PIG w Open Geospatial Consortium

ogcW listopadzie 2012 r. Państwowy Instytut Geologiczny, jako druga organizacja z Polski, dołączył do elitarnego towarzystwa Open Geospatial Consortium (OGC), zajmującego się rozwojem standardów geoprzestrzennych.

 


OGC, jako organizacja non-profit utworzona w 1994 r., od samego początku koncentrowała się na  edukacji w zakresie geomatyki oraz rozwoju specyfikacji danych w skali globalnej. Obecnie do OGC należy ponad 450 organizacji z różnych kontynentów. Głównym zadaniem OGC jest tworzenie standardów zapewniających interoperacyjność i bezproblemową integrację informacji lokalizacyjnych, aplikacji z zakresu geoprocesingu oraz serwisów geoprzestrzennych. Podstawowy kierunek prac OGC obejmuje: serwisy lokalizacyjne, informację geograficznę, systemy informacji przestrzennej (GIS), teledetekcję, geodezję i kartografię, nawigację, geoprzestrzenne bazy danych, sensor webs oraz inne geoprzestrzenne technologie, źródła informacji i aplikacje. Współdziałanie w ramach zespołów OGC zapewnia uzyskanie nowych rozwiązań, co pozawala nie tylko skuteczniej konkurować na rynku, ale i szukać nowych możliwości biznesowych. Dokumenty tworzone przez OGC powstają na zasadach konsensusu wypracowanego przez grupy robocze składające się z przedstawicieli organizacji członkowskich.


Członkostwo w strukturach OGC pozwoli pracownikom PIG na aktywny udział w rozwoju standardów geoprzestrzennych, dostęp do aktualnych dokumentacji w zakresie interoperacyjności, jak również zwiększanie wiedzy o nowoczesnych technologiach geomatycznych. Jako członek OGC PIG będzie mógł uczestniczyć w pracach grup roboczych tworzących dokumentacje m.in. w zakresie geologii i hydrogeologii. W najbliższym czasie prowadzone będą prace nad przygotowaniem raportu GroundWater Interoperability Experiment 2 (GWIE2), którego celem będzie wypracowanie ogólnoświatowego standardu dokumentacji dla wód podziemnych. OGC podejmie także działania zmierzające do przyjęcia GeoSciML jako obowiązującego standardu dla geologii. Uczestnictwo w obu postępowaniach pozwoli wpływać na przyjęte rozwiązania, które w przyszłości mogą być implementowane jako zadania PSG i PSH do zarządzania geoinformacją poprzez modele danych. Działania podejmowane w OGC przez przedstawicieli PIG będą głosem całego polskiego środowiska geologicznego, dlatego też zachęcamy wszystkich zainteresowanych do zgłaszania zagadnień, jakie powinny być poruszane w ramach prac standaryzacyjnych.

 

Tomasz Nałęcz