Finały konkursu "Nasza Ziemia"

Pobierz jako plik iCal
31.05.2019, 08:00
LOKALIZACJA 
Muzeum Geologiczne

W piątek, 31 maja w siedzibie Muzeum Geologicznego PIG-PIB, odbył się ogólnopolski finał konkursu przyrodniczego „Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro”. W tym roku hasłem przewodnim konkursu była „Potęga żywiołów Ziemi”.

Finaliści przyjechali do Warszawy dzień wcześniej i w czwartek rano spotkaliśmy się wszyscy w Muzeum, gdzie na rozgrzewkę nasi Goście wzięli udział w krótkiej grze muzealnej. Zaraz po jej zakończeniu udaliśmy się na wycieczkę po Warszawie. Pierwszym z punktów na trasie była wizyta w Muzeum Ziemi PAN, gdzie finalistów oprowadzili przewodnicy muzeum, opowiadając o eksponatach zgromadzonych na wystawie. Po zakończeniu zwiedzania udaliśmy się wspólnie na warszawską starówkę, gdzie goście mieli chwilę na odpoczynek lub zakup pamiątek. Czas płynął nieubłaganie i nastała pora obiadowa, w trakcie której udaliśmy się na ciepły poczęstunek. Posileni ruszyliśmy spacerem do Centrum Nauki Kopernik, gdzie uczestnicy spędzili blisko trzy godziny. Na koniec autokarem udaliśmy się wspólnie do hotelu na kolację, a dzień zakończyliśmy wspólnym ogniskiem.

            Nastał dzień finału. O godzinie 9.30 oficjalnie rozpoczęliśmy finał i rejestrację uczestników. O 10.00 wystartowały turnieje wiedzy. Równolegle rozpoczął się również konkurs plastyczny o nagrodę publiczności dla finalistów części plastycznej konkursu. Jego uczestnicy mieli za zadanie ulepić z gliny wulkan na wzór Wezuwiusza. Tymczasem nieco starsi finaliści zmagali się z pytaniami konkursowymi, przygotowanymi przez specjalistów z różnych dziedzin szeroko rozumianej geologii. Nad wszystkim czuwali jurorzy, którzy przyjechali do nas z różnych jednostek naukowych. Poziom wiedzy uczestników robił wrażenie! Widać było, że mamy do czynienia z pasjonatami, którzy już w tak młodym wieku zgłębili wiedzę niejednokrotnie zahaczającą o program zajęć akademickich. Świadczy o tym również fakt konieczności przeprowadzenia dogrywek o czołowe miejsca w poszczególnych kategoriach wiekowych. Po intelektualnych zmaganiach nastał czas na krótką przerwę połączoną ze zwiedzaniem muzeum pod okiem przewodnika. Następnie ponownie zebraliśmy się w sali na uroczystości wręczania dyplomów i nagród. Uściskom dłoni i gratulacjom nie było końca, bo poziom wiedzy naszych finalistów naprawdę robił wrażenie. Na sam koniec wspólnie zjedliśmy ciepły poczęstunek i wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie przy Dyziu. Wszystkim uczestnikom raz jeszcze gratulujemy i do zobaczenia za rok!

 

Trójka finalistów na poziomie szkół ponadgimnazjalnych wraz z przedstawicielami uczelni wyższych i organizatorami

 

 

Tekst i zdjęcia: Robert Bronowicz

 

 

nfos min