II edycja szkolenia dotyczącego niekonwencjonalnych złóż surowców energetycznych

banerek szkoleniaZainteresowanie gazem łupkowym nie słabnie. Chętnych do wzięcia udziału w szkoleniu było wielu.

 

W czwartek, 28 czerwca 2012 r. odbyło się już drugie szkolenie pt. „Niekonwencjonalne złoża surowców energetycznych: gaz łupkowy (shale gas), gaz zamknięty (tight gas) i ropa z łupków – uwarunkowania geologiczne, poszukiwanie i wydobycie, wpływ na środowisko".

 
I tym razem frekwencja przerosła oczekiwania organizatorów. W sali konferencyjnej Muzeum Geologicznego zgromadziło się prawie 70 osób

 

Wśród uczestników przeważali pracownicy jednostek samorządowych (regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, starostw powiatowych oraz urzędów marszałkowskich). W szkoleniu wzięli także udział pracownicy Ministerstwa Środowiska, studenci geologii oraz kilkoro pracowników z firm naftowych. Wśród zainteresowanych tematyką gazu łupkowego nie brakowało również osób z wykształceniem prawniczym.


Szkolenie rozpoczęło się od uroczystego powitania uczestników przez zastępcę dyrektora PIG-PIB i zarazem dyrektora ds. Państwowej Służby Geologicznej, Andrzeja Przybycina.


Tak jak poprzednio wiodącymi zagadnieniami szkolenia były uwarunkowania geologiczne oraz wpływ na środowisko poszukiwań i eksploatacji złóż gazu łupkowego, gazu zamkniętego i ropy z łupków.
Aspekty geologiczne wyjaśniali mgr inż. Paweł Poprawa, wieloletni pracownik PIG-PIB, obecnie zatrudniony w Instytucie Studiów Energetycznych, oraz mgr Hubert Kiersnowski, specjalista realizujący w PIG-PIB Program Bezpieczeństwo Energetyczne. Omówione zostały m.in. geologiczne uwarunkowania występowania niekonwencjonalnych złóż surowców energetycznych; różnice między złożami konwencjonalnymi a niekonwencjonalnymi; metody poszukiwania złóż niekonwencjonalnych oraz związane z tym nakłady finansowe. Prelegenci przybliżyli również technologię wydobycia tych surowców, tłumacząc, na czym polega szczelinowanie hydrauliczne, jaka infrastruktura towarzyszy eksploatacji złóż niekonwencjonalnych i jak długo może trwać eksploatacja złoża. Przedstawili także występowanie złóż niekonwencjonalnych w Polsce i na świecie.


Wpływ poszukiwań i wydobycia złóż surowców niekonwencjonalnych na środowisko naturalne omówiły: dr Małgorzata Woźnicka, realizująca w PIG-PIB Program Hydrogeozagrożenia, oraz dr Monika Konieczyńska, kierownik projektu Kartografia Geochemiczna i Środowiskowa. Prelegentki przedstawiły m.in. potrzeby wodne w procesie poszukiwania i eksploatacji gazu z łupków oraz potencjalne źródła zaopatrzenia w wodę. Wskazały główne elementy środowiska poddane presji oraz potencjalne zagrożenia (ryzyko migracji płynów technologicznych i gazów złożowych, ryzyko zanieczyszczeń wód powierzchniowych i poziomów wodonośnych). Poruszona została także kwestia gospodarki odpadami, w tym utylizacja wód po szczelinowaniu, a także wpływu technologii poszukiwawczych i eksploatacyjnych na życie mieszkańców obszarów potencjalnie zasobnych w te surowce. Po każdej sesji tematycznej toczyła się burzliwa dyskusja. Na zakończenie uczestnicy otrzymali imienne certyfikaty, potwierdzające udział w szkoleniu.


Ze względu na duże zainteresowanie, Państwowy Instytut Geologiczny planuje uruchomienie całego cyklu szkoleń dotyczących najistotniejszych zagadnień w dziedzinie geologii. W pierwszej kolejności będzie to: geotermia, nowe prawo geologiczne i górnicze, a także geoinformacja w zakresie budowy Infrastruktury Informacji Przestrzennej.

 

tekst: Anna Dobrzeniecka