Międzynarodowy Dzień Geologa

18 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Geologa. Wszystkim, którzy badają i próbują zrozumieć Ziemię życzymy wielu fascynujących odkryć i satysfakcji z pracy!

Międzynarodowy Dzień Geologa nie jest (jeszcze) świętem zbyt popularnym, nie tylko wśród społeczeństwa, ale także wśród samych geologów. Do tej pory najważniejsze dla naszej instytutowej społeczności daty to 7 maja (rocznica uroczystego otwarcia Państwowego Instytutu Geologicznego w 1919 roku) i 4 grudnia (Barbórka). Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by do naszego świątecznego kalendarza dopisać jeszcze jedną datę - 18 września.

Geologia to pasjonująca dziedzina nauki która sprawia, że dla wielu z nas praca to nie tylko zawód, ale także pasja. Dlatego z okazji Dnia Geologa życzymy wszystkim, którzy badają i próbują zrozumieć Ziemię niesłabnącej pasji i energii w odkrywaniu jej tajemnic, docenienia użyteczności geologii dla gospodarki i środowiska oraz dostępu do coraz doskonalszych narzędzi pracy i metod analitycznych. A także więcej przekopów przez góry i głębokich kopalń (z nieograniczonym dostępem dla geologów)!

Zazwyczaj to obchodzący święto otrzymują prezenty, ale dzisiaj to my przygotowaliśmy mały edukacyjny upominek dla naszych sympatyków: geo-quiz pt. Co wiesz o surowcach mineralnych (jest dostępny także na instytutowym profilu na Facebooku). Zapraszamy do zabawy i sprawdzenia swojej wiedzy – choć wynik jest raczej z góry przesądzony - 100% 😀.

quiz surowce mineralne plakat zachęcający do zabawy

Rozwiąż geo-quiz: Co wiesz o surowcach mineralnych?

 

Zapraszamy też do obejrzenia naszej galerii pt. "Jeden dzień z życia geologa".Redakcja

Zdjęcia: Marta Chada, Jacek Dacka, Dariusz Gałązka, Jerzy Frydel, Marta Hodbod, Dariusz Iwański, T. Krzywicki, Marcin Kułak, Piotr Nescieruk, Szymon Ostrowski, Sylwiusz Pergół, Zbigniew Perski, Wojciech Rączkowski, Grzegorz Ryżyński, Magdalena Sidorczuk, Przemysław Sobótka, Marta Sokołowska, Anita Starzycka, Marta Szlasa, Tomasz Wojciechowski oraz Archiwum PIG-PIB