Geoportal IKAR

Geoportal IKAR powstał jako część projektu realizowanego od 2006 roku w Państwowym Instytucie Geologicznym na zlecenie Ministerstwa Środowiska. Geoportal IKAR jest odpowiedzią Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego na obowiązki wynikające z dyrektywy INSPIRE, takie jak udostępnianie usług zgodnie z określonymi standardami. W Internecie Geoportal IKAR dostępny jest od 2007 roku.

W roku 2007 opracowano i uruchomiono serwis katalogowy CSW (Catalogue Service for the Web) oraz usługę mapową  WMS (Web Map Service). W tym samym roku opracowano profil metadanych dla PIG-PIB oraz podjęto pierwsze kroki w zakresie ich edycji.

W 2008 roku w Instytucie przeszkolone zostały zespoły, które w ramach poszczególnych zakładów rozpoczęły proces edycji metadanych.

Obecnie trwają prace nad kolejną odsłoną Geoportalu IKAR. Nowy Geoportal IKAR będzie realizował założenia Strategii Geoinformacji PIG-PIB opracowywanej i wdrażanej w ramach projektu „Zintegrowany system informatyczny Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego (ZSI PIG-PIB), oparty o architekturę SOA”. Projekt ZSI zakłada opracowanie i wdrożenie Kanału Komunikacyjnego PIG-PIB, w ramach którego Geoportal IKAR, zostanie przekształcony w miejsce dostępu do całej informacji zawartej w bazach danych Instytutu.

Od sierpnia tego roku dostępny jest nowy katalog metadanych oraz zostanie wkrótce udostępniona nowa przeglądarka mapowa. Narzędzia te, opracowane przy wykorzystaniu obowiązujących standardów oraz najnowszych technologii, pozwolą Państwu na dotarcie do danych w sposób szybki i niezawodny.

Zachęcamy Państwa do dzielenia się swoimi uwagami oraz spostrzeżeniami związanymi z nową odsłoną Geoportalu IKAR. Uwagi prosimy przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

 

 NFOSiGW Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej