Instytut odwiedzili delegaci chińskiej metropolii Tianjin

W dniu 10 lipca 2012 r. w PIG-PIB gościła 6-osobowa delegacja chińska, której przewodniczył Dong Jianjun, zastępca dyrektora generalnego Urzędu Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa w Tianjin (Tianjin Land Resources and Housing Authority). W składzie delegacji znaleźli się przedstawiciele tego urzędu oraz Centrum Informacji Gospodarczej i Technologicznej o Nieruchomościach, Biura Audytu Terenów pod Przyszłe Inwestycje, Urzędu Geologii i Surowców Mineralnych Jixian i Muzeum Geologicznego w Tianjin.

 

Tianjin jest jedną z pięciu metropolii o statusie narodowych miast centralnych oraz jednym z czterech miast, jakie znajdują się pod bezpośrednim nadzorem rządu chińskiego. Zarazem jest to baza nowoczesnego przemysłu, finansów i innowacyjności, w której swoje siedziby ma 285 spośród 500 największych firm światowych z listy magazynu Forbes.

 

Była to już kolejna z całej serii wizyt delegacji z Państwa Środka (patrz Wizyta chińskiej delegacji rządowej w PIG-PIB), co potwierdza znaczne ożywienie relacji i rosnące szanse na nawiązanie współpracy z ośrodkami geologicznymi z tego kraju. Celem odwiedzin było przeprowadzenie rozmów na temat możliwości nawiązania współpracy z PIG-PIB w dziedzinie badań geologicznych oraz prowadzenia banków danych informacji geologicznej na temat surowców mineralnych i obszarów górniczych.

 

W związku z przesunięciami terminów spotkań w Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ), nasi goście pojawili się w Instytucie wcześniej i program wizyty rozpoczął się od zwiedzania Muzeum Geologicznego, po którym delegację chińską poprowadziła Urszula Hara wraz z Wojciechem Brochwicz-Lewińskim. Szczególne wrażenie na gościach zrobiło zainteresowanie szkolnych wycieczek ekspozycjami oraz pietyzm, z jakim muzeum uhonorowało założycieli PIG-PIB i ojców polskiej geologii, a zwłaszcza Pawła Edmunda Strzeleckiego. Mile zaskoczeni goście obejrzeli gabloty poświęcone P.E. Strzeleckiemu, a zwłaszcza mapę jego wyprawy badawczej wokół świata, w trakcie której jako pierwszy europejczyk prowadził badania na terenie Chin (w regionie Kantonu – obecnego Guangzhou). Zrewanżowali się szybko odwołaniem do wypraw admirała Zeng He, dowódcy floty cesarza Yongle z dynastii Ming z początku XV w. oraz tradycji wypraw transoceanicznych, sięgającej co najmniej do czasów rzymskich.

 

Oficjalną część spotkania rozpoczął prof. Marek Graniczny, kierownik Działu Obsługi i Organizacji Współpracy Zagranicznej PIG-PIB, od powitania gości w imieniu dyrektora PIG, prof. Jerzego Nawrockiego. Po prezentacjach składu delegacji i gospodarzy prof. M. Graniczny przedstawił ogólne informacje na temat historii Instytutu i kluczowych kierunków jego działalności, zadań oraz projektów badawczych. Następnie, zgodnie z życzeniem strony chińskiej, prof. Stanisław Wołkowicz omówił bazę zasobów surowców mineralnych Polski oraz warunki przyznawania i korzystania z koncesji na poszukiwanie i wydobywanie poszczególnych surowców mineralnych, w nawiązaniu do nowego prawa geologicznego i górniczego.

 

Pan Dong Jianjun w imieniu delegacji chińskiej podziękował za prezentacje i gorąco zaprosił PIG-PIB do udziału w Chińskim Kongresie Geologicznym i Chińskim Górniczym EXPO 2012, które będą organizowane w Tianjin w dniach 3-6 listopada br. przez Ministerstwo ds. Gruntów i Surowców Mineralnych ChRL wraz z podległą mu Chińską Służbą Geologiczną, Rząd Municypalny Tianjin włącznie z jego agencjami reprezentowanymi na naszym spotkaniu i Chińską Asocjację Górniczą.

 

Chiński Kongres Geologiczny jest imprezą coroczną, organizowaną od roku 1999, czyli już po raz 14. Z każdym rokiem imprezy te przyciągają coraz większą liczbę uczestników i wystawców z całego świata i stają się jedną z najważniejszych platform do nawiązywania i kultywowania kontaktów i współpracy oraz wymiany doświadczeń. Imprezy te mają silne poparcie rządu ChRL, co najlepiej oddaje jego oficjalne stanowisko przedstawione w adresie powitalnym komitetu organizacyjnego kongresu. Według tego stanowiska rozmieszczenie zasobów surowców mineralnych jest nierównomierne i stąd żaden z krajów nie jest w stanie w pełni pokryć swych potrzeb ze źródeł krajowych, co czyni koniecznością wzmacnianie współpracy międzynarodowej. Dotyczy to zarówno rozszerzenia samej współpracy, jak i wymiany oświadczeń w skali globalnej w jak najszerszym zakresie: od etapu poszukiwań złóż, przez ich eksploatację i przeróbkę urobku, do wymiany handlowej oraz zrównoważonej gospodarki zasobami surowców mineralnych. W zamierzeniach organizatorów, kongres ma ułatwiać nawiązywanie współpracy i kontaktów w skali ogólnoświatowej.

 

okladka fragment 

Pełniejsze informacje o Kongresie i Expo 2012 można znaleźć na stronie internetowej www.chinamining.org lub w oryginalnych broszurach kongresowych z formularzami rejestracyjnymi, które goście pozostawili nam do dalszej dystrybucji.


Rozmowy o współpracy będą kontynuowane na drodze korespondencyjnej oraz (na co strona chińska ma nadzieję) na Kongresie w Tianjin bądź na następnym spotkaniu w Warszawie.

 

tekst: Marek Graniczny, Ilona Śmietańska i Wojciech Brochwicz-Lewiński