Gospodarka wodna tematem debaty u Prezydenta RP

palac prezydenckiPod patronatem Prezydenta RP odbyło się Forum Debaty Publicznej  poświęcone gospodarce wodnej oraz przeciwdziałaniu podtopieniom i niedoborom wody. W spotkaniu wziął udział ekspert z PIG prof. dr hab. Andrzej Sadurski.

 


 

30 listopada 2011 r. pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej odbyło się Forum Debaty Publicznej zatytułowane Gospodarka wodna. Rola samorządu terytorialnego i użytkowników gruntów w przeciwdziałaniu podtopieniom i niedoborom wody. Forum poprowadził sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Olgierd Dziekoński. Wśród zaproszony ekspertów znalazł się również pracownik PIG-PIB prof. dr hab. Andrzej Sadurski. Do udziału w debacie zaproszeni zostali obserwatorzy – specjaliści ds. gospodarki wodnej z administracji, Polskiej Akademii Nauk i szkół wyższych. Wstępem do dyskusji były krótkie, 4-minutowe wypowiedzi dr. hab. inż. Jana Wintera, zastępcy dyrektora IMGW, na temat zasobów wodnych Polski na tle zasobów Ziemi i prof. dr hab. inż. E. Nachlik, przewodniczącej Krajowej Rady Gospodarki Wodnej, która przedstawiła rolę samorządu terytorialnego i rolnictwa w ograniczaniu zagrożenia powodziowego. Następnie prof. M. Gromiec zapoznał zebranych z aspektami prawno-ekonomicznymi i społeczno-gospodarczymi niedoborów wody związanych z suszami, a prof. dr hab. E. Kaca omówił zagadnienie wody w rolnictwie. Prowadzący Forum ukierunkował dyskusję na następujące problemy:

  • Jak zarządzać użytkowaniem i zabudową terenów w kontekście przeciwdziałania powodziom i łagodzenia skutków suszy?
  • Jaka jest rola administracji rządowej, samorządowej i obywateli w ochronie przeciwpowodziowej?
  • Jaką rolę powinny odgrywać grunty rolne oraz obszary wiejskie w ograniczaniu zagrożenia przeciwpowodziowego i łagodzeniu skutków suszy?
  • Jak uregulować organizacyjnie i finansowo utrzymanie melioracji szczegółowej?
  • Jak bardziej efektywnie gospodarować środkami, które są do dyspozycji?

Biorący udział w dyskusji samorządowcy z terenów dotkniętych w poprzednich latach powodziami wskazywali na brak rozdzielonych kompetencji i niedostatki planowania przestrzennego. W strukturze zarządzania wodami, w przyjętym w Polsce modelu mieszanym państwowo-samorządowym, nieprecyzyjnie określone są zadania i obowiązki podstawowej jednostki samorządowej – gminy. Istotne znaczenie mają źródła finansowania prac konserwatorskich i inwestycyjnych w dziedzinie gospodarki wodnej. W trakcie dyskusji potwierdzony został pogląd, że wieloletnie zaniedbania w gospodarce wodnej wymuszają opracowanie nowej polityki w tej dziedzinie w naszym kraju, której realizacja będzie rozciągnięta na wiele dziesiątków lat. Jednocześnie wskazano na zobowiązania Polski wynikające z traktatu akcesyjnego z Unią Europejską oraz krótki termin działań wynikający z dyrektyw Unii, których jesteśmy zobowiązani przestrzegać.

 

Andrzej Sadurski


Zapis wideo spotkania

Artykuł na stronie prezydenta RP

pdf  FDP o gospodarce wodnej - materiały ze spotkania (922.45 kB)