Uroczystość nadania głównemu budynkowi Państwowego Instytutu Geologicznego imienia Jana Wyżykowskiego, odkrywcy polskiej miedzi

pig pib web

INFORMACJA PRASOWA

 

Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy
zaprasza na uroczystość
nadania głównemu budynkowi instytutu

imienia Jana Wyżykowskiego, odkrywcy polskiej miedzi

 

Uroczystość odbędzie się 12 marca, o godzinie 9.15
w głównym budynku Instytutu, w Warszawie, przy ul. Rakowieckiej 4.


W programie sesja wspomnień, odsłonięcie tablicy pamiątkowej oraz pokaz filmu o wielkim odkrywcy i jego dziele.

 

Udział wezmą między innymi:

  • członkowie rodziny Jana Wyżykowskiego i jego zespołu badawczego
  • Marcin Korolec, minister środowiska
  • Herbert Wirth, prezes zarządu KGHM Polska Miedź
  • prof. Jerzy Nawrocki, dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego

 

Serdecznie zapraszamy przedstawicieli mediów. Akredytacja nie jest wymagana.

 

Jan Wyżykowski, pracownik instytutu – krótka biografia

 

wyzykowski-intJan Wyżykowski urodził się 31 marca 1917 roku w Haczowie, zmarł 29 października 1974 r. w Warszawie.

 

Tuż po wojnie studiował w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, którą ukończył z tytułem inżyniera górnika i stopniem magistra nauk technicznych. Pracował początkowo w kopalniach węgla kamiennego na Górnym Śląsku. W 1951 r. został zatrudniony w Państwowym Instytucie Geologicznym.

 

Prowadził badania nad występowaniem rud miedzi w niecce środkowosudeckiej, gdzie eksploatowano niewielkie ilości surowca. Analizując budowę geologiczną Dolnego Śląska doszedł do wniosku, że rudy miedzi powinny występować również na przedpolu Sudetów – w obrębie tzw. monokliny przedsudeckiej.

 

Koncepcja Wyżykowskiego budziła spore kontrowersje środowisk naukowych, jednak uparty geolog doprowadził do rozpoczęcia wierceń poszukiwawczych. Początkowo prace nie przynosiły pozytywnych wyników.

 

Dopiero 27 marca 1957 r. w otworze Sieroszowice natrafiono na głębokości 656 metrów na rudę miedzi o znaczeniu przemysłowym. Kontynuując badania, Wyżykowski udokumentował w końcu w 1959 r. jedno z największych na świecie złóż miedzi i srebra w rejonie Lubin-Sieroszewice.


W 1965 r. uzyskał stopień doktora nauk przyrodniczych i stanowisko samodzielnego pracownika naukowego w Państwowym Instytucie Geologicznym.


W uznaniu zasług dla górnictwa miedziowego w 1966 r. został uhonorowany wraz ze swoim zespołem Nagrodą Państwową I stopnia. Nagła śmierć w październiku 1974 r. przerwała obiecującą karierę naukową i dalsze badania nad występowaniem rud miedzi i innych metali w Polsce. Pochowany został w Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach.


Imię Jana Wyżykowskiego noszą szkoły w jego rodzinnym Haczowie, a także w Krotoszycach, Głogowie, Polkowicach i Lubinie, oraz szyb kopalni Polkowice–Sieroszowice, znajdujący się w pobliżu odwiertu, w którym po raz pierwszy odkryto rudę miedzi. Pomnik wybitnego geologa znajduje się w Lubinie.

 

O znaczeniu odkrycia złóż miedzi i srebra

 

Odkrycie gigantycznych złóż miedzi przeorało polską geologię. W błyskawicznym tempie, własnymi siłami naukowcy musieli stworzyć całkiem nowe laboratoria i wdrożyć nowe metody badań. Rozwijano dziedziny przedtem w kraju nieznane albo słabo reprezentowane: analitykę chemiczną kruszców, paleogeografię cechsztynu, metody geofizyczne, kartowanie wgłębne.

 

W jeszcze większym stopniu niż geologii dotyczy to nauk górniczych. Powstały całe nowe działy wiedzy, w których staliśmy się specjalistami uznawanymi na całym świecie. Dzisiaj można to określić jako decydujący impakt, który pchnął do przodu całą polską geologię. Impakt odczuwalny do chwili obecnej, nie tylko w gospodarce, ale przede wszystkim w nauce o złożach.

 

Wszyscy zawdzięczamy to pasji i determinacji jednego człowieka – Jana Wyżykowskiego. Dlatego Państwowy Instytut Geologiczny po latach postanowił uczcić pamięć swego wybitnego pracownika, nadając Jego imię głównemu gmachowi. Decyzja dyrektora Instytutu jest również pewną formą zadośćuczynienia wielkiemu odkrywcy, który w końcowym okresie swojego życia był szykanowany przez ówczesne władze.

 

Mirosław Rutkowski
rzecznik prasowy Państwowego Instytutu Geologicznego
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 500 076 985