Geotermia dla pogranicza polsko-saksońskiego

TGT logo

W dniu 18 marca 2013 r., podczas II sesji warsztatowej grupy roboczej „Rewitalizacja miast” projektu „Razem dla pogranicza Dolny Śląsk – Saksonia”, przedstawiona została prezentacja dotycząca projektu TransGeoTherm.

 

W dniu 18 marca 2013 r., podczas II sesji warsztatowej grupy roboczej „Rewitalizacja miast” projektu „Razem dla pogranicza Dolny Śląsk – Saksonia”, przedstawiona została prezentacja dotycząca projektu TransGeoTherm. Jej celem było przybliżenie uczestnikom warsztatów głównych założeń, celów i planowanych rezultatów projektu, w tym możliwości rozwoju energii geotermalnej na Dolnym Śląsku oraz możliwości współpracy z zespołem ekspertów projektu TransGeoTherm z Oddziału Dolnośląskiego PIG-PIB i saksońskiej służby geologicznej – Sächsisches Landesamt für Umwelt, Landwirtschaft Und Geologie (LfULG).


Współpraca pomiędzy projektem „Razem dla pogranicza”, a ekspertami z PIG-PIB OD i LfULG realizującymi projekt TransGeoTherm, nawiązana został jesienią 2012 r. Projekt „Razem dla pogranicza” realizowany jest w ramach POWT Polska – Saksonia 2007-2013 przez Województwo Dolnośląskie i Saksońskie Ministerstwo ds. Wewnętrznych. Jego nadrzędnym celem jest stworzenie podstaw do strukturalnej zmiany w zakresie współpracy pomiędzy administracją Wolnego Państwa Saksonii i Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego w celu jej polepszenia. Realizacja projektu przyczyni się do dalszego rozwoju i wzrostu intensywności udanej współpracy pomiędzy Saksonią i Dolnym Śląskiem, szczególnie w kontekście nowej perspektywy finansowej UE 2014-2020.


W warsztatach grupy roboczej „Rewitalizacja miast” udział wzięli przedstawiciele administracji samorządowej Województwa Dolnośląskiego i Saksonii, jak również reprezentanci jednostek samorządu terytorialnego niższego szczebla, sektora prywatnego i instytucji związanych z rozwojem obszarów miejskich. Projekt TransGeoTherm reprezentowali dr Maciej Kłonowski i dr Adam Mydłowski. Poza wprowadzeniem uczestników spotkania w zagadnienia związane z analizą i interpretacją danych geologicznych oraz modelowania geologicznego 3D, prowadzących do uzyskania wynikowych map geotermalnych podłoża skalnego, omówiono także możliwości praktycznego zastosowania wyników projektu do optymalizacji projektowania niskotemperaturowych instalacji geotermalnych, tzw. pomp ciepła. W tym celu omówiono m.in. wyniki dwóch wizyt studyjnych, które odbyły się w lutym 2013 r., podczas 3. Spotkania Projektowego we Freibergu, mających na celu zapoznanie się z praktycznym zastosowaniem instalacji pomp ciepła w dwu różnych przypadkach: w niedawno zrewitalizowanym budynku mieszkalnym przy ul. Talstrasse we Freibergu oraz w budynkach poprzemysłowych dawnej kopalni Reiche Zeche, również we Freibergu. Rozwiązania tego typu mogą w przyszłości być zastosowane także na Dolnym Śląsku. Ponadto przedstawiono potencjał badawczy, którym dysponują partnerzy projektu TransGeoTherm - PIG-PIB OD i LfULG, w tym zasoby danych i informacji geologicznych i hydrogeologicznych oraz doświadczenie i fachową wiedzę zespołu projektowego.


Prezentacja wywołała duże zainteresowanie uczestników spotkania, dlatego mamy nadzieję na dalszy rozwój współpracy z korzyścią dla Dolnego Śląska i Saksonii. Więcej informacji nt. projektu „Razem dla pogranicza” znaleźć można na stronach internetowych:
http://www.umwd.dolnyslask.pl/ewt/projekty-wlasne-urzedu/razem-dla-pogranicza
http://www.landesentwicklung.sachsen.de/17878.htm

Strona projektu

Tekst: dr Maciej Kłonowski

programmlogo      efrelogo plde