Nowy szef Ukraińskiej Służby Geologicznej złożył wizytę w PIG-PIB

Celem spotkania była kontynuacja rozmów o współpracy dwustronnej służb geologicznych Polski i Ukrainy oraz w ramach EuroGeoSurveys.

W dniach 18 i 22.03.2013 r. delegacja Państwowej Służby ds. Geologii i Surowców Mineralnych Ukrainy (SGSSU - Derzhgeonadra) odwiedziła PIG-PIB w celu kontynuacji rozmów o współpracy dwustronnej i w ramach EGS. Na czele delegacji ukraińskiej stał Valery Dudinov, nowy szef tej służby. Była to jedna z jego pierwszych wizyt zagranicznych, co potwierdza znaczenie, jakie strona ukraińska przywiązuje do kultywowania kontaktów ze stroną polską.


W dniu 18 marca szefowi Derzhgeonadry towarzyszyli Maya Tkachenko - dyrektor Państwowej Komisji ds. Oceny Projektów Geologicznych i Budżetów GEOLEKSPERTYZA, Anatolij Begal - dyrektor DP Ukrgeofizika oraz Iryna Dudinova - doradca przewodniczącego Zarządu NJSC „Nedra Ukrayny". Z kolei na spotkaniu w dniu 22 marca stronę ukraińską reprezentowali Sergiy Goshovskiy, dyrektor UkrSGRI, Borys Malyuk, pełniący obowiązki jego zastępcy oraz Tamara Bardygola, tłumaczka w UkrSGRI, a stronę polską – dyrektor PIG-PIB prof. Jerzy Nawrocki, kierownik Działu Obsługi i Organizacji Współpracy Zagranicznej prof. Marek Graniczny, Ilona Śmietańska, Wojciech Brochwicz-Lewiński i Izabela Ploch z tego działu oraz Dariusz Gałązka - kierownik Programu Kartografia Geologiczna Podstawowa i Halina Urban z Narodowego Archiwum Geologicznego.


Rozmowy umożliwiły podsumowanie postępu we wdrażaniu Memorandum of Understanding z 06.09.2007 r. (patrz Służby geologiczne Ukrainy i Polski negocjują kierunki dalszej współpracy) oraz analizę perspektywicznych obszarów współpracy pomiędzy służbami geologicznymi i celowość rozpoczynania nowych projektów bilateralnych.


Przedyskutowano także kwestie związane ze staraniami EuroGeoSurveys (EGS) o wprowadzenie poprawki do Artykułu 185. Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFEU) oraz szanse na uruchamianie wspólnych projektów w ramach Programu Horizon 2020, czyli następcy 7. PR UE, jakie stworzyłoby powodzenie tej akcji dla narodowych służb geologicznych. Podniesiona została także sprawa możliwości wspólnego udziału PIG-PIB i SGSSU w projektach i programach unijnych, takich jak One-Geology – Europe Plus.


Tematy te stanowiły wprowadzenie do głównego punktu rozmów, który dotyczył zaproponowanej przez stronę ukraińską współpracy obu służb w ramach struktur EGS. Jak to podkreślił Valeriy Dudinov, SGSSU jest bardzo zainteresowane zintensyfikowaniem swojego udziału w pracach eksperckich grup roboczych i zespołów zadaniowych EGS i liczy na wsparcie tych dążeń przez PIG-PIB. Zgodnie z przedstawioną propozycją, strona ukraińska wyłoni 10 kandydatów na członków do poszczególnych grup eksperckich EGS, których w szybkim wdrażaniu do pracy w takich zespołach wspierać będą bardziej doświadczeni polscy eksperci. Strona ukraińska proponuje także organizowanie warsztatów roboczych dla tych ekspertów co najmniej dwa razy w roku, na zmianę na Ukrainie i w Polsce. W opinii dyrektora Jerzego Nawrockiego realizację tych propozycji zdecydowanie ułatwi aktywne włączenie się SGSSU do prac Środkowoeuropejskiej Inicjatywy Służb Geologicznych, której najbliższe spotkanie odbędzie się w połowie czerwca br. w Pradze.


Za dobry znak możliwości owocnej współpracy uczestnicy spotkania uznali ukazanie się ukraińskiej wersji Geologii Dynamicznej autorstwa prof. Włodzimierza Mizerskiego (PIG-PIB), jaką zademonstrował prof. Marek Graniczny. Pozycję tę (Volodimir Mizerskyi, Dinamiczna Geologia, Lviv, 2011, 384 str.) wydał Narodowy Uniwersytet Lwowski im. Ivana Franka, pod auspicjami Ministerstwa Oświaty i Nauki, Młodzieży i Sportu Ukrainy.


Wizytę naszych sąsiadów należy potraktować jako potwierdzenie znaczenia, jakie strona ukraińska przykłada do kultywowania kontaktów z PIG-PIB, gdyż doszło do niej tuż po wyborach parlamentarnych i powołaniu nowego rządu Ukrainy, wprowadzających poważne zmiany w administracji odpowiedzialnej za gospodarkę surowcami mineralnymi. W ramach tych zmian w drugiej połowie stycznia br. Valeriy Dudinov został powołany na szefa SGSSU, po objęciu przez swego poprzednika, Olega Proskuryakova, fotela ministra ekologii i zasobów naturalnych Ukrainy, zwolnione po przejściu Eduarda Stavytskyia na stanowisko ministra energetyki i przemysłu węglowego. Co istotne, w ramach tych zmian SGSSU ma pełnić rolę „centralnego ciała władzy wykonawczej w zakresie badań i racjonalnego wykorzystania przestrzeni geologicznej", działającego w uzgodnieniu z wyżej wspomnianymi resortami ekologii i energetyki (http://www.usubc.org/site/recent-news/overview-of-ukraine-s-legal-regime-for-upstream-oil-gas-sector-in-2012-2013).


Tekst: Marek Graniczny, Halina Urban i Wojciech Brochwicz-Lewiński