Sztuka plejstoceńskich myśliwych (warsztaty)

Prowadzący: Agata Olszyńska

Grupa docelowa: przedszkola i klasy I-V szkół podstawowych, grupa może liczyć maksymalnie 25 osób.

Czas trwania: 60-90 minut (w zależności od wieku i aktywności dzieci)

Forma zajęć: warsztaty

 

Jak to możliwe że pierwsze znane nam rysunki, stworzone 30 000 lat temu przez prymitywnych łowców, były tak doskonałe? Jak i dlaczego tworzono je w ciemnościach, we wnętrzach jaskiń zamieszkałych przez ogromne niedźwiedzie?

Jakim sposobem dysponujący bardzo skromnymi możliwościami technicznymi malarze byli w stanie stworzyć prawdziwe dzieła sztuki na sklepieniu jaskini znajdującym się wysoko nad ich głowami?

Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć wspólnie, grając w grę planszową o rozmiarach 200 x 50 cm angażującą wszystkich uczestników.

Druga część warsztatów poświęcona jest zwierzętom epoki lodowcowej. Namalowane w jaskiniach zwierzęta ożyją w rękach dzieci jako kukiełki teatru cieni. Piękne rysunki plejstoceńskich myśliwych przybliżą wygląd zwierząt charakterystycznych dla epoki lodowcowej. Cienie rzucone na ścianę ułatwią wyobrażenie sobie które zwierzę górowało wielkością nad pozostałymi. Zaaranżowany zostanie krótki wyścig „mięsożercy kontra roślinożercy, zorganizujemy konkurs piękności, zastanowimy się które zwierzęta można spotkać w Europie obecnie, a które żyły tu tylko w epoce lodowcowej.

W ostatniej części warsztatów dzieci otrzymają kamyki na których będą mogły namalować wybrane zwierzę używając pigmentów zbliżonych do używanych w jaskiniach. Po wyschnięciu kamyki można będzie zabrać ze sobą do domu.

W czasie kiedy „malowidła jaskiniowe” będą schły będzie można zobaczyć przykłady skał, z których ucierano pigmenty i poznać ich nazwy. Kolorowanka „tęcza plejstoceńskich barw” pomoże skojarzyć barwy z użytymi pigmentami i zapamiętać ich nazwy.