Siarka - surowiec niedoceniany?

Wystawa została przygotowana przez pracowników Muzeum Geologicznego z okazji, przypadającej w 2018 roku, 65. rocznicy odkrycia złóż siarki w rejonie Tarnobrzega przez prof. Stanisława Pawłowskiego. Jednocześnie stała się sposobnością dla uczczenia setnej rocznicy urodzin doc. dr hab. Katarzyny Pawłowskiej – żony i wieloletniego współpracownika profesora. 

Głównym celem wystawy jest podkreślenie roli siarki w przyrodzie i różnych gałęziach przemysłu. Wykorzystuję się ją do produkcji nawozów, tworzyw sztucznych, w przemyśle gumowym, samochodowym, kosmetycznym, farmaceutycznym i medycynie. Wystawa poświęcona jest również zagadnieniom dotyczącym złóż siarki na świecie i w Polsce. Badania prowadzone przez Państwowy Instytut Geologiczny pozwoliły na udokumentowanie 12 pól złożowych w okolicach Tarnobrzega, Staszowa i Lubaczowa. W latach 80. XX wieku roczne wydobycie siarki wynosiło 4-5 mln ton - Polska zajmowała trzecie miejsce na świecie. Kres przemysłowi wydobywczemu przyniosło pojawienie się na rynku dużo tańszej siarki pochodzącej z odsiarczania ropy naftowej i gazu ziemnego. Obecnie funkcjonuje Kopalnia Siarki Osiek będąca jedyną na świecie kopalnią, która eksploatuje siarkę metodą podziemnego wytapiania.

Na wystawie prezentowane są m. in. okazy siarki rodzimej o różnych odcieniach żółci i dobrze wykształconych kryształach. Pochodzą z nieistniejących już kopalń odkrywkowych w Piasecznie i Machowie. Duża część ekspozycji poświęcona jest minerałom siarki – siarczkom, siarkosolom i siarczanom. Uzupełnienie wystawy stanowią rudy siarki, wapienie osiarkowane oraz siarka przetworzona w postaci siarki granulowanej, płatkowanej, rafinowanej oraz medali okolicznościowych.

Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Geologicznego PIG-PIB w Warszawie.

 

Wystawa dostępna jest dla zwiedzających od 5 grudnia 2017 r.