnej kolejności szczegółowo badany w różnych ośrodkach europejskich, również w laboratoriach Państwowego Instytutu Geologicznego, który od roku jest członkiem ECORD.

 

Tekst: Mirosław Rutkowski