Kompleksowa archiwizacja istniejących próbek geologicznych z otworów badawczych PIG-PIB ze złóż węgla brunatnego na obszarze Polski - etap I

Rodzaj: Krajowy

Kategoria wyszukiwania: geoinformacja

Słowa kluczowe:archiwum geologiczne, udostępnianie informacji

Rok rozpoczęcia: 2016

Rok ukończenia: 2018

Kierownik projektu: Tomasz Janicki

Główny zleceniodawca:Ministerstwo Środowiska

Żródło finansowania:Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Cel projektu

Celem projektu była weryfikacja i inwentaryzacja fragmentów rdzeni, próbek okruchowych oraz próbek rdzeni pomniejszonych, pochodzących z otworów wiertniczych wykonanych w celu poszukiwania węgla brunatnego, a także przygotowanie ich do dalszego wykorzystania naukowego oraz wprowadzenie informacji o próbkach do Centralnej Bazy Danych Geologicznych.

Streszczenie

Projekt obejmował pierwszy etap prac związanych z weryfikacją i inwentaryzacją około 140 tys. próbek zgromadzonych w archiwum rdzeni wiertniczych w Leszczach. Próbki te, jako jedyny pozostały materiał badawczy po zlikwidowanych otworach, zostały zabezpieczone, opisane, umieszczone w nowych drewnianych skrzynkach i ustawione na regałach w hali nr 10, a informacje o nich wprowadzono do bazy CBDG.

Efekty końcowe

Efektem projektu jest zabezpieczenie około 140 tys. próbek geologicznych, ich prawidłowe rozmieszczenie w archiwum oraz udokumentowanie w Centralnej Bazie Danych Geologicznych, co zapewnia możliwość dalszego wykorzystania tego materiału w badaniach geologicznych.

Odbiorcy zadania

Odbiorcami projektu są Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy oraz wszystkie zainteresowane podmioty, którym próbki są udostępniane na ogólnych zasadach.