TransGeoTherm wystartował!

TGT logoW dniach 8-12 października 2012 r. we Freibergu koło Drezna odbyło się spotkanie inicjujące projekt TransGeoTherm - Energia geotermalna dla transgranicznego rozwoju regionu Nysy.

 

Projekt jest realizowany wspólnie przez Oddział Dolnośląski PIG-PIB (partner wiodący) oraz saksońską służbę geologiczną – Sächsisches Landesamt für Umwelt, Landwirtschaft und Geologie (LfULG) w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska-Saksonia 2007-2013.

 

TransGeoTherm powstał w wyniku prac zespołu ekspertów z obu instytucji partnerskich, trwających od listopada 2011 r., a wniosek na jego realizację został zgłoszony do oceny w lutym 2012 r. Jak się okazało, współpraca i wspólny wysiłek opłaciły się – wniosek projektowy został oceniony pozytywnie. Komitet Sterujący POWT zdecydował o przyznaniu dofinansowania, które w przypadku Oddziału Dolnośląskiego wynosi aż 85% kosztów kwalifikowalnych planowanego budżetu. Przygotowanie i realizacja projektu są tym bardziej cenne, że połączyły wiedzę, doświadczenie i wspólny wysiłek obu służb naszego Instytutu – geologicznej i hydrogeologicznej.

 

Głównym celem projektu jest upowszechnienie wykorzystania niskotemperaturowej energii geotermalnej, jednej z najczystszych form energii odnawialnej, na pograniczu saksońsko-polskim, w rejonie Zgorzelca i Görlitz, poprzez przygotowanie ogólnodostępnych map właściwości geotermalnych tego terenu. Projekt jest nowatorski – dzięki niemu, po raz pierwszy w Polsce wykonany zostanie trójwymiarowy cyfrowy model geotermiczny. W tym celu zespół projektowy, składający się z geologów, hydrogeologów i geoinformatyków, przeprowadzi weryfikację i analizę dostępnych materiałów archiwalnych, a następnie wykona w oprogramowaniu GoCad trójwymiarowy model geologiczno-hydrogeologiczny skał podłoża z uwzględnieniem ich właściwości geotermicznych. W wyniku przeprowadzonych badań powstanie m.in. seria map obrazujących warunki geotermiczne podłoża w cięciu głębokościowym 40, 70, 100 i 130 m p.p.t. Mapy te udostępnione zostaną wszystkim zainteresowanym – a szczególnie lokalnej społeczności pogranicza polsko-saksońskiego – poprzez sieć internetową. Dzięki projektowi możliwa będzie identyfikacja warunków geotermicznych konkretnych lokalizacji na terenie objętym projektem i optymalizacja projektowanych niskotemperaturowych instalacji geotermalnych – tzw. pomp ciepła.

 

Wyniki badań zostaną rozpropagowane dzięki licznym działaniom popularyzatorskim i edukacyjnym. W czerwcu i wrześniu 2013 r. zespół projektowy przeprowadzi seminaria informacyjne w Zgorzelcu i w Görlitz, a pod koniec realizacji projektu, który trwać będzie do 30.06.2014 r., zorganizowane zostanie kolejne seminarium, tym razem podsumowujące osiągnięcia projektu. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy na te spotkania. Więcej informacji na temat projektu pojawi się wkrótce na stronie internetowej PIG-PIB oraz nowej stronie dedykowanej projektowi TransGeoTherm. Dodatkowo na pytania związane z projektem odpowiedzi udzielają: koordynator merytoryczny – dr Wiesław Kozdrój (e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) i manager projektu – dr Maciej Kłonowski (e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). W imieniu partnera informacji udziela koordynator działań projektu w LfULG p. Silke Reinhardt (e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

 

osoby kluczowe w projekcie TransGeoTherm

Uczestnicy spotkania, od lewej: dr Frank Fischer, dyrektor działu geologii LfULG, dr Adam Mydłowski, Silke Reinhardt, dr Ottomar Krentz, dr Peter Riedel, dr Bogusław Przybylski, dr Maciej Kłonowski, dr Małgorzata Ziółkowska-Kozdrój, dr Wiesław Kozdrój. (Fot. W. Kozdrój).

Strona projektu

 Maciej Kłonowski, Wiesław Kozdrój, Otto Krentz, Silke Reinhard

 

programmlogo      efrelogo plde