Wystawa pamięci Karola Sabatha

10 października odbyło się otwarcie wystawy upamiętniającej osobę Karola Sabatha (1963-2007) - biologa, paleontologa, ewolucjonisty, ilustratora, konsultanta naukowego, kolegi, przyjaciela w 10 rocznicę jego śmierci. Wystawa ta została zorganizowana przez Muzeum Geologiczne PIG-PIB oraz Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN, jednostki z którymi za życia Karol związany był na co dzień.

Rozpoczęcie miało miejsce w Muzeum Geologicznym PIG-PIB. Spotkanie z przybyłymi gośćmi poprowadził profesor Włodzimierz Mizerski, ówczesny kierownik Karola w Muzeum Geologicznym. Spotkaniu towarzyszyły referaty: wspomnieniowy autorstwa Gerarda Gierlińskiego, pracownika PIG-PIB, bliskiego przyjaciela Karola, oraz referat Patryka Banasiaka z Muzeum Ziemi im. Karola Sabatha przy Jura Parku w Solcu Kujawskim, dotyczący działań edukacyjnych i wystawienniczych będących realizacją planów i wizji Karola, w muzeum które współtworzył lecz niestety nie doczekał już jego otwarcia.

Po obejrzeniu pierwszej części wystawy, zebrani goście przeszli do Muzeum Ewolucji PAN, gdzie dr hab. Tomasz Sulej, kierownik Muzeum, przedstawił drugą część wystawy poświęconej pamięci Karola. Tutaj zaprezentowany został materiał badawczy, którym Karol się zajmował w Instytucie Paleobiologii PAN – jaja dinozaurów oraz fragmenty materiału kostnego tarbozaurów z Mongolii.