Polecamy lekturę EuroGeoSurveys News

Ukazał się dziewiąty numer EuroGeoSurveys News - newslettera wydawanego w cyklu 3-miesięcznym przez Sekretariat Europejskich Służb Geologicznych (EGS) w Brukseli. Numer ten otwiera jego trzeci rocznik i stąd można się pokusić o próbę charakterystyki oraz odpowiedzi na pytanie, co może zainteresować polskiego czytelnika i jak wypadamy na tle pozostałych 32 członków EGS.

Decyzja o wydawaniu newslettera w obecnej formie i układzie zapadła na posiedzeniu Komitetu Wykonawczego EGS 16 grudnia 2010 r. w Brukseli. Komitet określił zadania stojące przed zespołem redakcyjnym. Główne z nich to, aby czasopismo dostarczało członkom EGS wyczerpujących wiadomości o działaniach Sekretariatu, a zwłaszcza o kultywowaniu kontaktów z instytucjami UE. Chodziło tu przede wszystkim o informacje o wynikach starań władz EGS o odpowiednie kształtowanie polityki i prawodawstwa na poziomie UE, jak również o pełniejsze i bardziej regularne informowanie członków o polityce i planach UE i KE. Jak to podkreślał John Ludden, ówczesny prezydent EGS, dla członków istotna jest faktyczna widoczność EGS na forum unijnym, gdyż od tego zależy efektywność działań lobbingowych prowadzonych w ich imieniu i na ich rzecz.


Do tego konieczne było dostarczanie takich informacji, aby zachęcić do lektury głównych adresatów newslettera – narodowe służby geologiczne i administrację nadzorującą geologię w poszczególnych krajach członkowskich, jak również przedstawicieli Dyrektoriatów Generalnych Komisji Europejskiej, odpowiedzialnych za kształtowanie polityki UE w sferze kluczowych zainteresowań EGS. Zadania te komplikuje dodatkowo 3-miesięczny cykl wydawniczy, dość niefortunny pod względem długości, jak na czasy Internetu, jak również objętość newslettera, zwykle ograniczona do dwudziestu kilku stron.


Od pierwszego numeru newsletter redaguje Claudia Delfini, kierownik ds. komunikacji EGS, przy wsparciu pozostałych pracowników Sekretariatu EGS. W przyjętej formule otwiera go obszerny dział ogłoszeń EGS. Pod tą nazwą znaleźć można wywiady z czołowymi osobistościami UE i liderami głównych organizacji i programów o roli, oczekiwaniach i problemach stojących przed naszą dyscypliną. Do tego dochodzą sprawozdania z kluczowych konferencji i warsztatów oraz zwięzłe analizy sektorowe, jak również informacje o najważniejszych zmianach personalnych na czele instytucji i organizacji kształtujących politykę geologiczną.

 

Dalsze działy to Wieści z grup eksperckich EGS, w którym grupy te prezentują swój dorobek i plany, oraz kąciki ETP – Europejskiej Platformy Technologicznej czy EDGI – Europejskiej Infrastruktury Danych Geologicznych i innych programów. Za bardzo ważny należy uznać dział Wieści z narodowych służb geologicznych, w którym kolejno prezentowane są służby należące do EGS. Nie mogło oczywiście zabraknąć Agendy Sekretariatu EGS, Agendy UE i Nadchodzących wydarzeń.

 

Przy takim ładunku informacyjnym nie dziwi uznanie, jakie to czasopismo już zyskało na rynku europejskim. W tej sytuacji z przyjemnością należy odnotować, że począwszy od numeru 4 (2011), w którym polonica zajęły około 25% objętości (patrz Echa 31. Walnego Zgromadzenia EuroGeoSurveys w Warszawie), na łamy newslettera przebija się stosunkowo dużo informacji o Polsce.

 

W numerze 5 znalazły się informacje o objęciu funkcji w Komitecie Wykonawczym EGS przez nowych członków, w tym prof. J. Nawrockiego od 1 stycznia 2012 (str. 4), udział Marka Granicznego jako szefa ICDTF we wspólnej konferencji UE i Unii Afrykańskiej nt. Przekształcania bogactwa surowców w rzeczywisty rozwój Afryki (Bruksela, 25-26.01.2012) (str. 11) oraz obszerna zapowiedź Wiosennej Szkoły Geologicznego Składowania CO2, zorganizowanej w naszym kraju, zilustrowana uroczym zdjęciem Ośrodka Szkoleniowego PIG-PIB w Leszczach (str. 17).


W numerze 6 M. Graniczny zaprezentował działalność kierowanej przez siebie grupy eksperckiej ICDTF (str. 9), a redakcja zamieściła także zapowiedź oraz całostronicowe ogłoszenie o międzynarodowej konferencji GeoShale2012 (14-16.05.2012), organizowanej przez PIG-PIB w Warszawie (str. 13 i 18).


W nr. 7 zamieszczono sprawozdanie z wizyty studyjnej poświęconej kwestiom wydobycia gazu łupkowego i jego wpływu na środowisko w USA, jaką zorganizowała USGS dla delegacji EGS w ramach świeżo podpisanego porozumienia. W składzie tej delegacji znalazły się Monika Konieczyńska i Anna Becker (PIG-PIB). W numerze tym znalazło się także obszerne sprawozdanie z konferencji GeoShale2012 (str. 10).


Z kolei nr 8 zawiera sprawozdanie z kolejnej ważnej imprezy EGS, jaką PIG-PIB zorganizował w Warszawie. Była to wspólna sesja grup eksperckich ICDTF i MREG (10-11.09.2012), poświęcona pracom nad przygotowaniem pilotowego projektu panafrykańskiego dla KE. W numerze tym odnotowano także udział delegacji PIG-PIB w obchodach dnia Górnika na Słowacji (str. 11-12) oraz prof. J. Nawrockiego jako członka EGS ExCom w spotkaniu EGDI w Paryżu (17-18.09.2012) (str. 15) i M. Granicznego jako szefa ICDTF w Generalnym Spotkaniu OAGS w Niamey, Niger (11-15.12.2012) (str. 16). Do tego należy jeszcze dodać zapowiedź konferencji Polsko-Szwedzki Wkład do Inicjatywy Surowcowej UE (27.11.2012, Bruksela), współorganizowanej ze strony polskiej przez stałe przedstawicielstwo RP w UE oraz KGHM Polska Miedź S.A. i ZGH Bolesław.


Newsletter jest dostępny pod adresem: http://www.eurogeosurveys.org/newsletters.html. Ponadto dość ograniczona liczba egzemplarzy ukazuje się drukiem, by bezpośrednio trafiać na biurka decydentów. Redakcja zachęca także do prenumeraty:
http://www.eurogeosurveys.org/newsletter-unsubscribe.html


Pojawienie się takiej liczby informacji związanych z polską geologią w Newsletterze EGS należy uznać za ogromy sukces i wyrazić nadzieję, że w kolejnych publikacjach polonica zajmą poczesne miejsce. Bardzo wiele zależy tu od aktywności naszego środowiska, gdyż redakcja czeka na materiały i informacje, które byłyby istotne dla całego środowiska EGS.


Adres Redakcji: EuroGeoSurveys, the Geological Surveys of Europe
36-38, Rue Joseph II - 1000 Brussels (Belgium)
tel. +322 888 75 53
fax +322 503 50 25
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.eurogeosurveys.org


Tekst: Marek Graniczny, Ilona Śmietańska i Wojciech Brochwicz-Lewiński