Mapa Hydrogeologiczna Polski

Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy jest generalnym wykonawcą seryjnej Mapy Hydrogeologicznej Polski w skali 1:50 000 (MHP).

Do 31.12.2023r. prace nad MHP realizowane były w ramach działań Państwowej Służby Hydrogeologicznej (PSH). Po włączeniu, od 01.01.2024r. (Prawo geologiczne i górnicze), PSH do Państwowej Służby Geologicznej (PSG) prace te są kontynuowane w ramach zadań PSG w oparciu o Prawo wodne. 

MHP sporządzana jest w cięciu arkuszowym na podkładzie topograficznym 1:50 000 w układzie współrzędnych 1942. Mapa wykonana jest w sposób jednolity co do zakresu i prezentacji warstw informacyjnych. Każdy arkusz mapy stanowi odrębną bazę danych hydrogeologicznych GIS.

1. Mapa Hydrogeologiczna Polski 1:50 000 - Główny Użytkowy Poziom Wodonośny (MHP-GUPW)

MHP-GUPW to kartograficzne odwzorowanie warunków występowania użytkowych poziomów zwykłych wód podziemnych, z szerszą interpretacją głównego piętra/poziomu wodonośnego (jego charakterystyki jakościowej, ilościowej oraz zagrożeń zasobów wód podziemnych) stanowiącego najważniejsze źródło zaopatrzenia w wodę.

MHP-GUPW dostarcza czytelnej i wystarczającej informacji o zwykłych wodach podziemnych w zakresie niezbędnym do podejmowania decyzji na szczeblu samorządów terytorialnych, administracji regionalnej oraz przy programowaniu badań hydrogeologicznych i działań obejmujących zagospodarowanie przestrzenne.

Identyfikacja Głównego Użytkowego Poziomu Wodonośnego (GUPW) oraz jego charakterystyka prezentowana jest na planszy głównej w zakresie min.: zasięgu występowania GUPW, hydrodynamiki, wydajności typowej studni wierconej, jakości wód podziemnych, stopnia zagrożenia zanieczyszczeniami z powierzchni terenu.

Dodatkowe elementy charakterystyki GUPW obejmujące: miąższość, przewodność oraz głębokość występowania GUPW prezentowane są na mapach dołączonych do objaśnień tekstowych ( pdf Instrukcja MHP-GUPW_1999 (10.02 MB) ).

Opracowanie arkusza MHP-GUPW zawiera:

  • Planszę główną,
  • Mapę dokumentacyjną,
  • Objaśnienia tekstowe zawierające min. tabele i przekroje.

 

zestaw map mhp gupw

 

MHP-GUPW została zrealizowana w latach 1996 - 2004. Opracowanie 1069 arkuszy, obejmujących obszar całej Polski, odbywało się w ciągu czterech transz dwuletnich. Mapa została wykonana na zamówienie Ministra Środowiska ze środków wypłaconych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Harmonogram MHP-GPUW

 

2. Mapa Hydrogeologiczna Polski 1:50 000 - Pierwszy Poziom Wodonośny – Występowanie i Hydrodynamika (MHP PPW-WH)

MHP PPW-WH obejmuje wybrane elementy charakterystyki hydrogeologicznej pierwszej od powierzchni terenu warstwy wodonośnej lub zespołu warstw wodonośnych, wykazujących dobrą łączność hydrauliczną, osiągających łączną miąższość co najmniej 2m przy średnim stanie retencji wód podziemnych. Charakterystyka obejmuje w szczególności elementy istotne dla ustalenia związków hydraulicznych pierwszego poziomu wodonośnego z wodami powierzchniowymi, ekosystemami zależnymi od wód podziemnych oraz obiektami zagospodarowania powierzchni terenu.

Identyfikacja Pierwszego Poziomu Wodonośnego (PPW) i jego charakterystyka prezentowana jest na mapie zbiorczej w zakresie min.: rodzaju i stratygrafii PPW, podziału na jednostki hydrodynamiczno-geomorfologiczne, hydrodynamiki wraz z charakterystyką zwierciadła wód podziemnych, głębokości występowania PPW, obszarów objętych zasięgiem znaczącego obniżenia bądź podniesienia zwierciadła PPW w wyniku działań antropogenicznych, związku hydraulicznego wód podziemnych z powierzchniowymi ( pdf Instrukcja MHP PPW_2004 (4.70 MB) ).

Opracowanie arkusza MHP PPW-WH zawiera:

  • Mapę zbiorczą,
  • Mapę dokumentacyjną,
  • Objaśnienia tekstowe wraz z tabelami i przekrojami.

 

Zestaw map MHP-PPW


 

MHP PPW-WH realizowana jest od 2004 roku. Dotychczas wykonano 967 arkuszy w 8 transzach dwuletnich.

 

Harmonogram MHP-PPW

 

3. Mapa Hydrogeologiczna Polski 1:50 000 - Pierwszy Poziom Wodonośny – Wrażliwość na zanieczyszczenie i jakość wód (MHP PPW-WJ)

MHP PPW-WJ stanowi kontynuację prac dotyczących rozpoznania i charakterystyki pierwszego poziomu wodonośnego. 

Realizacja  MHP PPW-WJ jest ważna ze względu na konieczność oceny podatności płytkich wód podziemnych na zanieczyszczenia z powierzchni terenu oraz oceny stanu jakościowego płytkich wód podziemnych, stanowiących źródło zaopatrzenia w wodę ludności wiejskiej korzystającej ze studni kopanych oraz bezpośrednio związanych z ekosystemami wód powierzchniowych oraz ekosystemami lądowymi, w tym siedlisk sieci obszarów chronionych NATURA 2000.

Zakres informacyjny MHP PPW-WJ przedstawiony na dwóch mapach zbiorczych obejmuje min.: stopień podatności na zanieczyszczenie PPW (przybliżony czas dotarcia zanieczyszczenia do PPW), granice jednostek hydrogeologicznych PPW, obiekty i działania antropogeniczne pogarszające stan fizykochemiczny wód PPW (obszary przekształcone antropogenicznie, ogniska zanieczyszczeń), obszary objęte zasięgiem znaczącego obniżenia bądź podniesienia zwierciadła PPW, wybrane wskaźniki jakości wód PPW w punktach opróbowania (azotany, azotyny, jon amonowy, siarczany, chlorki, pH, PEW), punktowe lub obszarowe przekroczenia granicznych wartości związków azotu w wodach PPW (zgodnie z obowiązującym na czas wykonania mapy rozporządzeniem).

Opracowanie arkusza MHP PPW-WJ zawiera:

  • Mapę zbiorczą „Pierwszy poziom wodonośny – wrażliwość na zanieczyszczenie”,
  • Mapę zbiorczą „Pierwszy poziom wodonośny – jakość wód”,
  • Objaśnienia tekstowe wraz z tabelami.

 Zestaw map MHP-PPW WJ

MHP PPW-WJ realizowana jest od 2006 roku. Dotychczas wykonano 390 arkuszy. Prace były realizowane w trzech transzach dwuletnich.

 Harmonogram MHP-PPW WJ

 

Dodatkowe informacje o MHP:

https://www.pgi.gov.pl/psh/dane-hydrogeologiczne-psh/947-bazy-danych-hydrogeologiczne/8888-dane-hydrogeologiczne-mhp.html

 

Przeglądanie i pobranie danych MHP

Mapy dla wykonanych arkuszy w formacie .jpg oraz objaśnienia w formacie .pdf dostępne są do pobrania:

Udostępnianie danych MHP

Udostępnianie MHP jest prowadzone przez Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy (Narodowe Archiwum Geologiczne) na wniosek użytkownika - zobacz jak zamówić dane.

MHP udostępniane jest w wersji:

  • ploterowej – wydruk planszy głównej, mapy zbiorczej, mapy dokumentacyjnej, tekstu objaśniającego z tabelami, mapami tematycznymi i przekrojami.
  • elektronicznej - mapy w formacie .jpg lub .pdf oraz objaśnienia w formacie .pdf, projekt cyfrowy GIS w formacie .shp i .mdb (GeoMedia Warehouse).

Wgląd do MHP:
Narodowe Archiwum Geologiczne, PIG-PIB w Warszawie, ul. Rakowiecka 4.

 

Główny Koordynator MHP
dr Krzysztof Jóźwiak
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sekretarz Zespołu Koordynacyjnego MHP
mgr inż. Joanna Czebreszuk
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Administrator bazy danych MHP
mgr Grzegorz Mordzonek
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

                                                                                        tekst: Krzysztof Jóźwiak, Magdalena Nidental, Dorota Węglarz, Grzegorz Mordzonek