Testy przewodnictwa cieplnego gruntu TRT

pompy ciepla trt

Ponieważ wzrasta zapotrzebowanie na fachową informację o możliwościach zastosowania w budownictwie systemów wykorzystujących energię geotermalną, Państwowy Instytut Geologiczny oferuje pomoc w tej dziedzinie i merytoryczne wsparcie. Oceniamy potencjał geotermalny ziemi do budowy energooszczędnych domów i wskazujemy odpowiednią lokalizację tego typu inwestycji. Możemy szybko określić przewidywaną wydajność gruntowych wymienników ciepła (wymienniki pionowe, instalowane w otworze wiertniczym), wspomagając w ten sposób proces wstępnego planowania instalacji gruntowych pomp ciepła.

 

WYKONUJEMY:

  • badania współczynnika efektywnego przewodnictwa cieplnego metodą TRT
  • projekty robót geologicznych pod zabudowę gruntowych wymienników ciepła (GWC)
  • nadzór geologiczny i naukowy nad wykonywaniem podziemnej części instalacji geotermalnej
  • opinie i ekspertyzy dokumentacji powykonawczych dolnego źródła ciepła

 

DYSPONUJEMY:

Dysponujemy nowoczesnym sprzętem pomiarowym (sonda TRT, urządzenia laboratoryjne do określania przewodności i pojemności cieplnej gruntów i skał) oraz wykwalifikowaną kadrą specjalistów posiadających niezbędne uprawnienia geologiczne.

 

TEST REAKCJI TERMICZNEJ (TRT)

Jest to pomiar współczynnika efektywnego przewodnictwa cieplnego gruntu, wykonywany w celu prawidłowego oszacowania zdolności gruntu do przekazywania ciepła. Dzięki badaniu TRT można dostosować projektowany geotermalny system ogrzewania i chłodzenia obiektu budowlanego do rzeczywistych warunków termicznych ziemi, a tym samym uniknąć niedoborów energii w systemie.

 

Wykonanie testu TRT jest konieczne w przypadku planowania wszystkich dużych instalacji grzewczych, o mocy powyżej 50 kW, np. dla obiektów użyteczności publicznej.

 

Test TRT bazuje na metodzie echa temperaturowego. Zabieg polega na iniekcji energii cieplnej do otworu wyposażonego w gruntowy wymiennik ciepła (GWC). Czynnik roboczy (np. solanka lub glikol), krążąc w układzie zamkniętym wymiennika i urządzenia pomiarowego, przekazuje ciepło do gruntu. Urządzenie rejestruje temperaturę czynnika roboczego na wlocie i wylocie z GWC.

 

GEOTERMIA NISKOTEMPERATUROWA (PŁYTKA)

 

Wszystkie grunty i skały leżące pod powierzchnią ziemi charakteryzują się określoną dawką energii cieplnej. Potencjał termalny gruntów jest znacznie zróżnicowany i zależy od wielkości strumienia cieplnego płynącego z wnętrza Ziemi i lokalnej budowy geologicznej, m.in. zawartości w skałach pierwiastków promieniotwórczych.

 

W wielu regionach Polski występują korzystne warunki przewodnictwa cieplnego gruntu, które sprawiają, że energię termalną ziemi można wykorzystać do ogrzewania (lub chłodzenia) obiektów budowlanych oraz wody użytkowej. Stosuje się do tego celu gruntowe pompy ciepła, wykorzystujące gruntowe wymienniki ciepła (GWC).

 

pompy ciepla 

 

 

WPŁYW BUDOWY GEOLOGICZNEJ NA WYDAJNOŚĆ POMP CIEPŁA

 

Konstrukcja gruntowych wymienników ciepła (GWC) zawsze powinna być dostosowana do budowy geologicznej i warunków hydrogeologicznych. Identycznie zaprojektowany system, zlokalizowany na terenach charakteryzujących się odmiennym układem warstw skalnych, będzie pracował z różną wydajnością. Niedostateczne rozpoznanie budowy geologicznej na wstępnym etapie inwestycji może skutkować niewystarczającą mocą cieplną instalacji lub zbyt wysokimi kosztami jej wykonania.

 

Mapa warunków geotermalnych na pograniczu polsko-saksońskim w rejonie Zgorzelca. Mapa została opracowana przez Państwowy Instytut Geologiczny – PIB i Saksońską Służbę Geologiczną w ramach projektu Transgeotherm. Projekt był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu operacyjnego współpracy transgranicznej Polska-Saksonia 2007-2013.

 

 

mapa war termicz

 

KONTAKT

Warszawa

mgr inż. Grzegorz Ryżyński
Program Bezpieczna Infrastruktura i Środowisko
tel. 22 45 92 707, tel. kom. 696 647 828
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.