Nasz człowiek w ONZ kończy morską misję

Profesor Szymon Uścinowicz kończy misję w Komisji Granic Szelfu Kontynentalnego w Nowym Jorku. Komisja została powołana na mocy Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza.

Profesor Uścinowicz z Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego (Oddział Geologii Morza w Gdańsku) był jednym z 21 członków Komisji. Pracował w niej w latach 2012-2017. Swoją misję zakończył udziałem w jej 43. sesji, która odbywała się od 30 stycznia do 17 marca w siedzibie głównej ONZ w Nowym Jorku. Była to zarazem ostatnia sesja Komisji Granic Szelfu Kontynentalnego w jej obecnej kadencji.

komisja onz

Członkowie Komisji Granic Szelfu Kontynentalnego oraz pracownicy Departamentu Spraw Oceanicznych i Prawa Morza ONZ podczas ostatniego dnia obrad. Profesor Szymon Uścinowicz siedzi przy stole jako pierwszy z prawej. Fot. Archiwum prywatne prof. Uścinowicza

Komisja rozpatruje wnioski i wydaje zalecenia państwom, które chcą wytyczyć zewnętrzną granicę szelfu kontynentalnego rozciągającego się poza 200 mil morskich od linii brzegowej. Zainteresowanym państwom nadbrzeżnym Komisja zapewnia doradztwo naukowe i techniczne w przygotowaniu wniosków. Należą do niej specjaliści w dziedzinie geologii, geofizyki i hydrografii. Działają jako niezależni eksperci. Nie mogą zwracać się do żadnego rządu ani innego organu poza Komisją o opinie i przyjmować od nich instrukcji.

W tym roku Komisja obchodzi 20-lecie działalności. Rocznicę uczczono 10 marca specjalnym otwartym spotkaniem z udziałem prezesa Międzynarodowego Trybunału Prawa Morza i sekretarza generalnego Międzynarodowej Organizacji Dna Morskiego.

Tekst: Andrzej Rudnicki
na podstawie www.nowyjorkonz.msz.gov.pl