Forum Delegatów EuroGeoSurveys na kongresie kartograficznym w Bolonii

eurogeosurveys logo

Władze EuroGeoSurveys dążą do połączenia programów badawczych w dziedzinie geologii w jeden program europejski...

 

Tegoroczny Europejski Kongres Kartografii Geologicznej i Systemów Informacyjnych – EUROGEO, zorganizowany w Bolonii we Włoszech w dniach 12–15.06.2012 r., stanowił kontynuację inicjatywy zapoczątkowanej w roku 1994 przez trzy europejskie regiony - Bawarię w Niemczech, Katalonię w Hiszpanii oraz Emilię–Romanię we Włoszech. Kongres posłużył jako platforma do dyskusji i wymiany doświadczeń ekspertów prezentujących narodowe i regionalne służby geologiczne, wyższe uczelnie i instytuty badawcze. Istotnym faktem była również obecność na kongresie przedstawicieli lokalnych władz i administracji terenowych.

 

W trakcie ceremonii otwarcia wystąpił Luca Demicheli, sekretarz generalny EuroGeoSurveys, wygłaszając prelekcję na temat „Zasobów naturalnych oraz geozagrożeń w rejonie Śródziemnomorskim”.

 

{slide=Główne cele kongresu}

Jednym z głównych celów kongresu było zacieśnienie współpracy oraz budowanie dróg wzajemnego zrozumienia pomiędzy środowiskiem naukowo-badawczym a potencjalnymi użytkownikami i odbiorcami jego produktów. Pod hasłem zrównoważonego geozarządzania dyskusje koncentrowały się nad rolą nauk o Ziemi w zapewnieniu lepszej jakości życia w nieodległej przyszłości. Jak można było zaobserwować w ostatnich dziesięcioleciach, nadmierne wykorzystanie surowców naturalnych stworzyło realną groźbę wyczerpania niektórych z nich oraz spowodowało nasilenie występowania licznych geozagrożeń o różnorodnej genezie. Warto powołać się na stwierdzenia zawarte w Strategii Europa 2020 - jeżeli będziemy nadal wykorzystywać surowce naturalne na obecnym poziomie, to po 2050 r. potrzebne będą zasoby drugiej planety podobnej do Ziemi, aby zapewnić utrzymanie warunków naszego życia na porównywalnym poziomie. Jeżeli nie dojdzie do radykalnych zmian, nasze aspiracje o lepszym poziomie życia nie zostaną spełnione.


W związku z tym powinniśmy wykorzystywać dostępne zasoby naturalne w sposób bardziej efektywny, minimalizować skutki katastrof przyrodniczych, w sposób racjonalny reagować na zmiany klimatu oraz chronić przyrodę i otaczające nas środowisko. Potrzebujemy w tym celu wiarygodnych danych, przyjaznych systemów informacyjnych oraz racjonalnych systemów zarządzania. Zbieraniem i udostępnianiem informacji geologicznej zajmują się na całym świecie narodowe służby geologiczne, współpracujące w tym zakresie z innymi pokrewnymi agencjami i instytucjami w skali regionalnej, narodowej i międzynarodowej. Tematyczne prezentacje poszczególnych sesji kongresu służyły tym właśnie celom.

{/slide}

{slide=Sesje tematyczne}

 

Zorganizowano 14 sesji tematycznych. Objęły one następujące zagadnienia:

  • Gleby: uszczelnianie i niszczenie
  • Gleby i planowanie przestrzenne
  • Geologia wgłębna
  • Kartografia geologiczna we Włoszech i Europie: perspektywy i możliwości
  • Popularyzacja nauk o Ziemi i geodziedzictwo
  • Geologia miejska
  • Ryzyko sejsmiczne
  • INSPIRE – infrastruktura danych przestrzennych
  • Stabilność zboczy
  • Regionalna kartografia geochemiczna oraz jej wykorzystanie w badaniach środowiskowych
  • Systemy zarządzania wybrzeżami morskimi
  • Zasoby wodne
  • Górnictwo i zasoby kruszywa naturalnego
  • Dane kartograficzne i systemy informacyjne

{/slide}

 

poziome 

Miejsce obrad 7. EUREGEO w Bolonii – budynek centrum kongresowego Terza Torre Bologna Fiera District

 

W ramach kongresu odbyły się trzy międzynarodowe spotkania: „Narodowe Forum Delegatów EuroGeoSurveys", „Geologia i Technologie Informacyjne – GIT" oraz „Lokalne Forum Projektu Europejskiego Geo.Power".

 

„Narodowe Forum Delegatów EuroGeoSurveys", zorganizowane 12 i 13 czerwca przez sekretariat EuroGeoSurveys, skupiło przedstawicieli 20 europejskich służb geologicznych. Pierwszoplanowym celem cyklicznie odbywających się spotkań delegatów jest integracja działań służb geologicznych, pozyskiwanie nowych projektów, współpraca służb geologicznych w programach międzynarodowych oraz ze służbami i organizacjami pozaeuropejskimi. Spotkania delegatów poprzedzają walne zgromadzenia dyrektorów EuroGeoSurveys i mają za zadanie przygotowanie ram tematycznych ich programu. Państwowy Instytut Geologiczny-Państwowy Instytut Badawczy był reprezentowany przez Ilonę Śmietańską, delegata PIG-PIB i prof. dr. hab. Marka Granicznego, kierującego grupą ekspercką EuroGeoSurveys ds. współpracy międzynarodowej i rozwoju.

 

Gospodarzem spotkania była Służba Geologiczna Emilii–Romanii, regionu administracyjnego w północnych Włoszech, którego stolicą jest Bolonia, oraz służba geologiczna Włoch (ISPRA). Na wstępie reprezentujący ISPRA Luca Guerrieri przedstawił zebranym delegatom EGS przebieg i aspekty geologiczne silnych trzęsień ziemi, które w maju i czerwcu 2012 roku nawiedziły region Emilii–Romanii.

 

Kolejne punkty programu Forum Delegatów EuroGeoSurveys odnosiły się do bieżących działań organizacji. Na szczególną uwagę zasługuje tu inicjatywa władz EuroGeoSurveys dotycząca umieszczenia stosowanych nauk geologicznych wśród wyróżnionych dziedzin badawczych w programie „Horyzont 2020", który będzie następcą 7. Programu Ramowego UE. Nadanie stosowanym naukom geologicznym statusu Artykułu 185 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską umożliwiłoby głębsze zintegrowanie przez poszczególne państwa krajowych programów badawczych w dziedzinie geologii w jeden program europejski oraz pozyskanie funduszy unijnych na okres 7-10 lat, w wysokości około 50% budżetu programu badawczego. Władze i sekretariat EGS przystąpiły do rozmów z Komisją Europejską na temat włączenia „Article 185 Initiative on Applied Geosciences" do programu finansowania i rozwoju badań w UE w latach 2014-2020 i zaapelowały do służb narodowych o pozyskanie poparcia dla tej nowelizacji ze strony swoich rządów.

 

forum 

Stół prezydialny Narodowego Forum Delegatów EGS. Od lewej: Woody Hunter - sekretariat EGS, Luca Demicheli - sekretarz generalny EGS, Marko Komac - przewodniczący EGS i Paul Bogaard - TNO, Holandia przedstawiający referat na temat Artykułu 185

 

Niebawem czeka nas w Warszawie kolejne spotkanie ekspertów EuroGeoSurveys, którego organizatorem będzie PIG-PIB. W dniach 10-12 września 2012 odbędą się w siedzibie PIG-PIB posiedzenia dwóch grup roboczych EGS: ds. współpracy międzynarodowej i rozwoju oraz ds. surowców mineralnych. Jednym z głównych zdań obu grup w najbliższym okresie jest przygotowanie dla Komisji Europejskiej oferty pilotowego projektu „Building geological knowledge in Africa – 2012-2013", ukierunkowanego na wzmocnienie potencjału badawczego i instytucjonalnego służb geologicznych Afryki.

 

tekst i zdjęcia: Marek Graniczny i Ilona Śmietańska