Zacieśnia się współpraca afrykańskich i europejskich służb geologicznych

niamey-2-210W kolejną fazę wkraczają prace PIG-PIB i ekspertów EGS nad przygotowaniem dla KE panafrykańskiego projektu pilotowego.

 

 

 

 

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami władz Organizacji Afrykańskich Służb Geologicznych oraz EuroGeoSurveys z Windhoek (RPA), Brukseli i Warszawy (patrz Projekt panafrykański tematem spotkania EuroGeoSurveys w Warszawie), w dniach 11-12 grudnia 2012 r. w Pałacu Kongresowym w Niamey, stolicy Nigru, odbyły się warsztaty poświęcone wzmocnieniu współpracy służb geologicznych Afryki i Europy, zorganizowane jako impreza towarzysząca Generalnemu Spotkaniu Dyrektorów OAGS (13-16.12.2012).

 

Zasadniczym celem warsztatów było przedyskutowanie ze stroną afrykańską wstępnego studium przygotowanego przez EuroGeoSurveys dla Komisji Europejskiej. Studium to jest propozycją projektu pilotowego, którego zadaniem ma być doprecyzowanie zakresu dużego Projektu panafrykańskiego, planowanego przez KE na lata 2014–2020.

 

Ze strony OAGS udział w warsztatach wzięli prezydent Lhacene Bitam, przedstawiciele Stałego Sekretariatu OAGS z siedzibą w RPA, liczni przedstawiciele służb geologicznych Nigru, kraju gospodarza imprezy, oraz Algierii i Senegalu. EGS reprezentował sekretarz generalny Luca Demicheli oraz czterech ekspertów (z Polski, Danii, Niemiec i Hiszpanii), w tym przewodniczący Międzynarodowej Grupy ds. Współpracy i Rozwoju EGS–ICDTF - Marek Graniczny (PIG-PIB). W charakterze obserwatorów w spotkaniu wzięli także udział przedstawiciele ECOWAS (Economic Community of West African States) oraz instytucji rządowych i pararządowych Nigru, w sumie ponad 30 osób.

 

uczestnicy

Uczestnicy warsztatów w Niamey, od lewej: Dürk Küster (BGR), John Tychsen (GEUS), Lhacene Bitam (prezydent OAGS), Mamadou Dikouma (sekretarz generalny Ministerstwa Górnictwa i Rozwoju Przemysłu Nigru), Luca Demicheli (sekretarz generalny EGS), Marek Graniczny (przewodniczący ICDTF- EGS) i Santiago Alfageme (IGME - Hiszpania)

 

W imieniu Sekretariatu EGS Luca Demicheli przedstawił podczas warsztatów wstępną propozycję projektu panafrykańskiego. Propozycja ta obejmuje wykonanie w ciągu najbliższych 12 miesięcy wstępnego studium (Scoping Study), nazywanego również I Fazą, które będzie miało na celu nakreślenie głównych ram dużego Projektu panafrykańskiego, planowanego na lata 2014–2020 (II Faza). Zaprezentował także dokument zatytułowany Potencjał Geologiczny Afrykańskich Służb Geologicznych (Geoscientific knowledge and skill at African Geological Surveys), stanowiący propozycję realizacji I Fazy. Dokument ten został przygotowany przez ekspertów EGS z 12 europejskich służb geologicznych pod kierunkiem PIG-PIB, który został powołany na koordynatora przyszłego projektu pilotowego.

 

prezydium

Prezydium warsztatów w Niamey, od lewej Amadou Hassan (dyrektor Departamentu Geologii Ministerstwa Górnictwa i Rozwoju Przemysłu Nigru), Lhacene Bitam (prezydent OAGS) i Marek Graniczny (przewodniczący ICDTF- EGS)

 

W ciągu dwóch dni warsztatów propozycja ta została przeanalizowana z partnerami afrykańskimi. Dyskusja skupiła się głównie na następujących pakietach tematycznych:

  • Priorytetowe działania ukierunkowane na wzmocnienie OAGS
  • Analiza luk i różnic pomiędzy podstawowymi informacjami geologicznymi oraz danymi zawartymi na mapach geologicznych
  • Analiza luk i różnic w ocenie zasobów surowców mineralnych
  • Geozagrożenia
  • Ochrona i propagowanie dziedzictwa geologicznego
  • Metody i środki (infrastruktura, wyposażenie laboratoriów, sprzęt, serwisy itp.)

Ożywione rozmowy pozwoliły na wprowadzanie na bieżąco zmian w tekście. Zmiany dotyczyły przede wszystkim ograniczenia zakresu niektórych spośród proponowanych pakietów tematycznych na korzyść kwestii uznanych za bardziej istotne z punktu widzenia polityki OAGS.

 

Uczestnicy spotkania przyjęli i zaakceptowali następujący tryb postępowania:

  • Poprawiony tekst Scoping Study wraz z Mapą drogową zostaną przedstawione do akceptacji Generalnemu Zgromadzeniu OAGS (Akceptację taką uzyskano na posiedzeniu w dniu 15 grudnia 2012 r.)
  • Po uzyskaniu pozytywnej decyzji Zgromadzenia, Stały Sekretariat OAGS roześle tekst poprawionego dokumentu Scoping Study do pozostałych członków, celem zebrania dodatkowych korekt i uwag, które zostaną dostarczone do EGS do końca lutego 2013 r.
  • Ostateczna wersja Scoping Study - Geoscientific knowledge and skill at African Geological Surveys zostanie zaakceptowana przez OAGS i EGS do końca lutego 2013 r.
  • Projekt Scoping Study zostanie uruchomiony bezzwłocznie po uzyskaniu sygnału z Komisji Europejskiej o podjęciu decyzji o jego finansowaniu
  • OAGS zobowiązał się do mianowania koordynatorów poszczególnych pakietów tematycznych i zadań, którzy będą pełnili te obowiązki wspólnie z koordynatorami EGS w trakcie 12-miesięcznej realizacji projektu
  • Przewidziane w projekcie warsztaty OAGS-EGS, które mają być kluczowym punktem Scoping Study, zostaną zorganizowane przed upływem 12 miesięcy od rozpoczęcia realizacji projektu. Najprawdopodobniej warsztaty te zostaną zorganizowane przy okazji kolejnego, corocznego Spotkania Generalnego Dyrektorów OAGS w 2013 r. lub innej ważnej konferencji na kontynencie afrykańskim, co pozwoli zapewnić szeroki udział dyrektorów służb geologicznych krajów afrykańskich, jak i ich wiodącego personelu badawczego oraz ekspertów.

 

Zatem prace związane z przygotowaniem dla KE panafrykańskiego projektu pilotowego, jakie prowadzi zespół PIG-PIB z udziałem licznej grupy ekspertów EGS, wkroczyły w kolejną fazę. Po zaakceptowaniu ich przez partnerów afrykańskich, czekamy teraz na ostateczne decyzje OAGS i Brukseli.

 

umowa

Sekretarz generalny EGS Luca Demicheli i prezydent OAGS Lhacene Bitam pieczętują uściskiem dłoni podpisanie umowy

Należy też odnotować, że w dniu 16 grudnia 2012 r. prezydent OAGS Lhacene Bitam oraz sekretarz generalny EGS Luca Demicheli podpisali porozumienie obejmujące przedstawione powyżej zobowiązania i ustalenia dotyczące realizacji I Fazy projektu Geoscientific knowledge and skill at African Geological Surveys.

 

Marek Graniczny