Fińska Służba Geologiczna ponownie w Instytucie!

gtk-210

Tym razem fińscy eksperci ustalili główne kierunki współpracy z PIG-PIB i przeprowadzili kurs szkoleniowy z płytkiej geotermii.

 

Delegacja Fińskiej Służby Geologicznej (GTK), kierowana przez dyrektora naczelnego prof. Eliasa Ekdahla, złożyła wizytę w Instytucie w dniach 26-28 września. Było to kolejne w tym roku spotkanie kierownictwa i specjalistów służb geologicznych Finlandii i Polski (patrz PIG-PIB zawarł porozumienie o współpracy ze Służbą Geologiczną Finlandii).

 

Wizyta delegacji GTK w Państwowym Instytucie Geologicznym w Warszawie została połączona z kursem szkoleniowym w dniu 26 września, dotyczącym płytkiej geotermii, który przeprowadzili eksperci fińscy: Jarmo Kallio i Annu Martinkauppi z oddziału GTK w zachodniej Finlandii. W kursie zatytułowanym Utilization of GeoEnergy (geothermal energy, ground heat/cool) wzięło udział 21 pracowników Instytutu, reprezentujących różne komórki organizacyjne w Warszawie (m.in. Programy: Bezpieczeństwo Energetyczne, Monitoring Wód Podziemnych, Hydrogeozagrożenia, Systemy Analiz i Prognoz Hydrogeologicznych, Kartografia Geologiczna) oraz Oddziały: Dolnośląski, Górnośląski i Świętokrzyski. Uczestniczyli w nim również zastępcy dyrektora Instytutu - Andrzej Przybycin, dyrektor ds. Państwowej Służby Geologicznej i Lesław Skrzypczyk, dyrektor ds. Państwowej Służby Hydrogeologicznej. W ocenie uczestników kurs był prowadzony na najwyższym światowym poziomie. Warto również dodać, że nieodpłatnie - w ramach wzajemnych dobrych kontaktów roboczych.

 

szkolenie 

Kurs szkoleniowy GTK na temat płytkiej geotermii. Przy mikrofonie Jarmo Kallio (GTK). Fot. B. Ruszkiewicz

W skład delegacji GTK, obok dyrektora Eliasa Ekdahla i ekspertów od geotermii, weszli Hannu Idman, dyrektor ds. programowych i Olli Breilin, regionalny dyrektor oddziału GTK w zachodniej Finlandii. Program wizyty w dniu 26.09. obejmował spotkania w laboratoriach Instytutu: chemicznym oraz analiz w mikroobszarze, a ponadto w Centralnym Archiwum Geologicznym PIG-PIB. Wzbudziły one duże zainteresowanie gości fińskich - dyskutowano na temat infrastruktury badawczej, zasad wykonywania prac zlecanych oraz organizacji i udostępniania informacji geologicznej w obu służbach. W godzinach popołudniowych odbyła się część prezentacyjna, podczas której prof. Marek Jarosiński przedstawił referat na temat geologicznego składowania CO2 w polskiej części basenu bałtyckiego, Paweł Pietrzykowski na temat badań i prac geologiczno-inżynierskich w PIG-PIB, a dr Anna Kuczyńska zapoznała gości z programem monitoringu wód podziemnych, realizowanym przez Państwową Służbę Hydrogeologiczną.

 

Program drugiego i trzeciego dnia wizyty delegacji fińskiej został zorganizowany poza siedzibą Instytutu. W dniu 27 września delegacja GTK, której towarzyszyli prof. Marek Graniczny, kierownik Działu Obsługi i Organizacji Współpracy Zagranicznej PIG-PIB i Ilona Śmietańska, zastępca kierownika, udała się do Centrum Edukacyjno-Konferencyjnego Państwowej Służby Geologicznej w Leszczach koło Kłodawy. Po drodze do Leszcz goście zwiedzili Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, skansen w Maurzycach koło Łowicza oraz stanowisko archeologiczne neolitycznych kurhanów koło Izbicy Kujawskiej.


W ośrodku w Leszczach kontynuowano rozmowy na temat współpracy pomiędzy PIG-PIB i GTK z udziałem prof. Jerzego Nawrockiego, dyrektora Państwowego Instytutu Geologicznego. Strony uzgodniły, że w najbliższym okresie współpraca ta, realizowana w ramach dwustronnego porozumienia „Memorandum of Understanding”, podpisanego 23.02.2012 r., będzie się koncentrować na zarządzaniu informacją geologiczną i udostępnianiu jej, w tym na technikach i metodach udostępniania danych z wierceń, a także na zagadnieniach monitoringu i oceny jakości wód podziemnych, współpracy dotyczącej prac geologicznych dla krajów tzw. Trzeciego Świata i rozwijania oraz promowania wykorzystania płytkiej geotermii. Kolejne spotkanie obu służb jest planowane w lutym 2013 r. w Helsinkach.

 

 kolacja

Podczas kolacji  w Leszczach prof. Elias Ekdahl wręczył dyrektorowi Jerzemu Nawrockiemu okolicznościowy upominek od GTK - spinki do mankietów z okruchami fińskich skał magmowych. Fot. M. Graniczny

 

Program wizyty delegacji GTK w Polsce zakończyło w dniu 28 września zwiedzenie Kopalni Soli „Kłodawa”. Warto dodać, że począwszy od 1937 r. na terenie Wysoczyzny Kłodawskiej PIG prowadził pod kierunkiem prof. Edwarda Janczewskiego badania grawimetryczne. Ich wyniki dały podstawę do ustalenia występowania potężnego wysadu solnego, największego na Niżu Polskim - o długości 26 km i szerokości 2 km. Kopalnia została uruchomiana w latach 50. XX wieku.

 

 kopalnia

Przed zjazdem do Kopalni Soli „Kłodawa”. Od prawej: dyrektor Elias Ekdahl (GTK), Marek Graniczny (PIG-PIB), Hannu Idman, Annu Martinkauppi oraz Olli Breilin (GTK). Fot. J. Zawłocki

 

Tekst: Ilona Śmietańska i Marek Graniczny