Zarysowują się możliwości współpracy polsko-serbskiej w geologii, górnictwie i ochronie środowiska

serbia-miniPodczas pierwszej sesji Polsko-Serbskiej Komisji Wspólnej ds. współpracy gospodarczej strona serbska wyraziła zainteresowanie wymianą doświadczeń między Instytutem Geologicznym Serbii a odpowiednią instytucją państwową RP. Państwowy Instytut Geologiczny od razu zgłosił gotowość do podjęcia współpracy.

 

 

W dniach 23-24.10.2014 r. w Belgradzie odbyła się pierwsza sesja Polsko-Serbskiej Komisji Wspólnej ds. współpracy gospodarczej, przygotowana zgodnie z art. 5 Umowy między Rządem Rzeczpospolitej Polskiej i Rządem Republiki Serbii o współpracy gospodarczej, sporządzonej w Warszawie w dniu 1 czerwca 2011 r. Sesji przewodniczyli Ilona Antoniszyn-Klik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki RP oraz Stevan Nikčević, sekretarz stanu w Ministerstwie Handlu, Turystyki i Telekomunikacji Republiki Serbii.

 

serbia

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki RP Ilona Antoniszyn-Klik i sekretarz stanu w Ministerstwie Handlu, Turystyki i Telekomunikacji Republiki Serbii Stevan Nikčević przewodniczą obradom komisji

 

Ze strony polskiej w rozmowach uczestniczyli: ambasador RP w Belgradzie JE Aleksander Chećko, prezes Polsko-Bałkańskiej Izby Gospodarczej Andrzej Zarajczyk oraz 6 ekspertów reprezentujących Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju oraz Ministerstwo Środowiska. Delegację serbską utworzyli przedstawiciele kierownictw Ministerstwa Handlu, Turystyki i Telekomunikacji Republiki Serbii, Ministerstwa Budownictwa, Transportu i Infrastruktury, resortów edukacji, nauki i rozwoju technologicznego, gospodarki, finansów, górnictwa i energetyki, spraw zagranicznych, Biura ds. Integracji Europejskiej oraz Agencji Inwestycji Zagranicznych i Promocji Eksportu.

 

Zgodnie z programem w pierwszym dniu (23 października) odbyło się spotkanie ekspertów poświęcone pracy nad protokołem posiedzenia komisji. Ze strony serbskiej spotkanie to poprowadziła dyrektor Stanka Radan z Departamentu Współpracy Dwustronnej MTTT, a ze strony polskiej, naczelnik Jan Szustkiewicz z Departamentu Promocji i Współpracy Dwustronnej MG. Eksperci dokonali przeglądu propozycji zgłoszonych przez poszczególne resorty gospodarcze. Analiza tych propozycji oraz ocena dotychczasowej współpracy dwustronnej pozwoliła na zarekomendowanie priorytetowych obszarów przyszłych działań, wybranych z bardzo szerokiego zakresu, od handlu i przemysłu po współpracę na rzecz rozwoju.

 

obrady

Obrady Polsko-Serbskiej Komisji Wspólnej ds. współpracy gospodarczej

 

Należy odnotować zainteresowanie strony serbskiej nawiązaniem współpracy i wymiany doświadczeń w dziedzinie ochrony środowiska, geologii i górnictwa, zwłaszcza w aspekcie gospodarki wodnej i wdrażania dyrektyw UE dotyczących wód powierzchniowych i podziemnych, w tym Ramowej Dyrektywy Wodnej, dyrektywy w sprawie oczyszczania ścieków komunalnych oraz budowy infrastruktury w sektorze gospodarki wodnej dla zrównoważonego i zintegrowanego zarządzania wodami.

 

W sektorze górnictwa i geologii strona serbska zaproponowała współpracę i wymianę doświadczeń między Instytutem Geologicznym Serbii a odpowiednią instytucją państwową RP. Państwowy Instytut Geologiczny - PIB zgłosił gotowość do podjęcia takiej współpracy, zwłaszcza w zakresie monitoringu i ochrony wód podziemnych oraz zrównoważonego gospodarowania surowcami mineralnymi i energetycznymi. Ponadto eksperci reprezentujący Departament Górnictwa Ministerstwa Gospodarki RP (Maciej Białek) i Ministerstwo Środowiska (Wojciech Brochwicz-Lewiński z PIG-PIB) zwrócili się do strony serbskiej z prośbą o bardziej szczegółowe przestawienie jej potrzeb w zakresie geologii surowcowej i górnictwa oraz gospodarki wodnej, w tym związanych ze szkoleniami i podnoszeniem kwalifikacji pracowników serbskiej służby geologicznej i górniczej oraz innych instytucji państwowych tego sektora.

 

podpisanie

Ceremonia podpisania protokołu uzgodnień z pierwszego posiedzenia Polsko-Serbskiej Komisji Wspólnej przez wiceministrów Ilonę Antoniszyn-Klik i Stevana Nikčevicia. Stoją od lewej: naczelnik Jan Szustkiewicz (MG), konsul honorowy Serbii w Katowicach Ranko Tomović, p. dyrektor Stanka Radan (MTTT) i Milija Marković (MTTT)

 

Na miejsce obrad gospodarze wybrali monumentalne sale Pałacu Serbia, który jest obecnie siedzibą wielu ministerstw i agend rządu serbskiego. Pałac ten znany był szeroko pod nieformalną nazwą jako Pałac Federacji Jugosławii, w czasach gdy stanowił siedzibę Federalnej Rady Wykonawczej Jugosławii i zarazem miejsce spotkań przywódców Ruchu Krajów Niezaangażowanych.

 

Atmosferę obrad podsycały dwie inne imprezy odbywające się równolegle z posiedzeniem komisji. Pierwszą z nich było szeroko nagłośnione przez serbską telewizję otwarcie szkoły na terenie dotkniętym katastrofalną powodzią z maja 2014 r., odbudowanej w dużej części dzięki polskim funduszom pomocowym, w którym uczestniczyła p. Hanna Dalewska-Greń, zastępca ambasadora RP. Drugą imprezą było II Polsko-Serbskie Forum Gospodarcze, zorganizowane wspólnymi siłami przez Ambasadę RP w Belgradzie, Polsko-Bałkańską Izbę Gospodarczą, konsula honorowego Ranko Tomovicia z Konsulatu Serbii w Katowicach i Serbską Izbę Gospodarczą.

 

W trakcie rozmów kończących obrady została także podniesiona kwestia pomocy strony polskiej w usuwaniu skutków majowej powodzi. Zainteresowanie strony serbskiej wzbudziła zwłaszcza sugestia minister Ilony Antoniszyn-Klik odnośnie możliwości wymiany doświadczeń, jakie zebrały władze regionu wrocławskiego po powodzi z 1997 r.

 

Ostatnim punktem programu było spotkanie w Ambasadzie RP, które pozwoliło na wstępne podsumowanie wyników pierwszego posiedzenia Polsko-Serbskiej Komisji Wspólnej ds. współpracy gospodarczej, jak i II Polsko-Serbskiego Forum Gospodarczego.

 

Tekst: Wojciech Brochwicz-Lewiński
Zdjęcia: Adriana Vitezović