Strona główna Aktualności Gramy razem z Wami!

Gramy razem z Wami!

Drukuj
środa, 04 stycznia 2012
wosp1Państwowy Instytut Geologiczny dołącza do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wystawiamy na aukcję przepięknie wydany reprint dzieła ks. Krzysztofa Kluka „Rzeczy kopalnych osobliwie zdatnieyszych szukanie, poznanie i zażycie". Weź udział w licytacji!

Na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wystawiliśmy rarytas dla bibliofilów i miłośników nauk o Ziemi – wierną kopię dwutomowego dzieła ks. Krzysztofa Kluka „Rzeczy kopalnych osobliwie zdatnieyszych szukanie, poznanie i zażycie" wydanego w Warszawie w latach 1797 (tom I) i 1802 (tom II).

Reprint Kluk

Reprint w nakładzie 400 egzemplarzy wydano w 2009 roku, z okazji 90-lecia Państwowego Instytutu Geologicznego. Metodą fotooffsetową skopiowano oryginał znajdujący się w zbiorach naszej Biblioteki Geologicznej. Dwa tomy o wymiarach 18,5 x 11,5 cm, w sztywnej oprawie introligatorskiej ze złoceniami, umieszczone są w zafoliowanej kasetce. Tom I zawiera 342 strony, Tom II - 354 strony oraz dwie tabele.

Dzieło wybitnego przyrodnika epoki Oświecenia, ks. Krzysztofa Kluka (1739-1796) jest pierwszym w Polsce tak obszernym opisem praktycznego zastosowania kopalin. Wciąż pozostaje skarbnicą ciekawostek geologiczno-przyrodniczych. Oto jedna z nich:

Gagatek, (Gages) Jest czarna, gęsta, i do kamienney twardości stwardniała ziemna żywica, którą niektórzy czarnym bursztynen bydź rozumieją. Gagatek puszczony na wodę pływa, i daje się polerować jak przedni kamień. Tak się różni od podobnych właściwych kamieni, ze się zapala i pali. Natarłszy go, tak ciągnie słomkę lub papierek, jak bursztyn wiadomy.

Kto zgadnie co to takiego?

Środki z aukcji zasilą konto fundacji WOŚP.

Zapraszamy do licytacji!

AUKCJA 1
AUKCJA 2


Mirosław Rutkowski i Anna Bagińska

 
 
Jedna Ziemia – serwis popularnonaukowy Państwowego Instytutu Geologicznego
Reklama