Geolodzy będą szerzej informować o zagrożeniach

umowazborNiecodzienną umowę podpisano wczoraj w Państwowym Instytucie Geologicznym w Warszawie. Geolodzy zobowiązali się do wsparcia działań Biura Ochrony Rządu poprzez dostarczanie informacji o aktualnych geozagrożeniach – nie tylko w kraju, lecz i za granicą.

 

 

 

Dokument zatytułowany Porozumienie w sprawie przekazywania przez PIG-PIB do Biura Ochrony Rządu informacji o zagrożeniach, sygnowany przez szefa BOR gen. dyw. Mariana Janickiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska, głównego geologa kraju Piotra Woźniaka i dyrektora PIG-PIB prof. Jerzego Nawrockiego podpisany został w imieniu Instytutu 27 lutego br.

 

 umowa-bor

W imieniu Państwowego Instytutu Geologicznego porozumienie podpisał dyrektor PIG-PIB prof. dr hab. Jerzy Nawrocki (stoi pośrodku). Biuro Ochrony Rządu reprezentowali: mjr Marcin Biecek (po prawej) i ppłk Cezary Kalisz (po lewej)

 

Jak powszechnie wiadomo, Biuro Ochrony Rządu zapewnia bezpieczeństwo podczas wyjazdów krajowych i zagranicznych prezydenta, premiera i członków rządu. Z pracą funkcjonariuszy BOR mieliśmy okazję zetknąć się podczas wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Instytucie w maju 2011 r. Mało kto jednak wie, że zakres obowiązków BOR jest znacznie szerszy. Biuro ochrania nie tylko liczne obiekty w Polsce, ale również ambasady, konsulaty i przedstawicielstwa RP na całym świecie.

 

Zarówno podczas operacji w Polsce, jak i za granicą niezbędne są dane o zagrożeniach naturalnych. W kraju nie ma z tym większego problemu; służba geologiczna i hydrogeologiczna monitoruje systematycznie stan środowiska. Bardzo ciekawe jest zagadnienie geozagrożeń na świecie – często bardzo specyficznych, zupełnie nieznanych w naszym kraju, jak aktywność wulkaniczna czy sejsmiczna. To wdzięczne pole działania dla geologów, którzy na zapytanie BOR powinni udzielić informacji o potencjalnych niebezpieczeństwach w najdziwniejszych regionach globu. Jest to możliwe przy wykorzystaniu ogólnej wiedzy geologicznej oraz naszej sieci kontaktów ze służbami geologicznymi różnych państw, dysponujących danymi o aktualnej sytuacji w dziedzinie geozagrożeń.

 

Współpraca z Biurem Ochrony Rządu wpisuje się w program zwiększenia efektywności dystrybucji informacji o geozagrożeniach, realizowany obecnie w Państwowym Instytucie Geologicznym. Jak zapowiedział dyrektor Jerzy Nawrocki podczas uroczystości podpisania porozumienia, pełne uruchomienie „centrum kryzysowego" w Instytucie, które będzie służyło społeczeństwu i wielu instytucjom państwa, jest przygotowywane na początek 2014 roku.

 

Mirosław Rutkowski