Geologia a morska energetyka wiatrowa

Ponad 200 osób uczestniczyło w konferencji poświęconej morskiej energetyce wiatrowej. Dyskutowano nie tylko na tematy związane z ekonomią i bezpieczeństwem farm wiatrowych, lecz również o planowaniu i wykonywaniu badań podłoża na potrzeby posadowienia turbin wiatrowych i instalacji powiązanych. Partnerem merytorycznym dyskusji dotyczącej geologii dna Morza Bałtyckiego i zagadnień geotechnicznych została państwowa służba geologiczna.

 

W dniach 27–28 lutego 2017 roku odbyła się trzecia edycja konferencji „Morska energetyka wiatrowa kołem zamachowym polskiej gospodarki”, zorganizowana przez Fundację na rzecz Energetyki Zrównoważonej. Konferencja zgromadziła przedstawicieli instytucji i firm związanych z branżą energetyczną, ochroną i rozpoznawaniem środowiska, deweloperów, inwestorów, producentów i dostawców technologii morskich farm wiatrowych oraz zagranicznych ekspertów w dziedzinie planowania i realizowania morskich inwestycji energetycznych. W konferencji uczestniczyli również przedstawiciele rządu i parlamentu RP oraz Komisji Europejskiej.

Podczas trzech sesji plenarnych zaprezentowano potencjał inwestycyjny morskiej energetyki wiatrowej, szanse i zagrożenia dla morskich farm wiatrowych w Polsce oraz możliwości optymalizacji kosztów ich realizacji. Każdą z sesji kończyła dyskusja ekspertów z różnych dziedzin związanych z branżą energetyczną, w tym także przedstawicieli rządu i Komisji Europejskiej.

Jeden dzień konferencji został w pełni poświęcony na panele dyskusyjne. Były one poprzedzone referatami wprowadzającymi w sześciu blokach tematycznych: środowisko, bezpieczeństwo, komunikacja społeczna, geotechnika i projektowanie, prawo oraz optymalizacja kosztów.

Państwowa służba geologiczna przyjęła propozycję organizatorów objęcia patronatem merytorycznym panelu „Geotechnika i projektowanie”. Stanowi to uznanie dla wiedzy i doświadczenia ekspertów państwowej służby geologicznej wykonujących prace związane z rozpoznaniem geologicznym polskich obszarów morskich (m.in. Mapa Geologiczna Dna Bałtyku 1:200 000, Atlas geologiczny południowego Bałtyku 1:500 000, Mapa geologiczna Bałtyku bez utworów czwartorzędowych 1:500 000) oraz definiowaniem metodyki dokumentowania podłoża na potrzeby posadowienia morskich obiektów inżynieryjnych.

Czynny udział w panelu „Geotechnika i projektowanie” wzięli specjaliści z Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego: dr Regina Kramarska z Programu Geologia Morza oraz dr Zbigniew Frankowski z Programu Bezpieczna Infrastruktura i Środowisko.

 

dr frankowski 

Dr Zbigniew Frankowski prezentuje zagadnienia związane z planowaniem badań podłoża i współpracą z inwestorem i projektantem obiektów na morzu

 

W prezentacji wprowadzającej dr Zbigniew Frankowski przedstawił zagadnienia związane z geologią Bałtyku oraz planowaniem badań szczegółowych pod kątem lokalizacji obiektów na obszarach morskich. Zwrócił szczególną uwagę na konieczność współpracy na etapie planowania badań geologicznych z inwestorem i projektantem. Zachęcił także do korzystania z poradnika państwowej służby geologicznej pt. „Zasady dokumentowania geologiczno-inżynierskich warunków posadowienia obiektów budownictwa morskiego i zabezpieczeń brzegu morskiego”, dostępnego na stronie geoportal.pgi.gov.pl/atlasy_gi/publikacje.

Metodyka pomiarów sejsmicznych, przykłady zastosowań pomiarów na lądzie i w wodach śródlądowych oraz doświadczenia PIG-PIB w stosowaniu metody wysokorozdzielczej sejsmiki refleksyjnej i sejsmoakustyki w badaniach dna morskiego były przedmiotem prezentacji przygotowanej wspólnie przez dr. hab. Piotra Krzywca z Instytutu Nauk Geologicznych PAN i dr Reginę Kramarską.

W pozostałych wystąpieniach panelu poruszano kwestie związane z rodzajami posadowienia turbin wiatrowych oraz planowaniem i logistyką badań na morzu.

Po prezentacjach wprowadzających, w ramach dalszej dyskusji, dr Regina Kramarska przybliżyła zagadnienia dotyczące budowy geologicznej polskich obszarów morskich oraz jej znaczenie w procesie projektowania infrastruktury farm wiatrowych, podkreślając jednocześnie ponad 50-letni dorobek PIG-PIB w zakresie badań geologicznych Bałtyku.

 

panel 

Panel dyskusyjny na temat uwarunkowań geologicznych dna Bałtyku do lokalizacji inwestycji na morzu. Od lewej dr hab. inż. Lech Bałachowski (Politechnika Gdańska), dr Zbigniew Frankowski (PIG-PIB), dr Regina Kramarska (PIG-PIB), dr hab. inż. Piotr Krzywiec (ING-PAN), dr inż. Piotr Szmytkiewicz (IBW-PAN) oraz Paweł Weiner (MEWO SA)

 

dr regina kramarska

Dr Regina Kramarska przedstawia ryzyka związane z geologią Bałtyku

 

Podsumowaniem panelu, który prowadził Pan Łukasz Piotrowicz – przedstawiciel organizatorów konferencji – było podkreślenie konieczności zachowania równowagi pomiędzy wymogami prawnymi, oczekiwaniami projektanta i inwestora oraz zakresem badań geologicznych.

 

Tekst: Marta Sokołowska i Wojciech Jegliński

Zdjęcia: Marta Sokołowska

 

  pdf Problemy geologiczno-inżynierskie w posadowieniu farm wiatrowych na obszarach morskich RP - dr Zbigniew Frankowski i dr Regina Kramarska (2.50 MB)