Konkurs NASZA ZIEMIA

 

Państwowy Instytut Geologiczny organizuje corocznie dla młodzieży szkolnej konkurs NASZA ZIEMIA. 
Jest on rozgrywany w trzech kategoriach wiekowych:

  • dla szkół podstawowych jako konkurs plastyczny
  • a dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych jako konkurs wiedzy geologiczno-środowiskowej

Przeprowadzany jest dwuetapowo. Etap półfinałowy jest organizowany przez ośrodki regionalne PIG-PIB (w Sosnowcu, Gdańsku, Szczecinie, Kielcach, Krakowie, Wrocławiu i Warszawie). Zwycięzcy półfinałów w każdej kategorii wiekowej przechodzą do finałów ogólnopolskich, odbywających się co roku w okolicach Dnia Dziecka w Muzeum Geologicznym PIG-PIB w Warszawie. Udział w finałach jest połączony z fundowaną laureatowi wycieczką do Warszawy.

 

Konkurs został zainicjowany w 2000 r. przez Oddział Górnośląski PIG w Sosnowcu. Z roku na rok w konkursie uczestniczyło coraz więcej szkół oraz rozszerzał się jego zasięg terytorialny. Od kilku lat odbywa się jako konkurs ogólnopolski pod patronatem  Głównego Geologa Kraju, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska, Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Plastyków i Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Geologicznego. Patronat nad konkursem obejmują też między innymi liczne kuratoria oświaty. Od roku 2006 z jedną roczną przerwą konkurs jest dofinansowywany przez NFOŚiGW.

 

Prace plastyczne nagrodzone i wyróżnione w konkursie były prezentowane na wystawach, m.in. Wizje zaginionych światów, Katastrofy przyrodnicze oraz Nasza Ziemia (wystawa plenerowa wielkoformatowych fotogramów prac plastycznych). Zamieszczane były również w kalendarzach, na pocztówkach i zakładkach do książek wydawanych przez Państwowy Instytut Geologiczny - PIB.

2017 kg gbz logo 160GEOLOGICZNE BARWY ZIEMI 2017

Ziemię w całej swojej krasie mieliśmy okazję zobaczyć po raz pierwszy na zdjęciu wykonanym z kosmosu przez załogę amerykańskiej misji Apollo 8. Widoczna na nim niebieskawa kula przykryta miejscami białymi wstęgami chmur, zrobiła spore wrażenie zarówno na astronautach jak i mieszkańcach naszego globu. Od tej pory przylgnęło do niej pewne określenie – „błękitna planeta”, które zakorzeniło się dość mocno w świadomości ludzi. Czy błękit, to jedyny, dominujący kolor Ziemi? Czy może nas ona jeszcze czymś zaskoczyć? Oczywiście!

Ileż to razy patrzyliśmy oczarowani na okazy kryształów i minerałów, wystawione w muzealnych gablotach, czy też spotykane bezpośrednio w terenie? Ich wyjątkowe piękno przyciągało nasz wzrok kusząc swoimi różnorodnymi barwami. Ileż to razy staliśmy w zachwycie przed ścianami odsłoniętych przewodów wulkanicznych, kanionów, łańcuchów górskich, czy też klifów w których niesamowite wzory namalowała Matka Natura kolorowymi warstwami skał? Ile w końcu razy podziwiając rekonstrukcje i modele prehistorycznych mieszkańców Ziemi zaskoczeni byliśmy ich niekonwencjonalnym, pstrokatym ubarwieniem?

W ramach XVIII edycji konkursu proponujemy jego uczestnikom jeszcze jedną „ekspedycję w czasie i przestrzeni” – fascynującą podróż (choć tylko w wyobraźni) po wszystkich zakątkach współczesnej oraz pradawnej Ziemi. Mamy nadzieję, że każdy z Was dotrze w niesamowite miejsca pełne oszałamiających geologicznych barw zaklętych w świecie skał, minerałów, kamieni szlachetnych i skamieniałości. Raporty ze swoich wypraw przyślijcie nam w formie prac plastycznych (młodzież ze szkół podstawowych) i pisemnych (młodzież ze szkół ponadpodstawowych) – patrz odpowiednie komunikaty. Życzymy miłej zabawy oraz sukcesu w konkursie!

Paweł Woźniak

 

HONOROWY PATRONAT – FINAŁ REGIONALNY KONKURSU

Polskie Towarzystwo Geologiczne Oddział Górnośląski

 Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych

 

Konkurs odbywa się w ramach XXV Dni Ziemi w Sosnowcu

 xxv dz logo

 

GEOLOGICZNE BARWY ZIEMI 2017 – FINAŁ REGIONALNY

Szanowni Nauczyciele, drodzy Uczniowie

            Nasza geologiczna „ekspedycja w czasie i przestrzeni” po wszystkich zakątkach współczesnej oraz pradawnej Ziemi dobiegła końca. To była bardzo udana i pełna emocji wyprawa. Wzięło w niej udział 394 uczniów z całego niemal obszaru województw: śląskiego i opolskiego. Otrzymaliśmy 240 prac plastycznych (szkoły podstawowe) oraz 154 pisemnych w tym 88 ze szkół gimnazjalnych i 66 ze szkół ponadgimnazjalnych.

            Poziom nadesłanych prac plastycznych był bardzo wysoki, dlatego też Jury XVIII edycji konkursu miało o czym dyskutować. Wasza pomysłowość nie zna granic! A wydawało nam się, że po osiemnastu latach organizowania imprezy będzie ciężko nas czymś zaskoczyć. Z dużą więc przyjemnością przyznaliśmy nagrody i wyróżnienia autorom prac, które w szczególny sposób potrafiły ukazać całą paletę geologicznych barw Ziemi, a także przemówić do wyobraźni i skłonić do refleksji. Przyznaliśmy jedno miejsce pierwsze, dwa równorzędne miejsca drugie, trzy równorzędne miejsca trzecie oraz dziesięć wyróżnień.

            Zakwalifikowanie się do etapu II części teoretycznej konkursu okazało się być w tym roku bardzo trudnym zadaniem. Z różnych przyczyn nie byliśmy w stanie zorganizować testu sprawdzającego wiedzę geologiczną dla większej grupy uczniów. W latach minionych pisało go zwykle około 50 osób. W roku bieżącym z pytaniami zmierzyło się zaledwie 6 – trzech uczniów szkół gimnazjalnych i 3 szkół ponadgimnazjalnych. Cóż. Never underestimate The Power of The Dark Side / Nigdy nie lekceważ potęgi Ciemnej Strony Mocy. Skoro jednym z głównych „architektów” konkursu był sam Mroczny Lord Vader można się wszystkiego spodziewać...

            Test odbył się 23 maja, godzinę przed ogłoszeniem wyników konkursu. Przebiegał bardzo spokojnie i miał „symboliczny” charakter – 15 pytań, odpowiedzi do wyboru, 20 minut. Może dlatego, że piszące go osoby już w tym momencie były właściwie laureatami miejsc I-III w odpowiednich kategoriach wiekowych. „Sprawdzian geologiczny” ustalił jedynie ich dokładną pozycję na podium. Ponadto Jury postanowiło wyróżnić po trzy prace pisemne (gimnazjum/szkoły ponadgimnazjalne) nadesłane przez uczniów na I etap konkursu.

            Z wszystkimi laureatami XVIII edycji konkursu spotkaliśmy się o godzinie 12.15. To właśnie wtedy rozpoczęło się ogłoszenie wyników całej imprezy. Mamy nadzieję, że zarówno przebieg uroczystości, jak i nagrody spodobały się i sprawiły radość przybyłym do Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB laureatom konkursu. To jednak do Was należy ostateczna ocena. Na koniec chcemy serdecznie podziękować każdemu uczniowi i nauczycielowi za udział w naszej geologicznej imprezie organizowanej w ramach obchodów Dni Ziemi. Zasłużyliście na najwyższe uznanie! Do zobaczenia za rok, podczas XIX finału konkursu. Niech Moc będzie z Wami. Zawsze!

Paweł Woźniak

WYNIKI

CZĘŚĆ PLASTYCZNA – SZKOŁY PODSTAWOWE
WYRÓŻNIENIA
Karolina SYCZ, Szkoła Podstawowa nr 4, Bielsko-Biała
Katarzyna BARTOSZEWSKA, Szkoła Podstawowa nr 10, Bielsko-Biała
Laura PŁOSZCZYCA, Szkoła Podstawowa nr 1, Bieruń
Kamila GORZKOWSKA, Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Grabowej
Aleksandra DUDEK, Szkoła Podstawowa nr 14, Jaworzno
Milena PACZKOWSKA, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, Prudnik
Aleksandra JAMRÓZ, Zespół Szkół w Siewierzu
Olimpia CZEKAJ, Szkoła Podstawowa nr 36, Sosnowiec
Weronika SKIBA, Szkoła Podstawowa nr 46, Sosnowiec
Szymon KNOPEK, Szkoła Podstawowa nr 11 w Tarnowskich Górach

III MIEJSCE
Nicole MAREK, Szkoła Podstawowa nr 28, Bytom
Julia KOSIŃSKA, Szkoła Podstawowa nr 7, Czeladź
Zuzanna MORAWSKA, Szkoła Podstawowa nr 2, Koniecpol

II MIEJSCE
Julia FRĄTCZAK, Szkoła Podstawowa nr 21, Bytom
Wiktor JANISZEWSKI, Szkoła Podstawowa nr 1, Mysłowice

I MIEJSCE
Amelia BRÓJ, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2, Opole

 

CZĘŚĆ TEORETYCZNA – SZKOŁY GIMNAZJALNE
WYRÓŻNIENIA ZA PRACĘ Z ETAPU I
Marcin PIWOWARCZYK, Zespół Szkół w Kłomnicach
Jakub RYCHLEWSKI, Zespół Szkół w Kłomnicach
Kinga SIDŁO, Zespół Szkół Ogólnokształcących im. T. Kościuszki, Mysłowice

III MIEJSCE
Bartosz SCHMIDT, Gimnazjum nr 15, Katowice

II MIEJSCE
Maria KAJDAS, Gimnazjum nr 3, Chruszczobród

I MIEJSCE
Hubert SZYMAŃSKI, Gimnazjum Publiczne nr 3, Czechowice-Dziedzice

 

CZĘŚĆ TEORETYCZNA – SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE
WYRÓŻNIENIA ZA PRACĘ Z ETAPU I
Karolina WARZECHA, I Liceum Ogólnokształcące, Mysłowice
Damian PIELORZ, Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr V, Opole
Wiktoria ZEGA, Technikum nr 2 CKZiU, Sosnowiec

III MIEJSCE
Jarosław BEŁZA, VI Liceum Ogólnokształcące, Sosnowiec

II MIEJSCE
Tymoteusz WILK, Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr V, Opole

I MIEJSCE
Alicja KUŚPIK, I Liceum Ogólnokształcące, Katowice

 

FINAŁ OGÓLNOPOLSKI - WYNIKI REPREZENTACJI OG PIG-PIB

CZĘŚĆ PLASTYCZNA
Amelia BRÓJ - II miejsce w finale ogólnopolskim i V miejsce w finale polsko-litewskim

CZĘŚĆ TEORETYCZNA
Hubert SZYMAŃSKI - III miejsce
Alicja KUŚPIK - I miejsce

 

SKŁAD JURY KONKURSU

Przewodniczący: dr hab. Włodzimierz MIZERSKI, prof. nadzw. PIG-PIB
Państwowy Instytut Geologiczny-PIB w Warszawie

dr Jerzy B. PARUSEL
Dyrektor Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska

dr Janusz JURECZKA
Dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB w Sosnowcu

mgr Katarzyna STRZEMIŃSKA
Oddział Górnośląski PIG-PIB

mgr Paweł WOŹNIAK
Oddział Górnośląski PIG-PIB

 

SKŁAD KOMITETU ORGANIZACYJNEGO OG PIG-PIB

Przewodniczący: mgr Paweł WOŹNIAK

Sekretarz: mgr Katarzyna STRZEMIŃSKA

mgr Anita GRĘDYSA
mgr Paulina KOTLAREK
mgr inż. Anna STACHURA
mgr Robert FORMOWICZ
mgr inż. Michał ROLKA
mgr Marcin ZEMBAL

 

MATERIAŁY DO POBRANIA:   

 

 

PISZĄ O NAS:

 

 01 kdv dsc00264 480

 Niech Moc będzie z Wami!

2016 kg logo 160      Epoki lodowcowe występowały wielokrotnie w liczącej 4,5 miliarda lat geologicznej historii naszej planety. Ziemia w okowach lodu znajdowała się przynajmniej kilka razy w prekambrze, raz w ordowiku, późnym karbonie i permie, a także w plejstocenie. Nawet dzisiaj około 14% lądów zajmują lądolody lub obszary o zamarzniętym podłożu, a prawie 4% całej powierzchni oceanów wiąże cienka warstwa lodu, która ulega sezonowym wahaniom.
     Drodzy uczniowie! Tym razem proponujemy wyprawę w ekstremalne światy skute lodem, zarówno te odległe, jak i współczesne. Ubierzcie się ciepło – nie zapomnijcie zabrać czapek, szalików, rękawiczek i termosu z gorącą herbatą. To miejsca wyjątkowo niegościnne w których temperatury rzędu –40°C nie są niczym nadzwyczajnym.

2015 KG SEZ baner 03 160  Dzięki najstarszym skamieniałościom wiemy, że życie rozwija się na Ziemi od około 3,5 mld lat. W tak długim okresie czasu pojawiły się najdziwniejsze organizmy, które zasiedliły niegościnne nieraz i odludne zakamarki całej naszej planety. Wszystko zaczęło się w głębinach pradawnych mórz. Później skolonizowane zostały lądy, aż w końcu rozpoczął się nowy, śmiały eksperyment który całkowicie odmienił oblicze Ziemi – podbój przestworzy! To nie było łatwe zadanie skoro zaliczyli go nieliczni – tylko cztery linie ewolucyjne prowadzące do skrzydlatych owadów, gadów latających, ptaków i nietoperzy...


 

XV edycja ogólnopolskiego konkursu geologiczno-środowiskowego

Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro

odbywający się w 2014 roku pod hasłem:

OD PIONIERÓW ŻYCIA DO GAZU ŁUPKOWEGO

 

Konkurs geologiczno-środowiskowy 2014Wyobraźmy sobie Ziemię w czasach jej młodości – w kambrze, w ordowiku, czy też w sylurze (okresy geologiczne zaliczane do ery paleozoicznej). Jak wtedy wyglądała? Wzmożony wulkanizm, silne wiatry i brak gleby sprawiały, że lądy nie były zbyt gościnnym środowiskiem. Czegoś na nich brakuje. Jest jakoś... pusto? Ale to tylko pozory! Życie bogatego, kolorowego świata roślin i zwierząt toczy się w ukryciu pod powierzchnią wielkich mórz i oceanów. Po ich dnie wędrują liczne trylobity i drapieżne staroraki na które z kolei polują ogromne łodziki. Są też gąbki, stromatoporoidy, koralowce, ramienionogi, liliowce, mszywioły, a także misterne graptolity, tajemnicze konodonty i przypominający ryby przedstawiciele kręgowców. No i rzecz najważniejsza – są kąpiące się w świetle słońca morskie glony, których gigantyczna produkcja w ordowiku i sylurze stanowi obecnie kluczowe źródło gazu ziemnego (łupkowego) powstałego z ich obumarłych szczątków... W ten oto sposób mieszkańcy prastarych mórz i współczesne złoża surowców energetycznych, połączeni zostali ze sobą trwale wielką tajemnicą przyrody sprzed bagatela 485-420 milionów lat!